RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Halep’te Yaşananlara İlişkin Olduğu İddia Edilen 10 Yanlış Görüntü/FOTO

Halep’te Yaşananlara İlişkin Olduğu İddia Edilen 10 Yanlış Görüntü/FOTO
20.12.2016 © RAST HABER

Halep’ten geldiği iddia edilen ancak Halep’te yaşanan olaylara ait olmayan görüntüleri ve bilgileri derledik.

1-Halep’ten ancak eski

halep-ten-oldugu-soylenen-fotograf

Facebook’ta hızla viral olan bu fotoğraf yeni değil. AFP muhabiri Ameer Alhalbi’nin yakaladığı kare Mayıs ayında yine Halep’e gerçekleştirilen bir hava saldırısının ardından çekildi.

2- Yaralı çocuk fotoğrafı 2012’den

yarali-cocuk-fotografi

Twitter’da paylaşılan yaralı çocuk fotoğrafı 3 Ekim 2012’de Suriye’de çekilmiş. Fotoğrafı çeken Sebastiano Tomada fotoğrafın hikayesini şöyle anlatıyor:

Roket saldırısında evleri vurulan bu çocuğun, babasıyla birlikte sağ kurtulan tek kişi olduğunu anlayacak yaşta olduğunu hiç sanmıyorum. Saldırıda annesiyle birlikte, ailenin diğer iki üyesi de yaşamını yitirdi. Hastaneye getirilen bu minik yavru, ‘Ellerime bulaşan bu kırmızı sıvı ne? Ne oldu bana?’ der gibi bakıyor. Odadan ayrıldığımda, doktorlar hızla içeri girdi. Köşede, gözleri dolmuş, yaralı babayı gördüm. Göz göze geldiğimizde, sağ elini yukarı kaldırarak gökyüzünü gösterir gibi ‘Allah’ı yardıma çağırdı. Hastane, babasını yardıma çağıran bu küçük çocuğun çığlıklarıyla yankılandı. Kendimi o günkü kadar hiç çaresiz hissetmemiştim. O gün gördüklerim karşısında bugün bile nasıl tepki vereceğimi bilemiyorum. O günü hala yaşıyorum.

3-Esad güçleri değil, fotoğraf eski

adem-ozkose

Adem Özköse’nin attığı tweette kullandığı fotoğraf da Halep’ten değil. Fotoğrafın kullandığı shiaweb.org internet sitesinde, fotoğrafın kullanıldığı tarih 2014. Fotoğrafın IŞİD’in 2014’te Halep’te 50 kişiyi katlettiği olaya ait olduğu de ifade ediliyor.

 4-Topuğundan vurulan bebek fotoğrafı Halep’ten değil

topugundan-vurulan-bebek-fotografi

“Henüz anne karnında iken topuğundan kurşun yiyen bebek” fotoğrafı da Halep’ten değil. Fotoğraf, gerçekte “Gebe Hastada Abdominal Kurşun Yaralanması” isimli bir akademik çalışmada kullanılmak için çekilmiş. Araştırmayı gerçekleştiren akademisyenlerden Betül Kocamer teyit.org’a vakanın kendilerine geldiğini ve fotoğrafı araştırmayı yapan ekibin çektiğini ifade etti.

 5-Halep değil Banyas

banyas-katliami-1

Halep’ten olduğu söylenen yukarıdaki fotoğraf ise, 02 Mayıs 2013’te Suriye’nin sahil kenti Tartus’a bağlı Banyas kasabasında gerçekleşen katliam sonrasında çekilmişti.

 6-Savaşın ortasında kalan kız çocuğu fotoğrafı klipten

savasin-ortasindaki-cocuk

Sosyal medyada en çok paylaşılan bir diğer fotoğraf da bir kızın savaş bölgesi olduğu tahmin edilen bir yerde çekilmiş fotoğrafı. Ancak bu fotoğraf da Halep’ten değil ve gerçek değil. Fotoğraf Hiba Tawaji isimli bir şarkıcının Al Rabih Al Arabi şarkısının klibinden kesilen bir kare.

7-Halep değil, Yarmuk mülteci kampı

gamze-ozcelik-halep-yarmuk

Halep’ten olduğu söylenerek paylaşılan bir diğer fotoğraf ise yukarıdaki. Fotoğraf iddianın aksine Halep’ten değil, 31 Ocak 2014 tarihli ve Yarmuk Mülteci Kampı’ndan.

8-Halepli değil, Yemenli çocuklar

halep-ertem-sener

Halep’ten olduğu söylenen yukarıdaki fotoğraf da 2015 yılına ve Yemen’e ait.

9-Fotoğraf Temmuz’dan

kamisli-mi-halep-mi

Halep’ten olduğu söylenen bir başka fotoğrafta iki kız çocuğun ağladığı görülüyor. Ancak bu fotoğraf da Halep’ten değil. Fotoğrafın kim tarafından ne zaman çekildiğine ilişkin bir bilgiye ulaşamasak da, internetteki izi 27 Temmuz 2016’ya kadar geriye gidiyor.

IŞİD’in Kamışlı’ya yaptığı saldırı sonrası medya organlarında kullanılan fotoğrafın yeni olmadığını söylemek mümkün.

kamisli-halep

9-Kimyasal silah iddiaları sırasında yayınlanmıştı

kimyasal-silah-iddialari

Halep’ten olduğu iddia edilen yukarıdaki fotoğraf ise 2013 yılının Ağustos ayında Esad’ın kimyasal silah kullandığı iddialarının ardından yayınlanmıştı. Ancak o dönemde de fotoğrafların iddialarla örtüşmediğine ilişkin kesin kanıtlara ulaşılmıştı. Yerde yatan çocukların pek çok açıdan çekilmiş ve 2013’te yayınlanmıştı.

10-Halep ancak 2012

kursad-zorlu-halep

Yukarıdaki fotoğraf Halep’ten ancak 2012 yılına ait. Associated Press fotomuhabiri Manu Brabo’nun 3 Ekim 2012’de çektiği fotoğraf .

teyit.org
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER