RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Hollande’ın Irak Ziyaretinin Asıl Amacı Ortaya Çıktı

Hollande’ın Irak Ziyaretinin Asıl Amacı Ortaya Çıktı
04.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER- Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın Erbil ziyaretine ilişkin olarak; “Bağımsız Kürdistan’ ve PKK’nin Şengal’deki varlığıyla” ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Neçirvan Barzani, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile yapılan toplantıda Başkan Mesud Barzani’nin Fransa’nın siyasi ve askeri yardımlarının devam ettirmesini talep ettiğini belirterek; “Musul sonrası da Irak’taki bütün etnik grupların başarılı olacağı bir çözüm için siyasi meselenin göz önünde bulundurulması gerektiği vurgulandı” dedi.

“Ziyaret başlı başına mesajdır” ifadesinde bulunan Barzani ziyarete ilişkin olarak şunları söyledi:

“Fransa Cumhurbaşkanı 2 yıl önce buraya geldiğinde çok kötü bir durum söz konusuydu, IŞİD Erbil’e 30 kilometre uzaklıktaydı. Kendisi Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret eden ilk cumhurbaşkanıydı. Aradan 2 yıl geçtikten sonra onun tekrar Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret etmesi Fransa’nın bölgeye karşı sahip olduğu duygu ve desteğin bir göstergesidir.

Şehit Peşmergelerin kanı ve uluslararası destekle IŞİD’in işgal ettiği bölgelerin büyük bir bölümünü yeniden kurtarabildik. Mevcut savaşta Kürdistan Bölgesi ve Irak’a destek verenlere teşekkür ediyoruz. Onlar da bu açıdan Kürdistan Bölgesi’ni destekleyeceklerini yinelediler.”

Barzani, Fransa’nın Kürdistan’ın bağımsızlığı desteklemesi konusunda da şunları söyledi:

“Bu konu daha çok kendimizle ilgili. Ancak bu aşamada önemli olan Fransa’nın geçmişte olduğu gibi bundan sonra da Kürdistan Bölgesi’ni desteklemeye devam edeceğini açıklamasıdır.

Fransa Cumhurbaşkanı açık bir şekilde söylediği buydu. Kendi kaderini tayin etme veya başka bir şey değil. Toplantıda genel olarak desteklerini dile getirdiler.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  Fransa Cumhurbaşkanı açık bir şekilde söylediği buydu. Kendi kaderini tayin etme veya başka bir şey değil. Toplantıda genel olarak desteklerini dile getirdiler.”

  ————-

  BARZANİ’NİN , IRAK ÜNİTER DEVLETİNİN ZAYIFLIĞINDAN YARARLANARAK ABD DESTEĞİYLE HIRSIZLIK TOPRAĞI OLARAK GASPEDİP; KOPARDIĞI KUZEY IRAK TOPRAĞINI, BAĞIMSIZ DEVLET OLMASINI GARANTİLEMEK VE BÖLGE ÜLKELERİNE DE , ”BAKIN BARZANİ’NİN GASPETTİĞİ BU HIRSIZLIK MALI TOPRAĞI GERİ ALMAYA KALKARSANIZ KARŞINIZDA, HIRSIZ KORUYUCUSU FRANSAYI BULURSUNUZ !!!…” MESAJINI VE BİRAZ DA BU KORKUYU VERMEYE ÇALIŞIYOR SÖZÜM ONA HOLLENDE ÇAVUŞ !!!…

  04.01.2017 9:26 pm
 • huseyin ;

  “Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz.” Hadis. kürtlerin de devletinin olması diğer halklar gibi bir hak tır…. … kürtler ortadoğunun en mazlum ve zulme uğrayan halkıdır, halkı inkar, HAK kı inkara götürür .

  05.01.2017 8:06 am
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER