RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Herşeye Rağmen Türkiye-İsrail İlişkilerinin Normalleşmesi

İsrail, Mavi Marmara sonrası Tel Aviv’i ziyaret eden ilk Türk bakanının geldiği gün Filistin’de dehşet saçtı, işgal ettiği topraklarda yeni yerleşim kurma kararı aldı…

Herşeye Rağmen Türkiye-İsrail İlişkilerinin Normalleşmesi
08.02.2017 © RAST HABER

MAVİ MARMARA’DAN SONRA İLK ZİYARET

Mavi Marmara katliamının ardından gerginleşen Türkiye–İsrail ilişkileri geçtiğimiz aylarda yeniden “normalleşme” adı altında onarılmaya başlanmıştı. Gergin geçen 7 yılın ardından ilk kez üst düzey bir ziyaret için İsrail’e giden  Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın İsrail’e yaptığı “normalleşme” ziyaretine eşzamanlı olarak Gazze’ye bomba yağmaya başladı. Ayrıca Bakan Avcı’nın ziyaretinden kısa süre önce ise yüzlerce işgal konutu kararı Knesset’te onaylandı.

İsrail, İsrailliğini yapmaya devam ediyor…

BÜTÜN bu gelişmeler yaşanırken Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi amacıyla resmi temaslar için Tel Aviv’e gitti. Avcı, 2010’da Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırı sonrası İsrail’i ziyaret eden ilk bakan oldu.

KARŞILIKSIZ KALMAYACAK

Saldırıların ardından İslami Direniş Hareketi Hamas, Siyonist İsrail rejimininGazze’ye yönelik saldırılarının karşılıksız kalmayacağını açıkladı. Siyonist İsrail yönetiminin saldırıları karşısında her seçeneğin masada olduğunu belirten İslami Cihad Hareketi, misilleme uyarısı yaptı.

YİNE KINADIK!

Türkiye, Knesset’te kabul edilen işgal topraklarındaki yerleşim kararını kınadığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail Parlamentosu’nun Filistinlilerin özel mülkleri üzerine inşa edilmiş toplam 4 bin konuttan müteşekkil çeşitli yerleşimlere onay veren yasayı kabul etmesini şiddetle kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Siyonist İsrail rejimi, Knesset’ten geçen yasayla birlikte Batı Şeria’ya inşa ettiği 4 bin işgal konutunu yasallaştırdı. Bunu da yeterli görmeyen Siyonistler, gün boyunca Gazze’ye saldırarakdört koldan işgale devam etti.Yerleşimler, Batı Şeria’da özel mülkiyet kapsamındaki topraklar üzerinde bulunuyor. Knesset’ten 52’ye karşı 60 oyla geçen yasa İsrail’in bu topraklara el koymasını kanun dışı olmaktan çıkarıyor ve işgal resmileşiyor. Öte yandanİsrail Başsavcısı yasanın anayasaya aykırı olduğunu ve Yüksek Mahkeme’de yasayı savunmayacağını açıkladı.

TÜRKİYE’DEN KINAMA

Türkiye, Knesset’te kabul edilen işgal topraklarındaki yerleşim kararını kınadığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada “İsrail Parlamentosu’nun Filistinlilerin özel mülkleri üzerine inşa edilmiş toplam 4 bin konuttan müteşekkil çeşitli yerleşimlere onay veren yasayı kabul etmesini şiddetle kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca açıklamanın devamında işgal altındaki Filistin topraklarında yasa dışı yerleşim girişimlerinin iki devletli çözüm zeminini tahrip ettiğini kayıt altına alan 23 Aralık 2016 tarihli ve 2334 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararına rağmen, İsrail’in ısrarla sürdürdüğü bu siyasetin asla kabul edilemez olduğu kaydedildi.

MAVİ MARMARA’DAN SONRA İLK DEFA

Mavi Marmara saldırısı sonrasında ilk defa bir bakan İsrail’e ziyarete gitti. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi amacıyla 7-8 Şubat’ta gerçekleştireceği resmi temaslar için Tel Aviv’e uçtu. Avcı, 2010’da Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırı sonrası İsrail’i ziyaret eden ilk bakan oldu. Bakan Avcı’yı, Ben Gurion Uluslararası Havaalanı’nda, Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçisi Kemal Ökem ile diğer ilgililer karşıladı. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İsrail Turizm Bakanı YarivLevin ile bir araya geldi. TLV Kongre Merkezi’ndeki Avcı, Levin görüşmesi yaklaşık 30 dakika sürdü.

KARŞILIKSIZ KALMAYACAK

Siyonist İsrail rejiminin Gazze’ye yönelik düzenlediği saldırılara ilişkin Filistin direnişinden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın ardından direnişin önemli aktörlerinden İslami Cihad Hareketi de açıklamada bulundu. Siyonist İsrail yönetiminin saldırıları karşısında her seçeneğin masada olduğunu belirten İslami Cihad hareketi, misilleme uyarısı yaptı. İslami Cihad hareketinden yapılan açıklamada; “Siyonist düşmanın bu saldırıları bütün dünyanın gözleri önünde sürüyor ve bir tepki de yok.” ifadeleri kullanıldı.

 milligazete/Tolga Saçıkaralı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER