RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

İbadi’den PKK Açıklaması!

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, PKK’nın Irak topraklarını kullanıp Türkiye’ye saldırılarda bulunmasını kabul etmeyeceklerini söyledi.

İbadi’den PKK Açıklaması!
04.01.2017 © RAST HABER

İbadi, başkent Bağdat’taki Yeşil Bölge’de bulunan hükümet binasında basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Irak’a yapacağı ziyarete değinen İbadi, “Türkiye Başbakanının Irak ziyareti, karşılıklı ziyaretler ve ilişkilerin güçlendirilmesi kapsamında olacak. Türkiye ve tüm ülkelerle siyasi, güvenlik, ekonomik ve ticari ilişkilerimizin güçlendirilmesini istiyoruz.” dedi.

Terör örgütü PKK’nın Irak’taki varlığıyla ilgili İbadi, “PKK’nın Irak topraklarını kullanıp Türkiye’ye saldırılarda bulunmasını kabul etmeyiz. Anayasamız da buna izin vermiyor.” dedi.

Musul’u IŞİD’den kurtarma operasyonuyla ilgili konuşan İbadi, güvenlik güçlerinin IŞİD’e karşı son günlerde ilerleme kaydettiğini, örgütün “bitirilmesi” için dünya ülkelerinden istihbarat paylaşımı konusunda destek talebinde bulundu.

Musul vilayet meclisi üyelerine de seslenen İbadi, hizmet amaçlı toplantılarını kurtarılan bölgelerde yapmaya başlamalarını istedi.

İbadi, Musul’da kurtarılan bölgelerde ailelere gıda karneleri dağıtılmaya ve okulların yeniden açılmaya başlandığını dile getirdi.

Irak başbakanı Haydar İbadi ayrıca, IKBY’nin petrol ihracatında daha fazla şeffaf olması gerektiğini de dile getirerek kanunlara uymasını istedi..

İbadi ayrıca  IŞİD terör örgütüne karşı uluslararası mücadelenin şiddetlendirilmesi gerektiğini bildirerek şimdiye kadar Irak devleti olarak bu terör örgütüne karşı amansız bir mücadele sürdürdüklerini ve terör örgütünün elindeki şehir ve kasabaların büyük kısımını kurtardıklarını bildirdi.

Türkiye başbakanı Binali Yıldırım yarın Perşembe günü Irak’a resmi bir ziyarette bulunacak.

Başika iki ülke arasında önemli bir sorun olarak ortada durmaktadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER