RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Gaziantep’ten Halep’e Tersine Göç

Gaziantep’ten Halep’e Tersine Göç
13.02.2017 © RAST HABER

Suriye Ordusu Halep’te, terör örgütlerinin kontrol ettiği bölgelere yöneldiğinde AKP yanlısı medyada, “yüzbinlerce kişiyi bulacak yeni bir göç dalgasının beklenmesi gerektiği” yazıldı.

Hatta hızını alamayıp “bir milyon kişiyi bulacak yeni göç dalgası olacak” diye yazanlar da oldu.

Sonunda Suriye Ordusu Halep’in tümünde kontrolü sağladı. Terör örgütlerinin bir kısım mensubu Suriye devletine teslim oldu. Bir kısmı ise Türkiye’nin arabuluculuğu ve yardımı ile İdlib’e taşındı.

Ve yüzbinlerce kişi göç edecek diyenlerin gerçeği değil, niyetlerini yazdıkları ortaya çıktı.

Terör gruplarının kontrolündeki bölgelerde yaşayan halk, Suriye Ordusunu sevinç gösterileri ile karşıladı.

Çünkü gerçekte Halep, şehrin bütününde Ordu’nun kontrolü sağlamasıyla terör örgütlerinin zulmünden, Ortaçağ vahşetinden kurtarılmış oldu.

Ve şimdi, “yüzbinlerce kişi göç edecek” diyenlerin iddialarının tam tersi bir gelişme yaşanıyor…

Halep’ten dışarıya değil, dışarıdan Halep’e doğru bir göç yaşanıyor…

Gaziantep’ten Halep’e gidenler

Gaziantep’te şimdi her yerde yeni bir gelişmenin haberleri konuşuluyor.

Şahinbey ilçesinde Sakarya Mahallesi, Karaçomakbaba sokak, 51 numaralı evde ikamet eden toplam 22 nüfuslu üç aile geçen hafta Halep’e geri döndü.

Sedefçiler karşısında şu anda işçi olarak çalışan üç Suriyeli de ailelerini 10 kadar önce Halep’e yolladılar.

Gaziantep’te konuştuğunuz hemen herkesten benzer haberler dinliyorsunuz.

Sonuç, zorunlu olarak ve esas olarak da terör örgütlerinin can ve mal güvenliğini ortadan kaldırdığı koşullarda Türkiye’ye göçen Suriyeliler, Suriye Ordusu’nun ilerlemesine bağlı olarak vatanlarına geri dönüyorlar.

Mülteci sorunun çözümü

Türkiye’de bugün ciddi hal almış olan Mülteci sorununun herkes için ama elbette en başta Suriyeliler için en doğru ve biricik çözümü budur.

Büyük şehirlerimizde bütün trafik ışıklarında dilenen Suriyeliler görüntüsü, sendika ve sigorta olmadan çalışmaya hazır yüzbinlerce Suriyelinin varlığı, Terör örgütlerinin Türkiye’ye sızmasına son derece elverişli bir ortam yaratan ve ülkenin bütün il ve ilçelerine dağılmış olan Suriyeliler gerçeği…

Bu tablo, ülkemizin en ciddi sorunlarından biridir.

Oy hesabı

Şimdi bu gelişmeler yaşanıyorken AKP’nin Türkiye’deki Suriyelileri vatandaşlığa geçirmek için çabalaması, ülkenin çıkarları yerine dar siyasi hesapların konulduğunu gösteriyor.

Gaziantep’te bir yandan Halep’e göç yaşanırken öte yandan birilerinin Suriyelileri aradığı ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçmeleri için teklifler yaptığı da yaygın bir şekilde söyleniyor.

Referandumda 10 bin, 20 bin “evet” oyu almak hesabıyla ve önümüzdeki muhtemel seçimde mümkün olduğu kadar cepte keklik olarak görülen Suriyeli oyunu garantilemek amacıyla ülke çıkarı göz ardı ediliyor.

Halbuki Suriye devletiyle resmen anlaşmak demek hem Suriye’de yobaz terörü ve bölücü terörünün çok kısa süre içinde sona ermesi, hem de Türkiye’deki Suriyelilerin tamamına yakının ülkelerine dönmesi anlamına gelir.

Türkiye’nin de, Suriyeli mülteci kardeşlerimizin de çıkarına olan budur.

Mehmet Bedri Gültekin/AYDINLIK

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER