RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Irak’a IŞİD’le Mücadelede Yardım Eden Tek Ülke İran’dı

Irak Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Nuri El-Maliki, ülkesini İsrail ile mücadele direniş cephesi olarak niteleyerek direniş ekseni ile işbirliğine devam edeceklerini söyledi.

Irak’a IŞİD’le Mücadelede Yardım Eden Tek Ülke İran’dı
03.01.2017 © RAST HABER

Nuri El-Maliki,  dün Tahran’da basın mensuplarına verdiği demeçte; İsrail’in bölgedeki varlığının terörizmden daha tehlikeli olduğunu belirterek; İsrail’in hedefinin yalnızca işgal altındaki Filistin toprakları olmadığını  aksine bütün bölge olduğunu söyledi.

Maliki, İran’ın işgalci İsrail rejimi ile mücadelede en öne safta  olduğunu belirterek; İsrail’in komplo ve planlarına karşı mücadelede bütün herkesin ortak hareket etmesi gerektiğini zira bu rejimin bölge ülkelerinin parçalanması hedefinde olduğunu söyledi.

Maliki, Irak’ın siyasetlerinin  IŞİD terör örgütü ile mücadele üzerine kurulu olduğunu  belirterek,  bu  örgütün Suriye’de meşru cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın devrilmesi için  faaliyet gösterdiğini  bildirdi.

Maliki, Suudi Arabistan’ın bölgedeki girişimlerine ilişkin olarak; Arabistan’ın Ortadoğu bölgesinde Vahabilik ve terörizm peşinde olduğunu ancak yaptıklarının karşılığını alacağını söyledi.

Maliki, Irak gönüllü halk güçleri olan Haşd-i Şaabi’nin güçlerin  Irak’ın bütün kesimlerinden teşkil edildiğini ve parlamentoda Irak’ın güvenlik gücü olarak kabul edildiğini belirtti.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri El Maliki, Irak’a IŞİD ve terörist guruplarla mücadelede yardım eden tek ülkenin İran olduğunu söyledi.

Maliki, ‘’Gerçi bazı ülkeler sözde Irak’a yardım edeceklerini ilan ettiler. Fakat sadece İran Irak’a yardıma geldi’’ dedi. Irak Silahlı Güçleri’nin IŞİD karşısında yeterli silaha sahip olmadıklarını ifade eden Maliki, ‘’İran bizi silahlandırdı. Bu durum IŞİD ile mücadelede zafer kazanmada önemli ölçüde yardım etti’’ dedi.

Tahran ziyaretinin amacını iki ülke ilişkilerini geliştirmek olduğunu belirten Maliki, Tahran-Bağdat ilişkilerinin stratejik olduğunu söyledi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER