RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Hizbullah’tan İsrail Parlamentosu’nun Kararına Sert Tepki

Lübnan Hizbullah Hareketi, Siyonist Rejim Parlamentosunun (Knesset) Filistin topraklarına el konulması kararını onaylanmasını kınayarak, Direniş’in bu rejimin iradesini kırmada tek yol olduğunu belirtti.

Hizbullah’tan İsrail Parlamentosu’nun Kararına Sert Tepki
08.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Lübnan Hizbullah Hareketi İsrail Parlamentosu’nda (Knesset) Filistin topraklarına el konulmasını kararının onaylanmasını şiddetle kınadı.

Hizbullah Hareketi yayımladığı bildiride; bu kanunun onaylanmasını İsrail tarafından Filistin topraklarına hâkim olma ve Filistin halkının kimliğini değiştirme sürecince atılmış başka bir adım olarak nitelendirdi.

Bu bildiride İsrail’in Filistin halkının topraklarına saldırısının devam etmesinin bölgede barış sağlamaya çalıştıklarını iddia eden büyük güçlerin alnında kara bir leke olduğu belirtildi.

Lübnan Hizbullah Hareketi bildirinin devamında şu ifadelerde bulundu: “İsrail’in Filistin topraklarına saldırısının devam etmesi, uluslararası toplumun İsrail’i cezalandırma ve bu rejimin insan hakları ve uluslararası kuralları ihlal etmesini engelleme konusunda yetersiz kaldığını ve bunu başaramadığını göstermektedir.

Filistin topraklarının işgal edilmesi ve yerleşke yapılması, Filistin halkının işgalci rejim tarafından gasp edilen topraklarını ve haklarını geri alma konusundaki iradesini yok edemeyecektir.

Filistin halkının işgalciler karşında gösterdiği direniş, Siyonistlerin iradesini ve yayılma politikasını ortadan kaldırabilecek ve Filistin halkının kimliğini değiştirmelerine engel olabilecek tek yoldur.”

İsrail Parlamentosu (Knesset), pazartesi günü akşam saatlerinde Filistinlilerin şahsi mülklerinin üzerinde ev yapılmasının yasal olduğu yönündeki kararı onayladı.

Bu yasa, Filistinlilerin şahsi mülkleri üzerinde yapılan 4 bin evin yapımını yasallaştırırken, mevcut yerleşke yapımını da hızlandıracak.

Bu yasa nedeniyle, İsrail Batı Şeria’daki Filistinlilerin özel arazilerine el koydu. İsrail bu alanları Siyonist yerleşim alanları olarak görmektedir. Toprakların asıl sahipleri kanıtlandığı zaman bu toprakların 125 katı tazminat ödenmek zorundadır. Bu durumda, bahsedilen topraklar nihai konular üzerinde anlaşma sağlanana kadar İsrail’in kontrolü altında sayılacaklar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER