RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Halkı Aptal Yerine Koymayın

Halkı Aptal Yerine Koymayın
07.01.2017 © RAST HABER

Allah’ın adıyla

A Haber’de (4 Ocak) Söz Teması isimli bir programda, ‘ABD’li general Wesley Clark’tan şok itiraflar…’ alt bandıyla yayınlanan bir videoda, Clark’ın: “DAEŞ’i biz kurduk.” Dediği iddia edildi.

A Haber’in Clark’ın konuşmasına Türkçe alt yazı ve ses bindirerek Clark’ın konuştuğu İngilizce’nin duyulamamasına sebep olduğu video Yeni Akit, Haberler, Haber10 gibi haber siteleri tarafından da haberleştirildi.

NATO eski başkomutanı emekli orgeneral Wesley Clark’ın “DAEŞ’i biz yarattık şeklinde bir ifade kullandığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. İddiaya kaynak olan ve A Haber tarafından Türkçe altyazı eklenerek yayınlanan 2011 tarihli videonun aslında Clark, IŞİD ya da DAEŞ ifadelerini hiç kullanmıyor bile.

Clark’ın sözlerinin bir kısmının kesilerek çıkarıldığının görüldüğü A Haber yayınında kullanılan altyazıların büyük bir kısmı doğru olmakla birlikte, Clark’ın kullanmış olduğu:

“Teröristler hakkında ne yapacağımızı bilmiyorum ama iyi bir ordumuz var ve hükümetleri devirebiliriz.” İfadesi A Haber’in alt yazısında:
“Hükümetleri alaşağı edebilir, darbelerle görevden uzaklaştırabiliriz.” Şeklinde yazıldı.

Clark’ın:
“Eğer elinizde sadece çekiç varsa, her sorun size çivi gibi görünüyor.” Cümlesinin ise A Haber tarafından:

“Bize bir çekiç lazımdı, o yüzden de DEAŞ’ı kurduk.” Şeklinde değiştirildiği ve alt yazıya eklendiği görülüyor.

Wesley Clark videonun orijinalinde kendisine ABD’nin Irak’la savaşa girme kararının nasıl aktarıldığını anlatıyor. Irak’a girme kararı aktarıldığında yaşadığı şaşkınlığı ifade ederek nedenini sorduğunu belirtiyor.

Buraya kadar her şey normal. Bir medya organı bir haberi kesip, montajlayıp habercilik adına bir sonuca varmaya çalışıyor. Elbette tasvip etmek mümkün değil. Fakat konu etmek istediğim bu değil.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan bu haberi konuşmasına taşıyor ve şunları söylüyor:

“Bir Amerikalı general açıklama yapıyor, DEAŞ’ı biz kurduk diyor. Ben demiyorum, Amerikalı general söylüyor. Ve endişelerimizde ne kadar haklı çıktığımızı anlıyorum. İşte PYD, YPG. Bunların arkasında kim var? Bunlara silahları kim veriyor? Tescilli olarak muhataplarına söyledim. Kardeşlerim oyun çok hince yapılıyor. Kimse güçlenen Türkiye’yi hazmedemiyor. Güçlü bir Türkiye’nin neler başaracağını biliyorlar. İsteseler de istemeseler de biz bu işi başaracağız. Ne yaparlarsa yapsınlar, terör örgütleri ve ekonomik manipülasyonlar üzerinden dayatılan senaryoyu kabul etmeyeceğiz. Geçtiğimiz 14 yılda hiçbir kazanım altın tepside sunulmadı. Şu gerçeği çok iyi biliyoruz. Unutmayın, zaferin anahtarı sabırdır, sebat etmektir.”

Burada sorulması gereken bir kaç soru var.

– “Bir Amerika’lı general açıklama yapıyor” denilen beyanda, generalin açıklamasının doğruluğunu ne kadar teyit ettirdiniz?

– Belli ki İngilizceniz yok, peki İngilizce bilen basın müşavirleriniz de mi yok?

– Her duyduğu haberi teyit etmeden nakletmek ne kadar devlet adamlığına ve bir ülkeyi yönetme sorumluluğu ile uyuşmaktadır?

Bu soruları çoğaltabiliriz fakat ben bir başka noktaya da dikkat çekmek istiyorum.

2011 yılından bu yana Suriye’ye müdahil olan Türkiye, Suriye’deki silahlı muhalif grupları destekledi ve onları “direnişçiler” olarak tanıdı, lanse etti.

Bu grupları, Batı Bloğunun başını çektiği ABD ile ve Suud’un başını çektiği körfez rejimleri ile birlikte, Türkiye’yi yöneten AKP Hükümeti olarak Erdoğan da destekledi ve lojistik destek sağladı.

Bu grupların bir bileşeni olarak Daiş’de muhalif gruplardan, “direnişçilerden” kabul edildi, desteklendi. Ta ki Musul konsolosluğu baskınına kadar devam eden süreç böylece devam etti.

ABD’li general Wesley Clark’ın sözleri montaj veya değil, itiraf veya dil sürçmesi, burasını bir kenera koymak istiyorum. Çünkü biliyorum ki, ister montaj olsun ister itiraf bu konuda ki görüşüm bellidir ve değişmeyecektir. Daiş denilen kanlı ve kirli yapının CIA laboratuvarlarında üretildiği en az El-Kaide kadar ortadadır ve gerçektir..

Burada şu soruyu sormanın elzem olduğuna inanıyorum:

Acaba Sayın Erdoğan! Daha düne kadar “muhalif” deyip, “direnişçi” olarak niteleyip Suriye’de destek verdikeri Daiş’in, ABD’nin kurduğu bir terörist yapı olduğunu yeni mi öğrenmiş?

Ben bir vatandaş olarak, kısıtlı haber alanlarımla varmış olduğum bu durumu altı yıldır; Bu daiş denilen kanlı ve kirli yapı bir ABD yapımıdır ve Suriye bir Siyonist projedir, deyip, yazıp duruyorum.

Nasıl olur da, benimle kıyaslanmayacak haber ve istihbarat ağı imkanına sahip olan Erdoğan’ın, Daiş’in bir “Madein USA” yapımı bir örgüt olduğunu bilemez?

Bu soruların bir cevabı olmalı diye düşünüyorum.

Bana göre elbette var.

Ben şahsen Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamaları hiç ama hiç inandırıcı bulmuyorum.

Bal gibi bu yapıların ABD üretimi olduklarını biliyorlardı ve bile bile bu yapıları desteklediler ve Suriye’de yanlarında yer alıp bu kirli ve kanlı projeye ortak oldular.

Erdoğan’ın bu habere vermiş olduğu tepki nereden tutarsanız tutun dökülüyor, elinizde kalıyor. Baştan sona kadar garabet, çelişki ve yanıltma kastı taşıyor..

O yüzden toplumu kandırmayı bırakın, dürüst olun ve:

Artık milleti aptal yerine koymayın ve “halka aptal demeyi” bırakın!

………………………………………………………………………………………….

Numan Kurtulmuş’un Suriye Açıklaması Manevrası..

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Hürriyet Gazetesinin Ankara Bürosuna yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Baştan beri Suriye politikasının büyük yanlışlarla dolu olduğuna inananlardanım. Tabii ki Esad rejiminin, zalimlerin yanında yer alacak değiliz. Şimdi bunları tamir ediyoruz, düzeltiyoruz.”

Numan Kurtulmuş’un beyanında çok açık ve net olarak Türkiye’nin Suriye’de uygulamış olduğu siyaset eleştiriliyor ve yanlışlığı vurgulanıyor. Ve bir an, Ak Parti saflarına katılmadan önce ki Numan Kurtulmuş’un AKP’yi eleştirdiği Suriye siyasetine, o bakış açısına refleks olarak dönüş yapıyor.
Tabi bu durum fazla sürmüyor. Çok değil iki gün sonra kulaklarına üflenmiş olacak ki, “Suriye politikası yanlıştı” sözlerinin ( kasıtlı olarak) hatırlatılması üzerine şu beyanları yapma gereği duyuyor:

“Bütün uluslararası camiayı da katarak söylüyorum, Suriye’de uygulanan politika yanlıştı. Türkiye olarak durduğumuz yer doğruydu. Biz Suriye halkının yanındaydık ancak tek başına gücümüz bu savaşı bitirmeye yetmedi” dedi.

Burada nasıl da bir “u” dönüşü olduğuna bakar mısınız. Zaten Numan Beyin bu konuda son derece mahir olduğunu görmüş ve öğrenmiştik. Şimdi bize o mahir olduğu “dönüş sanatından” (halk dilinde buna kıvırma deniyor) sanatından salvolar sunduğuna tekrar şahit olduk.

Erdoğan’ın, “Daiş’in ABD Yapımı” bir örgüt olduğunu yeni öğrendiğine dair verdiği tepkiye: “Artık milleti aptal yerine koymayın, “halka aptal demeyi” bırakın.” demiştim.

Sözlerin ve söylemlerin gayet açık ve nettir Numan Kurtulmuş!

Biraz dürüst ve ilkeli olmak, AKP’de Başbakan Yardımcısı olmaktan inan daha kıymetli ve itibarlıdır. AKP’de bakan ve Başkakan Yardımcısı, hatta Başbakan da olmak, halkın gözünde iki yüzlü ve sözünde durmayan biri olmaya ne kadar tercih edilir? Bu sorunun cevabını kendine vermelisin..
Biz Suriye sürecinde başından beri hata yaptık, yanlış yaptık ve bunlar için özür diliyoruz. Açtığımız yaraları sarmak için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız ve bunun için çalışacağız, deyin. Aslında ilk söylediğin sözlerin altında yatan anlam da budur.

O yüzden toplumu kandırmayı bırakın, dürüst olun ve:

Artık milleti aptal yerine koymayın ve “halka aptal demeyi” bırakın!

sadikcelik74@gmail.com
07/01/2017-Cumartesi

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • Muhsin ;

    Erdoğan “Daiş’in ABD Yapımı” örgüt olduğunu yeni öğrendi mi?!!!
    ABD İŞİD’i yarattı Erdoğan da destek verdi.
    Rashaberden de teşekkür edrim

    07.01.2017 11:54 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER