RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Haşd-i Şaabi Irak-Suriye Sınırını Kontrol Altına Alacak

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Falih El Feyyaz; “Haşd-i Şaabi Telafer’i kurtardıktan sonra Irak ve Suriye sınırının kontrolünü eline alacaktır” dedi.

Haşd-i Şaabi Irak-Suriye Sınırını Kontrol Altına Alacak
08.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Falih El Feyyaz, Amerika Başkanı Donald Trump’ın yedi Müslüman ülke vatandaşlarının Amerika’ya girişini yasaklayan kararını eleştirerek; “Bu yanlış bir karardır ve iki ülke arasındaki ilişkileri etkileyecektir” ifadesinde bulundu.

Falih El-Feyyaz El-Meyadin kanalına verdiği röportajda şunları söyledi: “Haşd-i Şaabi kuvvetleri Telafer’in kurtarılmasından sonra diğer Irak kuvvetleri ile birlikte yeniden Suriye ve Irak sınırlarında kontrolü eline alacaktır.”

Falih Feyyaz Musul operasyonlarının ayrıntıları hakkında şunları söyledi: “Irak kuvvetleri Musul ve Rakka arasındaki yolu kapatmıştır ve IŞİD’in bu bölgeye girişi zorlaşmıştır. Savaş meydanında karar verme hakkı sadece Irak hükümetine ve Silahlı Kuvvetler’e aittir, Amerika’ya değil.

IŞİD yenilmiş bir gruptur ve Irak Başbakanı Haydar El-İbadi muhtemelen yakın bir zamanda Musul’n batısındaki operasyonların başlayacağını açıklayacaktır. Şu an hiçbir şey Haşd-i Şaabi’nin Telafer’e girmesine engel olamaz ve biz önümüzdeki birkaç ay içerisinde Musul operasyonlarının sonlanacağını düşünüyoruz.

Haşd-i Şaabi Irak’ın ulusal bir kuruluşudur. Bu kuruluşa zarar vermek için harcanan tüm çabalar, Irak’ta terörizme karşı elde edilen zaferi sabote etmek amacıyla yapılmaktadır. Haşd-i Şaabi, bizim topraklarımızı ele geçirmek ve onurumuzu ayaklar altına almak isteyenler için başarılı bir tecrübedir.”

Falih Feyyaz, iki ülke arasındaki sınır geçitlerinin açılması ve terörizme karşı Şam ile koordine halinde olunması hakkında Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’a gönderilen mektupla ilgili olarak, Amerika’nın Suriye’ye müdahalesinden önce Şam’a bir mektup gönderdiğini ve bu mektupta Amerika’nın saldırılarının kesinlikle Suriye Ordusunu hedef almayacağının vurgulandığını söyledi.

El-Feyyaz röportajın devamında şu ifadelerde bulundu: “Merkezi Bağdat olan Rusya, Irak, İran ve Suriye arasındaki ortak operasyon odası faaliyet halindedir. Ama bu odanın faaliyetleri güvenlik ve askeri alanda faaliyetlerdir. Bu yüzden de bu operasyon odasının faaliyetleri hakkında açıklama yapılmamaktadır.”

El-Feyyaz, Suriye krizinin çözümünün siyasi olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Biz uluslararası toplumu Suriye hükümetine karşı değil, IŞİD’e karşı seferber etmek için yoğun çaba sarf ettik. IŞİD hem Irak hem de Suriye’de yenilgiye uğramalıdır. IŞİD Irak’ta yenilgiye uğrayıp Suriye’de güçlü olarak kalmamalıdır.”

Falih El-Feyyaz Amerika Başkanı Donald Trump’ın vize yasağı kararını eleştirerek şu ifadelerde bulundu: “Bu yanlış bir karardır ve iki ülke arasındaki ilişkileri etkileyecektir.

Amerikalılar Irak hükümeti için mesajlar yollamıştır ve bu mesajların anlamı, Irak’ın terörizmi oluşturan değil, terörizmle savaşan bir ülke olduğudur.

Irak terörizmle savaş konusunda hiçbir ülkeye dayanmamakta, kendi halkına ve silahlı kuvvetlerine dayanmaktadır. Çatışmalar başladığında sadece İran bizi destekledi ve bizim İran ile olan ilişkilerimiz stratejik boyuttadır. Biz, bize yardım eden kişilere saygı duyuyoruz ve onlardan teşekkür etme cesaretine sahibiz. Bu alanda yapılan hiçbir eleştiriden korkmuyoruz.

Suriye’de çözüm siyasi olmalıdır. Biz Şam’ın Arap Birliği’nden çıkarılmasına karşı çıktık. Biz Suriyeli kardeşlerimizle ve Suriye hükümeti ile ilişkilerde bulunacağımız günlere kavuşacağımız konusunda umutluyuz.

IŞİD sapkın düşünceye sahip bir nesil oluşturdu. IŞİD’in yabancı kuvvetleri, bu örgütün en seçkin kuvvetlerini oluşturuyor ve bu kişilerin büyük bir kısmı Irak kuvvetleri tarafından tutuklandı. IŞİD’in yabancı kuvvetlerinin sayısı Irak’ta çok fazladır.”

El-Feyyaz Rusya ile ilişkiler hakkında da şunları söyledi: “Bizim Rusya ile olan ilişkilerimiz sadece askeri alanla sınırlı değildir. Özellikle Rusya’nın terörle mücadele konusunda büyük bir yeri vardır. Eğer bizim terörle mücadelede Moskova’nın yardımına ihtiyacımız olursa, Rusya’dan böyle bir talepte bulunma konusunda şüphe duymayız ama şu an Rusya’nın yardımına ihtiyacımız yok.”

Failh El-Feyyaz Ankara ile ilişkiler hakkında ise şu ifadelerde bulundu: “Ankara ile olan ilişkilerimiz bir kriz süreci içerisindedir. Türkiye kuvvetleri Başika’da olduğu sürece bu ilişkiler normal seyrine dönmeyecektir.”

El-Feyyaz Mısır ile ilişkiler hakkında şunları söyledi: “Mısır’ın terörizme karşı atmosfer oluşturmadaki tutumu çok önemli ve etkilidir. Bizim Mısır’ın mevcut hükümeti ile iyi ilişkilerimiz bulunmaktadır.”

Falih El-Feyyaz Ürdün ile ilişkiler hakkında ise şu ifadelerde bulundu: “Ürdün ve Irak arasında terörizmle mücadele konusunda iyi ilişkiler bulunmaktadır ve Ürdün bu konuda özel bir rol oynamaktadır.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER