RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Irak Yönetiminden Kasım Süleymani Açıklaması

Irak Yönetiminden Kasım Süleymani Açıklaması
29.12.2016 © RAST HABER

RASTHABER- Irak Dışişleri Bakanı General Kasım Süleymani’nin Irak’ta bulunmasına hassasiyet gösterilmesi ile ilgili olarak; “Irak’ta Amerika, Kanada, İngiltere ve diğer ülkelerden de onlarca danışman bulunmaktadır” dedi.
 
Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi Mısır’ın El-Ahram gazetesine verdiği röportajda General Kasım Süleymani’nin Irak’ta bulunmasına bu kadar hassasiyet gösterilmesinin çok şaşırtıcı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Onun görevi IŞİD’e karşı yürütülen savaşta askeri kuvvetlere danışmanlık vermekten öteye gitmemektedir. Irak’ta Amerika, Kanada, İngiltere ve diğer ülkelerden de danışmanlar bulunmaktadır.”
 
İbrahim Caferi Irak’ın yabancı danışmanlardan yararlandığının gizli bir konu olmadığını ifade ederek şu açıklamalarda bulundu: “Irak’ta çeşitli ülkelerden onlarca danışman bulunmasına rağmen, neden İranlı bir danışmana bu kadar hassasiyet gösteriliyor?”
 
İbrahim Caferi ayrıca geçtiğimiz günlerde Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile gerçekleştirdiği görüşmede de Mısır ve Irak arasındaki ilişkilerin güçlenmesinin yollarının değerlendirildiğini belirtti. Musul’un kurtarılmasının da bu görüşmede ele alınan konulardan biri olduğunu ifade etti.
 
Musul operasyonlarının yavaş ilerlemesi incelenmiş ve üzerinde değerlendirmeler yapılmış bir eylemdir
 
Irak Dışişleri Bakanı Musul’u kurtarma operasyonlarının yavaş ilerlemesi ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bu süreç, istenilen hedefe ulaşmak için operasyonların zamanlaması çerçevesinde Irak’ın aldığı kararlar doğrultusunda ilerlemektedir. Özellikle IŞİD’in sivilleri ve Musul halkını insani kalkan olarak kullanması dikkate alındığında, operasyonların hızlı ilerlemesi şehir halkına zarar verecektir.
 
Musul’u kurtarma operasyonlarının denklemi çok hassastır. Bu operasyonların yavaş ilerlemesinin amacı, şehir halkı karşısında insani değerlere bağlı kalmak için yeterli zamanın ayrılabilmesidir. Biz Musul’un kurtarılması konusunda kararlılık gösteriyoruz ve operasyonlar iyi bir şekilde ilerliyor.”
 
İbrahim Caferi röportajın devamında Suriye’deki gelişmelerin Irak’ın durumuna olan etkisi hakkında şunları söyledi: “Komşu bir ülkede yaşanan krizi kendimizden ayrı göremeyiz ve onun etkilerinden uzak kalamayız. Rusya’nın Türkiye’deki büyükelçisine düzenlenen suikast, Halep’te yaşanan gelişmelerin etkileri dışında mı meydana geldi?
Öte yandan Irak kuvvetlerinin Musul’daki zaferleri de Suriye’yi etkilemektedir. Bu yüzden Irak ve Suriye’de yaşanan gelişmeler birbiriyle bağlantılıdır.
 
Irak ve Suriye terörizme karşı ortak bir savaş içerisindedir. Bu savaşın teröristleri ortadan kaldırmak için ortak çabalara ve koordinasyona ihtiyacı vardır.”
 
Irak Dışişleri Bakanı Caferi, “Acaba Irak’ın da Suriye gibi, Türkiye, Rusya ve İran üçlü müzakerelerine ihtiyacı var mı?” sorusu üzerine şunları söyledi: “Eğer güvenlik ve istihbarat alanlarında bir koordinasyona ihtiyaç olursa, bizim bunu gerçekleştirme noktasında bir şüphemiz olmayacaktır. Çünkü düşmana galip gelme ve savaşı sonlandırma çabasındayız. Bu değerli amaca ulaşmak için bütün fırsatları değerlendireceğiz.”
 
İbrahim Caferi, “Acaba birkaç gün önce Irak Başbakanı Haydar El-İbadi’nin Türkiye ile sorunların azaltılması yönündeki açıklamaları, Ankara ile krizin bittiğini mi gösteriyor?” sorusuna şöyle yanıt verdi:
“Irak’ın özellikle komşuları olmak üzere dünya ülkeleriyle ilişkisi Irak’ın toprak bütünlüğü işgal edildiğinde bile kesilmemiştir. Yani Türkiye Irak’taki Başika üssüne askeri müdahalede bulunduğunda dahi her ne kadar Türk yetkililer basında hoş olmayan açıklamalarda bulunsalar da Türkiye ile ilişkileri daha kritik bir hale getirme yolunda ilerlemedik. Irak ve Türkiye arasındaki ilişkilerin korunması gerektiğini vurguladık.”
 
Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ayrıca, Başika’da bulunan Türk kuvvetlerin Irak’ta IŞİD’e karşı yürütülen askeri operasyonlarda hiçbir rolü olmadığını vurguladı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER