RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Halep’te Sadece Silahlı Örgütler Yenilgi Yaşamadı

Suriye’nin en büyük ikinci kenti Halep’in cihatçı örgütlerin elinden alınması Suriye’deki savaşın seyrini değiştirdi. Sputnik’e konuşan Demokratik Suriye Meclisi Yöneticisi Rezan Hiddo, Halep’in alınmasıyla Rusya ve Suriye dostu ülkelerin kazandığını belirterek, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin ise kaybettiğini söyledi.

Halep’te Sadece Silahlı Örgütler Yenilgi Yaşamadı
26.12.2016 © RAST HABER

Suriye’de çatışmalardan önce ülke ekonomisinin merkezi olan Halep kentinin tamamının Fetih el Şam Cephesi (eski adıyla El Nusra Cephesi), Ahrar’uş Şam ve diğer silahlı örgütlerden tamamen alınması nedeniyle Suriye genelinde büyük bir sevinç yaşanırken ağır yenilgiye uğrayan terörist örgütlere destek veren ülkelerin de kaybettiği yorumları yapılıyor.

Halep’in terörist örgütlerin elinden alınmasıyla ilgili olarak Suriye’nin kuzeyi başta olmak üzere ülke genelinde etkili olan Demokratik Suriye Meclisi’nin yöneticisi Rezan Hiddo, Sputnik’e konuştu. Halep’in temizlenmesinin iyi bir şey olduğunu vurgulayan Hiddo, şöyle konuştu: “Halep kentinin alınması Suriye savaşının seyrini değiştirdi. Çünkü Halep çok büyük bir kent ve kendisi gibi stratejik önemdeki başka kentlere de yakın mesafede. Halep’in alınması Suriye ordusunun elini güçlendirdi ve moral de sağladı.”

‘EN BÜYÜK YENİLGİYİ TÜRKİYE YAŞADI’

 Halep’te sadece terörist örgütlerin yenilgi yaşamadığına dikkat çeken Hido, şöyle devam etti: “Halep’te ve Suriye genelinde terörist örgütleri destekleyen Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye de büyük bir yenilgi aldı sayılır. Bu saydığımız ülkeler terörist örgütlere para ve silah desteği sağlıyordu. Ama en çok yenilgiyi Türkiye yaşadı. Çünkü Türkiye Halep’i kendi ülkesine katmak istiyordu. Halep’in terörist örgütlerden temizlenmesiyle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Halep planları boşa çıkmış oldu. Amaçlarına ulaşamadı. Türkiye Halep’i çok istiyordu. Halep’in Osmanlı’ya bağlı olduğunu ve Türkiye’nin bir kenti olacağını söylüyordu. Bize göre Türkiye, Halep nedeniyle ağır yenilgi yaşadı ve zarar etti.”

2012 yılının sonlarına doğru Halep’in merkezine saldıran silahlı örgütler, kentin doğusundaki mahallelerin çoğunu almıştı. Teröristlerin Halep’in merkezindeki mahalleleri almak için düzenlediği saldırılar ise Suriye ordusu tarafından püskürtülmüştü. Türkiye sınırına ve Şam, İdlip ve Lazkiye kentlerine yakın olması nedeniyle büyük bir stratejik öneme sahip olan Halep, savaştan önce 6 milyon nüfuslu bir kentti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER