RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

İran ile Bosna İşbirliği Konusunda Anlaştı

İran ile Bosna İşbirliği Konusunda Anlaştı
21.12.2016 © RAST HABER

RASTHABER- Bosna Hersek Meclisi başkanı Saffet Softiç geçtiğimiz gün Tahran’da İran Dışişleri Bakan Vekili Murtaza Sermedi ile bir araya geldi. 

Görüşmede Sermedi, Bosna ile işbirliği yapmanın İran’ın önceliklerinden olduğunu belirterek, iki ülke ilişkilerinin şu anki durumun bu ülkelerin olanaklarına uygun bir seviyede olmadığını ve İran’a yaptırımların kaldırılmasının ardından oluşan yeni şartlarda, iki ülke arasında tüm alanlarda özellikle de ekonomik alanda işbirliğinin artırması gerektiğini vurguladı. 

İran Dışişleri Bakan Vekili Sermedi, sözlerinin devamında banka ilişkisi olmaksızın İran ile Bosna arasında ekonomik işbirliğinin geliştirilmesinin mümkün olmadığını vurgulayarak iki ülke arasındaki banka sorunlarının giderilmesini ve karşılıklı ticari ilişkinin gelişmesi için İran ve Bosna’daki özel sektöre destek verilmesini istedi. 

Bosna Hersek Meclis Başkanı Saffet Softiç de söz konusu görüşmede, İran hükümetine ve halkına Bosna’ya yaptıkları yardımlardan dolayı teşekkür ederek,  Bosnalı siyasi heyetlerin İran’a yaptıkları ziyaretlerin Bosna halkının ve hükümetinin İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkilerinin geliştirilmesi isteklerinin bir göstergesi olduğunu belirtti. 

Saffet Softiç, iki ülke yetkilileri arasındaki siyasi ve ticari ilişkilerin geliştirilmesindeki karşılıklı menfaatlerin çeşitli alanlarda belirlenen hedeflere ulaşmak için en uygun etken olduğunu belirtti. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER