RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

İncirlik Sahiden De Kapatılabilir Mi?

Siz bırakın İncirlik’i kapatmayı, tüm bu Rus uçağının vurulması, darbe girişimi, terör eylemleri ve sabotajlardan sonra hala 22 Temmuz 2015 Mutabakatını dahi kaldıramıyorsanız, elbette ciddiyetiniz sorgulanır.

İncirlik Sahiden De Kapatılabilir Mi?
09.01.2017 © RAST HABER

İncirlik kesin kapatılmalı…

Bununla ilgili bir şüphe yok.

Topraklarımızdaki ABD üssü, hep melanet yaratmış, Çekiç Güç’ten, 15 Temmuz darbe girişimine değin Türkiye aleyhindeki faaliyetleriyle hep bizi içeriden vurmuştur.

Ancak soru şu: Türk hükümetleri neden (1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası ABD ambargosu hariç) İncirlik’i bir türlü kapatamadı ve son olarak AKP hükümeti de kapatabilir mi?

İncirlik bir NATO üssü değil.

Fakat ABD’ye NATO görevleri için verilmiş bir üs.

Kağıt üstünde tabii. 

Kuruluşu 1951.

Soğuk Savaş ürünü.

ABD ile SSCB arasındaki satranç maçında önemli roller oynadı.

1958’de Suriye’deki Amerikancı darbe girişiminde kullanıldı.

1960’taki, U2 casus uçak krizinde Amerikan casus uçağı İncirlik’ten havalanmış ve Sovyet hava sahası içinde düşürülmüştü.

Bu gerginliğin sonucu, SSCB – Küba ilişkileri sağlamlaştı, Moskova Küba’ya nükleer başlıklı füze yerleştirdi.

Aslında bu hamle, ABD’nin 1961 yılında Türkiye’ye yerleştirdiği nükleer başlıklı Jüpiter füzelerine karşıydı.

Dünyanın bir nükleer savaşın eşiğine yaklaştığı 1962 yılında, iki süper güç son anda anlaştı ve Ruslar Küba’dakileri, Yankiler de Türkiye’dekileri söktü.

O krizde eğer ABD, Küba’yı vursaydı, SSCB’nin ilk vuracağı yer Türkiye olacaktı.

Bunun için ABD’yi mi, yoksa Rusya’yı mı suçlamak gerek, kararı okuyucuya bırakıyorum.

Bence asıl suçlu; Büyük Önder Atatürk’ün “Rusya ile ilişkileri asla bozmayın ve Batı ile müttefiklik anlaşması imzalamayın” vasiyetini, onun ölümünden henüz 6 ay sonra ihlal eden İnönü’dür. Ve elbette ondan sonra gelen tüm hükümetler.  

İncirlik, ABD’nin ta 1960’lardan beri planladığı bir “Kukla Kürt Devleti”nin esas hamisidir. ABD’nin Adana Başkonsolosluğu ile birlikte bu işi yürütür.

Irak’a düzenlenen iki ABD saldırısında da buna yönelik çalışmış, Afganistan’ın mahvedilmesi ve uyuşturucu üretiminin patlatılmasında da önemli roller oynamıştır.

Son olarak, Suriye iç savaşı operasyonunda da kilit noktadadır.

İNCİRLİK’TEKİ NÜKLEER SİLAHLAR

Tahminler o ki, 1962 füze krizi ile birlikte İncirlik, ABD atom bombalarına ev sahipliği yapmaya başladı.

Belki de daha öncesinde İncirlik’e nükleer bombalar yerleştirilmişti.

Bunu tam olarak bilemiyoruz.

Ancak bugüne bakarsak, Habertürk’ün 2012’deki Washington temsilcisi Kasım Cindemir imzalı habere göre, İncirlik’te 70 civarı atom bombası var.

Türkiye, İncirlik Hava Üssü’nde 60 veya 70 kadar B61 türü atom bombasına ev sahipliği yapıyor. Kurallar, bu bombaların çoğunun (50 kadar) ABD tarafından kullanılmasını öngörüyor.

İncirlik’teki diğer atom bombaları ise (10-20 kadar) “teorik” olarak Türk uçaklarından (F-16’lar) atılmak üzere bu üste bulunuyor. 1995 yılına kadar Akıncı ve Balıkesir Hava Üsleri’nde de atom bombaları vardı. Bu tarihte ise, bütün bombalar İncirlik’e kaydırıldı.

ABD ile Türkiye arasında özellikle 15 Temmuz 2016 FETÖ/NATO darbe girişimi sonrası yükselen gerginlik varken, buna rağmen ABD’nin İncirlik’teki atom bombalarını, (Romanya’daki yeni yaptırdığı Deveselu Hava Üssü’ne taşıdığı iddialarının aksine) yenilemekte olduğu da ortaya çıktı.  

Ortaya çıktı diyorum çünkü iddianın sahibi herhangi biri değil.

Rusya’nın Tuva Türkü asıllı Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Aydınlık gazetesi’nden Mustafa Kaya imzalı haberden öğrendiğimize göre, 22 Aralık 2016’da bunu söylemiş.

22 Aralık’ta Moskova’daki yıllık Savunma Bakanlığı Toplantısı’nda konuşan Şoygu, “ABD, Türkiye’nin de içinde bulunduğu ülkelerdeki nükleer bombaları modernize ediyor ve bu durum Rusya için risk oluşturuyor. Bu girişimlere gerekli karşılığı vermek zorundayız” dedi.

İNCİRLİK’İN ŞİFRELERİ

İncirlik sadece bir kez, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Türkiye’ye ABD silah ambargosu uyguladığında 1975’te kapatılabilmişti.

Kıbrıs fatihi Ecevit ve onun koalisyon ortağa Erbakan dönemiydi.  

1978’de ABD ambargoyu kaldırınca yeniden açıldı.

Bu 3 yıllık kısa ambargo, bize Aselsan ve Roketsan gibi yerli ve milli kurumları kazandırmıştı. 

ABD ile “düzelen ilişkiler” bize 12 Eylül Amerikancı faşist Kenan Evren darbesini hediye etti!

Kenan Evren de 29 Mart’ta Savunma ve Ekonomik İşbirliği anlaşmasını hazırlamış, darbe sonrası 11 Aralık 1980’de de, ABD’nin Türkiye’yi adeta bir sömürgesi haline getirdiği anlaşmayı imzalayarak yürürlüğe sokmuştu. SEİA ile İncirlik yenilendi, kapasitesi artırıldı.

Orası artık ABD’nin emrine verilmiş bir tesis olmuştu.

Eskiden sadece “üs” idi.

İncirlik ve darbe ilişkisi, en çok da 15 Temmuz FETÖ/NATO darbe girişiminde ortaya çıktı.

Eldeki verilere göre darbenin ana üssü İncirlik idi. İlk darbe toplantısı burada yapılmıştı.

Ankara’ya giden darbeci pilotlar buradaki 143. NATO görev filosuydu. Bunlar atom bombası taşıma yetkisine de sahipti.

Bir iddiaya göre de, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı darbe gecesi alacak ekip aslında İncirlik üssünden Marmaris’e gidecekti, fakat üssün darbe karşıtı askerler tarafından kullanım dışı bırakılması buna engel olmuştu.

Çiğli’den geç ve dağınık bir şekilde giden FETÖ’cü darbeciler, Cumhurbaşkanı’nı ele geçirmekte başarısız olmuştu.

22 TEMMUZ 2015 MUTABAKATI

ABD’nin sözümona IŞİD ile savaşma bahanesiyle, 22 Temmuz 2015’te (Davutoğlu zamanında) Türkiye ile bir mutabakat metni imzaladı. Buna göre ABD, hem İncirlik’ten, hem de Diyarbakır’dan istediği gibi silahlı vs. uçuşlar yapacaktı. Bu arada, Rus uçağı da bu mutabakattan sadece 4 ay sonra düşürülmüştü, onu da hatırlatırım.

Ve bugün de tüm hükümet yetkililerinin “İncirlik’i kapatırız” demesine rağmen bu mutabakat halen yürürlükte.  

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, bugünkü Aydınlık gazetesinde manşet olan bir açıklama yaptı.

Sözü Tümg. Karataş’a bırakıyorum:

“22 Temmuz 2015 Mutabakatı gibi mutabakatlarla vermiş olduğumuz yetkilerde suistimaller oluyor. Diyarbakır üssü de var bu konuda. Bunun üzerinden iptal etmek gerekiyor kullanım hakkını. 

 22 Temmuz 2015 Mutabakatı’yla Diyarbakır’ı verme nedeni arama kurtarma görevi. Bu görevi yapabilmesi için de 3 silahlı helikopter Skorsky, iki de silahlı AC-130 nakliye uçağı geldi oraya. 500 ile bin arasında ABD askeri yerleşti prefabrik evlere. Şimdi bunların Suriye ve Irak’ta ne yaptıklarını kontrol edemezsiniz. Bunlar özel komandolar. Arama kurtarma ne demek? Bir pilot atladığında, IŞİD’in eline düştüğünde, sahaya düştüğünde onu aramak, kurtarmak. Ama şimdiye kadar ne pilot atladı ne böyle bir operasyon yapıldı.  Bu adamlar her gün tatbikat yapıyorlar, her gün harekata katılıyorlar. Bunların hepsini CIA ajanı olarak düşünün. Ben bir başlık atmıştım, Kontrgerilla’yı sağda solda aramayın Diyarbakır’da arayın diye. Buraya gelenlerin hepsi savaş tecrübesi olan ve çok iyi yetiştirilmiş insanlar. Hepsi de profesyoneller. Mutabakatla kurulan bu kaçak üssün de bir an önce faaliyetine son verilmesi gerekir. 22 Temmuz 2015 mutabakatı ölmüştür. Niye biliyor musunuz? ABD, YPG benim kara gücüm PYD benim kara ordum dediği andan itibaren sizin bu mutabakatı zaten iptal etmeniz gerekir. Ayn’el Arab’a kadar, Münbiç’e kadar PKK’nın desteklenmesi, ABD’nin özel kuvvetleri ile Suriye’nin kuzeyinde değişik özel harekat üsleri kurmaları ve bunlara silah yardımı yapmaları, Ayn’el Arab’da ABD bayrağının çekilmesi… Bunların hepsi İncirlik Mutabakatı dediğimiz, topraklarımızı açtığımız, İncirlik’e uçakların gelmesini, Diyarbakır’a yerleşmesi, patriotların gelmesi, yabancı askerlerin yerleşmesi yeniden değerlendirilmesi gerekiyor. Hepsi PKK’ya, PYD’ye bu unsurlara destek veriyorlar. Bizim aklımızla oynadıkları şu cümle bile, ‘biz taktiksel destek veriyoruz’, demesi bile Türkiye Cumhuriyeti ile dalga geçmektir, aşağılamaktır. Bunlar 22 Temmuz Mutabakatı’nın iptal edilmesini gerektirir.” 

İNCİRLİK GERÇEKTEN KAPATILIR MI?

İncirlik elbette kapatılır.

Ama istenirse.

Siz bırakın İncirlik’i kapatmayı, tüm bu Rus uçağının vurulması, darbe girişimi, terör eylemleri ve sabotajlardan sonra hala 22 Temmuz 2015 Mutabakatını dahi kaldıramıyorsanız, elbette ciddiyetiniz sorgulanır.

Fırat Kalkanı harekatını sürdüreceksek ve hele de eğer Kandil’e bir operasyon başlatacaksak, sadece İncirlik değil, Türkiye’deki tüm ABD üslerini, Ankara’daki Savunma İşbirliği Ofis ve Karargahı’nı, ABD’nin Adana Başkonsolosluğu’nu toptan kapatmamız lazım.

Tabii bunun için de en önce, böylesine bir Atlantik terör saldırısı altındayken, milleti bölen “Başkanlık” sevdasından vazgeçip, Cumhurbaşkanı liderliğinde AKP, MHP, CHP ve Vatan Partisi ile gerçek bir “Milli Seferberlik Hükümeti” kurmak lazımgelir.

Aksi taktirde ne İncirlik kapanır, ne de “PKK Kukla Devleti” önlenebilir. Ne FETÖ temizlenir, ne de IŞİD yok olur. Aksine, her zaman ABD’nin dediği olur!

Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın tarihi iyi okunursa ne demek istediğim iyi anlaşılır.

Hüseyin Vodinalı

Odatv

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 5 Yorum )

 • asç ;

  Hayır NATO üssü kapatılırsa işbirlikçi münafıklar tövbe edecek değildirler belki daha büyük ihanet ve daha büyük tuzakların peşine düşecekler
  onlardan hayır bekleyen hiç bir zaman hayır görmeyecek

  09.01.2017 1:40 pm
 • MALCOLM-XX ;

  *** ÇOK ÖNEMLİ BİR HATIRLATMANIN TEKRARI :

  ABD’den ‘İncirlik Üssü’ Açıklaması
  Son günlerde İncirlik Üssü’ne ilişkin çıkan tartışmalara ilişkin konuşan ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Cook, “Koalisyona İncirlik’i açtıkları için Türkiye’ye minnettarız. IŞİD karşıtı kampanyamızın önemli bir ayağı ve kullanmayı sürdürebilmeyi umuyoruz” dedi.
  ———–
  TEK BİR ŞARTLA SANIRIM TÜRKİYE BUNU KABUL EDECEKTİR Kİ O DA, ABD, TÜRKİYENİN ÖNÜNDE DİZ ÇÖKÜP, TÜM DÜNYA KAUOYUNUN ÖNÜNDE 15 TEMMUZDA YAPMIŞ OLDUĞU DARBE ALÇAKLIĞINDAN DOLAYI ÖZÜR DİLEYİP, TAZMİNAT ÖDEYECEK, VE SAVAŞ SUÇU İŞLEMİŞ OLDUĞUNU KABUL EDECEK VE FETÖ’YÜ TESLİM EDECEK ve TÜRKİYE’NİN HER DEDİĞİNİ DE, ”TAMAM ABİ !” DİYEREK HARFİYEN YERİNE GETİRECEK Kİ AK PARTİ, HANİ TÜRK MİLLİ İRADESİNİN, ”İNCİRLİK’İ KATİLLERE KAPATIN !” ŞEKLİNDEKİ TALEPLERİNİ GÖZ ARDI EDEREK ABD’NİN KULLANIMINA KAPATMAMIŞ OLACAKTIR SANIYORUM !… YOKSA BAŞKA TÜRLÜ NİÇİN KATİL VE KOMPLOCULARIN İNCİRLİK ÜSSÜ’NÜ KULLANMALARINA RAZI OLSUN Kİ ?!…
  —————————————————————————-
  Son olarak konuyla ilgili açıklamada bulunan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Bugünden yarına kapatılacak değil. İncirlik üssü NATO üssü değildir. Türkiye’nin izniyle orada bulunuyorlar. Türkiye’nin çıkarlarına tehdit olarak görülürse, değerlendirilir. Muhataplarımızla konuşuyoruz. Şu anda görüşmeler devam ediyor, ABD ve diğer ülkelerden samimiyet bekliyoruz. Sonuna kadar görüşmeleri sürdüreceğiz. Son karar Türkiye’nin kararıdır” demişti.
  ————–
  AMA ABD KATİL VE KOMPLOCULARININ İNCİRLİK’İ KULLANMAYA DEVAM ETMELERİNİN HİÇ AMA HİÇ UNUTULMAMASI GEREKEN ÇOK ÇOK TEHLİKELİ OLASI SONUÇLARINDAN EN ÖNEMLİSİ DE, TÜRKİYE, HİÇ BİR ZAMAN BÖLGE VE KOMŞU ÜLKELERİNİN HİÇ BİR ZAMAN TAM GÜVEN VE DESTEĞİNİ KAZANAMAMIŞ OLACAK VE BUNUN OLUMSUZ SONUÇ YANSIMALARINI DA HER ALANDA (EKONOMİ, SİYASİ VS. VS.) GÖRECEK, İKİ ARADA BİR DEREDE KALIP, HİÇ BİR TARAFA DA GÜVEN VERMEYEN BU YÖNETİM TUTUMUYLA KENDİNİ OLASI BÜYÜK KÖTÜ AKIBETLERE DE TAŞIMIŞ OLACAK KESİN BİR ŞÜPHESİZLİKLE MAALESEF !!!… BENCE BÖLGEYLE DÜZE ÇIKMIŞ İLİŞKİLERİ RİZKE ATMAYA VE KOMPLOCU KİNCİLERE GÜVENİP, APTALCA MACERALARA ATILMAYA GEREK YOK ! VATANSEVER MİLLİ İRADEYİ MEMNUN EDİN, İÇ KAMUOYU SAĞLAMLIĞINIZI KORUMAYA DEVAM EDİN VE ZATEN KAYIPTAN BAŞKA KAZANCINIZ OLMAYACAK OLAN YANKİ’LERİ DE İNCİRLİKTEN KOVUN, İÇTE VE DIŞTA KAZANMAYA DEVAM EDİN DERİM ACİZANE !!!…
  TEHLİKELİ NEHİRLERDE KARŞIDAN KARŞIYA GEÇİLİRKEN ASLA AT DEĞİŞTİRİLMEZ !!!…

  09.01.2017 7:32 pm
 • MALCOLM-XX ;

  İNCİRLİK GERÇEKTEN KAPATILIR MI?

  İncirlik elbette kapatılır.

  Ama istenirse.

  Siz bırakın İncirlik’i kapatmayı, tüm bu Rus uçağının vurulması, darbe girişimi, terör eylemleri ve sabotajlardan sonra hala 22 Temmuz 2015 Mutabakatını dahi kaldıramıyorsanız, elbette ciddiyetiniz sorgulanır.

  ————–

  AKP’NİN O KURMAYA, GELİŞTİRMEYE ÇALIŞTIĞI STRATEJİK KALICI DOSTLUĞU VE BU DOSTLUĞUN İNANDIRICILIĞI DA SORGULANACAKTIR DAHA DA ÖNEMLİSİ !!!…

  09.01.2017 7:37 pm
 • MALCOLM-XX ;

  DOĞA YASALARI VE MEDENİ YASALAR, BİR EVLİLİK BİTİRİLMEDEN YENİ BİRİSİYLE STRATEJİK EVLİLİĞE GİRİŞİLMESİ TAVRI, MEŞRU VE YASAL OLMADIĞI GİBİ, ERDEMLİ TOPLUMLARCA KABUL GÖREBİLECEK, ÇOK BAŞARILI, ETİK BİR DAVRANIŞ OLARAK DA KABUL EDİLMEZ DOĞRUSU !!!…

  09.01.2017 7:57 pm
 • aa ;

  Kapadamaz
  Cünkü ben sundan anliyorum Türk halkinin Köylüsünün emegi alin teri ile yetisdirdigi Türk Tütünü yasak
  Amerikan Mallboro sigarasi serbest
  kendisine milliyetciyim diyen insanlarin cebinde Mallboro sigarasi hepsi hikaye bunlar birbirlerini aldatiyorlar

  10.01.2017 2:00 am
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER