RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Gazze Şeridinde Kriz Büyüyor

Gazze halkı bölgede İsrail tarafından uygulanan kuşatma nedeniyle çok kötü şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Gazzelerin söz konusu hayat şartları düzelmediği gibi günden güne daha ciddi bir hal almakta.

Gazze Şeridinde Kriz Büyüyor
25.12.2016 © RAST HABER

RASTHABER- Gazze Şeridi’nde  insani yardım kuruluşlarının hiçbirinden insani yardım hareketi görülmediği ve her gün yayınladıkları yeni kararlarınhalkın hiçbir derdine deva olmadığı gibi, bu durum işgalcilerin Gazze halkına daha fazla baskı uygulamasına neden oldu.

Uluslararası kuruluşların uyarıları

BM Filistinli Mülteciler için Yardım ve İş Dairesi (UNRWA) Genel Müdürü şu uyarılarda bulundu: “Eğer bu kuruluşa derhal yardım yapılmazsa, bu kuruluş evleri yıkılan Filistinliler için kira ödeyemeyecektir.

Gazze’de 6500 aile yaşamaktadır ve bu aileler evlerinin yapılması bitene kadar geçici ev temin etmek için bu kuruluştan yardım almak istiyorlar. Bu ailelerin durumu endişe vericidir.”

Bütçe yetersizliği

Bütün taraflar kötüleşen mali durumdan şikâyet ediyorlar. Özellikle BM Filistinli Mülteciler için Yardım ve İş Dairesi her gün Gazze halkının istekleri karşında yeni engeller oluşturuyorlar ve her geçen gün sabotajlara bir yenisi daha ekleniyor.

UNRWA Medya Danışmanı Tesnim Haber Ajansı’na konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Evleri yıkılan kişilerin ev kiralarını ödemek için bütçe yetersizliği ile karşı karşıyayız. Bu kuruluş kiraların dörtte üçünü ödüyor ve şimdi kalan dörtte birini ödemek için de 5 milyon dolara ihtiyacı var.”

Hamas uluslararası kuruluşların ihmalini eleştirdi

Hamas Hareketi her zaman Filistin meselesini desteklemiştir ve UNRWA’nın ihmali konusunda da kendi bakış açısına sahiptir.

Hamas’ın üst düzey yetkililerinden  Cemal El-Hendi konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Son günlerde UNRWA, eğitim, sağlık ve Filistin kamplarıyla ilgili diğer konular olmak üzere çeşitli alanlarda belirli bir yaklaşım benimsemiştir.

UNRWA tarafından bu yeni yaklaşımın benimsenmesi, planlanmış bir şekilde ve Filistin meselesini asıl amacını ve içeriğinden boşaltma amacıyla yapılmıştır. Aslında UNRWA İsrail’in Filistin’deki işgalinin sabitlenmesi için kapasitelerini kullanma konusunda Filistinlilere karşı sorumluluğunu yerine getirmemektedir.

UNRWA’nın son hiçbir yaklaşımı ne Hamas Hareketi tarafından ne de Filistin halkı tarafından kabul edilebilir değildir.

Filistinlilerin 2014 yılında İsrail tarafından yıkılan evlerinin yeniden yapılması süreci çok yavaş ilerlemekte, Filistin halkından çeşitli gruplar bazı ilgili kuruluşların evleri yıkılan kişilerin kiralarını ödeme konusundaki ihmalini şiddetle kınamaktadır.”

Gazze Mülteciler Komitesi Başkanı Ziyad El-Sarfendi de konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “UNRWA’nın mülteciler konusundaki bu tip yaklaşımı ve ihmali bizim tarafımızdan kabul edilebilir değildir. Filistin halkı da böyle bir durumu kabul etmemektedir.

Gazze’deki insani durum çok vahimdir. Filistinli mülteciler her geçen gün artan işsizlikten dolayı sıkıntı çekmektedir. UNRWA programlarını ve planlarını sığınmacıların ihtiyaçlarına göre yapmalıdır.”
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • EBU HÜSEYİN ;

    Israel bizleri halep Suriye ile meşgul ederken kendisi Filistinde katliamlarina ve zulmüne çok rahat devam etti.
    Bizleri bir birimize düşürerek hedefine varmak istiyor ama tüm hesapları altüst olacak.
    Zalimler kalıcı değildir bu bir ilahi kanundur.

    25.12.2016 7:05 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER