RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Iraklı Çocukların Hayalleri

Iraklı sığınmacılar zor şartlarda hayatta kalmaya çalışıyor. Şartlar, çocuklar için daha da zor; ısınmak için yakıt, beslenmek için gıda kıt. Erbil ve Musul arasındaki Hasan Şam köyünde bulunan ‘Hazır’ mülteci kampını ziyaret eden Sputnik, çocukların hayallerine kulak verdi.

Iraklı Çocukların Hayalleri
03.02.2017 © RAST HABER

Oyun oynayan çocuklar, kamp çadırının yanında gelecekteki evlerinin ‘temelini’ atıyor. Aralarından en büyüğü, 5 yaşındaki Macit, mimar rolünü oynuyor. Musul’un doğusundaki el-Şikak el-Hadra bölgesindeki gerçek evini teröristler yıktı.

TEK HAYALLERİ SICAK BİR YUVA

Evlerine dönmek veya bir eve sahip olmak, kamptaki tüm sığınmacıların hayali. IŞİD, kendilerinden kaçan tüm ailelerin evlerini yerle bir ediyor.

Çocuklar ise hayallerini oyuna döküyor. Hayali evlerinin en büyük bölümü oturma odası olacak. Tüm aile, akrabalar, arkadaşlar bu odada toplanacak.

Irak’ta oturma odaları her evin en önemli bölümü sayılır.

Macit’in iki kız kardeşi, ‘evlerinin’ küçük bölümlerine girerek buranın mutfak, karşıda ise iki banyonun olacağını söylüyor. Çocuklar, inşaat bittikten sonra burada kamptaki tüm arkadaşlarıyla birlikte oturacaklarını ifade ediyor.

SAVAŞIN TEDİRGİNLİĞİ ONLARI TERK ETMİYOR

Çocuklar gülüp eğlenirken, aniden bir araya toplanıp çömelerek el ele tutuştu. Onları korkutan, savaş uçağının sesi oldu. Hava bulutlu, uçağı kimse göremiyor.

Uçak sesi gelince Macit tüm çocukları ‘oturma odasının’ köşesinde toplayıp korumaya aldı.

Ninova bölgesindeki IŞİD hedeflerini bombalayan savaş uçaklarının sesi burada sıkça duyuluyor. Sesten en çok küçük çocuklar korkuyor; kırmızı elbiseli küçük kız, henüz 2 yaşında bile değil. Sesten dolayı ağlamaya başladı.

Çocuklar, IŞİD’in Ninova bölgesine geldiği 2014 ortalarından bu yana okula gidemiyor. Çocukların çoğu, avaşın travmasını atlatacak gerekli psikolojik tedaviden yoksun.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER