RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Geleceğin Otosuna Tübitak İmzası

Geleceğin otomobili Oasis’in geliştirilmesinde TÜBİTAK da yer aldı. Yüzde 100 elektrikli ve sürücüsüz gidebilen aracın direksiyonu klavyeye dönüşebiliyor. 5K ekran bulunan araçta, çiçek bile yetiştirilebiliyor.

Geleceğin Otosuna Tübitak İmzası
03.01.2017 © RAST HABER
İlginç tasarımlarıyla tanınan İsviçreli Rinspeed‘in yeni konsept aracı Oasis‘te, Türkiye‘nin de imzası var. ZF, TRW, Siemens, Dekra, Blackberry, Osram gibi alanında uzman birçok firmanın desteklediği Oasis‘e, TÜBİTAK da katkı sağladı. TÜBİTAK, geleceğin otomobilinin geliştirme aşamasında yer aldı. Otomotiv dünyasında ilk kez kullanılan birçok yeni teknolojinin bulunduğu Oasis, yüzde 100 elektrikli ve sürücüsüz (otonom) sürüş özelliğine sahip. Aracın en önemli özelliklerinden biri, fonksiyonel direksiyon simidi. Sürücü otomobili otonom sürüş moduna aldığında, direksiyon katlanarak klavyeye dönüşüyor. Araçta otomotiv dünyasında bir ilk olma özelliği taşıyan 5K ekran bulunuyor. Akıllı sürüş asistanının bulunduğu araçtaki sensörler sayesinde aracın çevresi 360 derece kontrol edilebiliyor. Yayalar holografik yazı vasıtasıyla uyarılıyor. Oasis’in şaşırtan bir başka özelliği de içinde ufak bir bahçe olması. Aracın ön kısmında bulunan bu bahçede çiçek yetiştirmek mümkün. Araç vitrine ise ilk kez Las Vegas‘ta, CES 2017‘de çıkacak.

Gebze’deki tesislerinde yerli otomobil için çalışmalar yürüten TÜBİTAK, buna bağlı olarak otonom sürüş, batarya hücresi gibi ek ürünler de üretecek.

.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER