RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Halep’in Kurtarılmasının Bölgesel ve Uluslararası Etkileri

Halep’in Kurtarılmasının Bölgesel ve Uluslararası Etkileri
26.12.2016 © RAST HABER

RASTHABER-Batı Asya konuları uzmanı Hüseyin Royvaran Tesnim Haber Ajansı’na verdiği röportajda Halep’in kurtarılmasının bölgesel ve uluslararası etkisine ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Halep zaferi büyük bir başarıdır ve Suriye’de başka hiçbir şeyle mukayese edilemez. Suriye hükümetinin bugüne kadar kazandığı en büyük başarıdır. Suriye hükümeti Halep başarısının dışında krize siyasi çözüm de aramaktadır. Rusya da bu yolun açılması için çalışmaktadır.  Tüm bunlar Suriye hükümetinin bütün gücüyle sivillerin hayatını korumaya ve daha çok yıkımı engellemeye çalıştığını göstermektedir.

Rusya’da düzenlenen üçlü zirve bu doğrultudadır. Zirvede bugüne kadar kazanılmış tecrübelerle Suriye krizi için siyasi çözüm yolu bulunulması beklenmektedir. Amerika geçmişte tek tarafta yer aldı. Ancak ne yazık ki Suriye krizinin siyasi çözümü için hiçbir şey yapmadı. Şu anda İran, Rusya ve Türkiye görüşmeye başladı.

Bu durumda Türkiye’nin neye göre konumunu değiştireceği sorusu gelecekte cevabını alacağımız bir sorudur. Türkiye her durumda birçok terörist grubun asıl destekçisiydi ve şuan Moskova’da varılan anlaşma doğrultusunda tekfirci terör örgütlerine karşı işbirliği yapacağını taahhüt etmiştir. Bu taahhüdünü IŞİD ve ve El-Nusra’yı belirterek açıklamıştır. Türkiye’nin bu plan değişikliğinde ve eski durumda söylediklerinde nasıl bir değişiklik olduğunu bilmiyorum.

Türkiye’de meydana gelen son olaylar; en son Rus büyükelçisine Ankara’da düzenlenen suikast ve bunun gibi olaylar, Türkiye konusunda ümit vaat eden olaylar değildir. Ancak her ne olursa olsun Türkiye Suriye krizinin çözümü için bir şey yapabilir. Halep destanı Suriye krizinin siyasi çözümünün başlangıcı olabilir.”

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER