RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Haşd-i Şaabi Olmasaydı Bölgede Ne Tür Gelişmeler Yaşanırdı?

Haşd-i Şaabi Olmasaydı Bölgede Ne Tür Gelişmeler Yaşanırdı?
21.12.2016 © RAST HABER

RASTHABER- Haşd-i Şaabi komutanlarından ve Babilliler Hareketi ( Iraklı Hristiyanlar Direniş Birliği) Genel Sekreteri Roban El Keldani, Tesnim Haber Ajansı’na verdiği röportajda; Gönüllü Halk Güçleri ve Irak’taki farklı gruplara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Tesnim Haber Ajansı’nın Roban El Keldani ile gerçekleştirdiği röportaj şu şekilde:

“Tesnim Haber: Haşd-i Şaabi Neden Kuruldu?

El Keldani:  Başkent Bağdat ile birlikte IŞİD terör örgütü tarafından Irak’ın birçok eyaleti işgal edildikten sonra Ayetullah Sistani Gönüllü Halk Güçleri’nin kurulmasına ilişkin fetva verdi. Çünkü Ayetullah Sistani IŞİD tehlikesinin tüm Irak’a yayılmak üzere olduğunu hatta Irak’ın güney eyaletleri Necef ve Kerbela’ya kadar uzanacağını görebilmişti. Söz konusu fetva ile Irak’ı savunmak için Irak’ta yer alan Şii, Sünni, Hristiyan, Türkmen ve diğer tüm etkin ve mezhebi taraflar bir araya getirildi.

Eğer Haşd-i Şaabi olmasaydı Ebu Bekir El Bağdadi ve IŞİD Bağdat’a hakim olurdu.  Ancak Haşd-i Şaabi Irak ordusu ile birlikte birçok eyaletin teröristlerden temizlenmesini sağladı.

Haşd-i Şaabi kuruluşunun ilk aşamasında eski Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin desteğini alarak devletin sağladığı hafif silahlar ile mücadelesine başladı.

Biz IŞİD ile mücadeleye “El Taci” şehrinden başlayarak Samarra, Selahaddin ve El Anbar kentlerine kadar devam ettik. Hiç kimse Haşd-i Şaabi mücahitlerinin akıttığı kanı görmezden gelemez. Haşd-i Şaabi Irak ordusu ile birlikte Irak’ın birçok eyaletini IŞİD terör örgütünden temizlemiştir.

Tesnim Haber: Ayetullah Sistani’nin Haşd-i Şaabi’nin oluşmasında nasıl bir rolü olmuştur?

El Keldani: Ayetullah Sistani’nin bu grubu teşkil etmesindeki amacı sadece belli bir siyasi ve mezhebi ideolojiyi desteklemek değildir. İmkansızlıklar içinde kurulan ve birçok bölgeyi teröristlerden temizleyen bu oluşumu Ayetullah Sistani açık bir şekilde desteklemektedir.

Tesnim Haber: Haşd-i Şaabi Olmasaydı Bölgede Ne Gibi Gelişmeler Yaşanırdı?

El Keldani: Eğer Haşd-i Şaabi olmasaydı IŞİD terör örgütü bugün Bağdat’ı ele geçirmişti. Çünkü o zamanlar Irak ordusu Musul’da IŞİD terör örgütüne karşı başarılı olamamış ve şehri terk etmek zorunda kalmıştı. Hatta Peşmerge birlikleri de Musul’u terk ederek bölgeyi teröristlere bırakmıştı. Böyle bir durumda eğer Haşd-i Şaabi olmasaydı Irak’ın başına neler gelirdi bilemiyorum.

Tesnim Haber: Irak’ta teröristlerin temizlenmesinin ardından Haşd-i Şaabi bölgede nasıl bir rol izleyecektir?

El Keldani: Bugün Haşd-i Şaabi Irak ordusuna bağlanarak Irak’ta hukuki bir statüde kazanmış durumdadır. Terör örgütlerinin Irak’tan temizlenmesinin ardından Haşd-i Şaabi Irak ordusunun resmi birliği olarak Irak topraklarını her türlü tehdide karşı korumak için konumunu koruyacaktır.

Tesnim Haber: Haşd-i Şaabi Suriye’ye terör ile mücadelede yardım edebilir mi?

El Keldani: Haşd-i Şaabi özellikle Telafer kentinden Suriye’ye çok yakın. Biz Suriye’den Musul’a IŞİD terör örgütü için sağlanan yardım hattını engellemeyi başardık. Eğer iki ülke hükümetleri anlaşır ve Suriye devleti açık bir şekilde yardım ister ise biz her zaman hazırız. Çünkü Suriye’ye yönelik her türlü tehdidi Irak’a yapılmış bir tehdit olarak değerlendiriyoruz. Terör Suriye’de sonlanmadığı müddetçe Irak’ı da tehdit etmeye devam edecektir.

Amerika kendi çıkarları için ülkelerin iç işlerine müdahale etmektedir. Ve komşumuz olan Suriye’ye yardım etmemizi istememektedir.

Tesnim Haber: Bazı Arap ülkeleri Haşd-i Şaabi’yi mezhepçi ve İran’a bağlı olmakla suçlamaktalar. Siz bu iddialara ne cevap veriyorsunuz?

El Keldani: Bu ülkelerin Katar ve Suudi Arabistan gibi Amerika ve Siyonist İsrail rejiminin hizmetinde olan iki ülkenin plan ve programı çerçevesinde hareket ettiği bilinmektedir. Biz Suud rejiminin teröristlere gönderdiği silahlar ve Irak’ı viran etmesi dışında başka bir şey görmedik. IŞİD terör örgütünün ortaya çıkartılması ile bugün Suud rejimi tekfirci ideolojinin merkezi haline gelmiştir.

Elbette biz Arabistan halkına değil Al-i Suud hanedanının siyasetlerine karşıyız. Suud rejimi Haşd-i Şabii olmadan öncede Irak ordusunu “ Safavi ordusu”, “ İran ordusu”, Maliki ordusu” gibi ithamlar ile suçlamaktaydı.

Şunu belirtmeliyim ki Haşd-i Şaabi hareketi içerisinde Şiiler çoğunluğu teşkil etmektedir. Zira Irak topraklarının ekseriyeti Şiilerden oluşmaktadır. Ancak Haşd-i Şaabi içerisinde Irak’ın birçok farklı kesiminden grupta bulunmaktadır.

Tesnim Haber: İran’ın Iraklılara sağladığı destek ile Arap hükümetlerinin rolünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

El Keldani: İran, Irak devletine ve halkına birçok yardım ve destek sağlamıştır. İran, tüm bölge ülkeleri IŞİD terörünü izlerken ve Katar, Suud rejimi gibi ülkeler terör örgütüne destek sağlarken Irak halkına tüm yardımlarını göndermiştir. İran IŞİD terörü karşısında Irak halkını yanında olmuş ve gönderdiği askeri danışmanlar dışında Irak ordusuna askeri teçhizat ve silah yardımı da sağlamıştır.

Tesnim Haber: IŞİD terör örgütü Iraklı Hristiyanlara ne gibi zararlar vermiştir?

El Keldani: Irak tarihinde önemli rolü olan Hristiyanlar, Baas rejiminin yıkılmasının ardından birçok siyasi grubun baskısı altında Musul’dan ayrılmak zorunda kalmıştır. Birçok ülke o dönem Irak’ın Hristiyanlara kapılarını açmıştır. Hristiyanlar Irak’ta güvenilir ve sevilen bir topluluk olarak tanınmışlardır. Ancak maalesef bugün Irak’ta azınlık konumuna düşmüşlerdir.
IŞİD terör örgütünden önce El Kaide, bölgede birçok Hristiyan’ı kaçırarak barış yanlısı insanların bölgeyi terk etmesine neden olmuştur.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER