RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

İran: Türkiye Başkalarını Suçlayıp Gerçeğe Aykırı Davranmaktan Vazgeçmeli

İran: Türkiye Başkalarını Suçlayıp Gerçeğe Aykırı Davranmaktan Vazgeçmeli
05.01.2017 © RAST HABER

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun İran’ın Şii milisler ve Suriye yönetimi üzerinde ateşkes anlaşması kapsamında üzerine düşeni yapmadığı yönündeki iddiaları reddeden İran Dışişleri Bakanlığı, Ankara’nın gerçeklere ve üstlendiği sorumluluklara aykırı davranmaması çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun kullandığı “İran’ın da (Suriye’de) garantörlüğünün gereğini yapması lazım. Şii milisler ve rejim üzerinde ağırlığını koyması lazım” ifadelerinin ardından yazılı bir açıklama yapan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, “Türk makamlarının yapıcı olmayan açıklamaları, mevcut durumu daha da karmaşık hale getirip, Suriye krizinin siyasi çözümüne yönelik sorunları daha da arttıracaktır” dedi.

 ‘ANLAŞMA CİDDİ ŞEKİLDE UYGULANMALI’

Tahran’ın da Moskova ve Ankara ile birlikte Suriye konusunda kurulan güçbirliğinin bir parçası olduğunu hatırlatan Kasımi, “İran, burada varılan anlaşmanın ciddi şekilde uygulanmasının altını çizmekle birlikte, anlaşmanın bir diğer ayağı olan Türkiye’den gerçekler ve üstlendiği sorumluluklara aykırı tutum sergilemesini beklemektedir” diye konuştu. Ateşkesin Suriye yönetimi karşıtı silahlı gruplar tarafından defalarca ihlal edildiğini ifade eden İranlı sözcü, şöyle devam etti:

”Kanıtlı bilgilere göre ateşkes tek bir gün içinde 45 kereden fazla bu gruplar tarafından ihlal edildi. Gerek görülürse bunun detayları yayınlanabilir. Türkiye, Suriye krizini sona erdirmek için kalıcı bir ateşkes ve siyasi müzakerelerin başarılı olmasını istiyorsa, muhaliflerin garantörü olarak gerekli önlemleri alarak muhalifler tarafından yapılan sayısız ateşkes ihlallerine karşı çıkmalı. Türkiye aynı zamanda başka tarafları suçlamaktan ve gerçeklere aykırı tutum takınmaktan da vazgeçmeli.”

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, İran’ın bu zamana kadar ateşkesin icrası ve Suriye’de soruna siyasi çözüm yolu bulunması konusundaki  çabalarını bundan sonra da aynı kararlılıkla sürdüreceğini  belirtti.   

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • murti ;

    Türkiye’nin anlaşma konusunda pek ciddiyeti yok gibi. O hala mezhepçilik yapıyor. Türkiye kendisini Suriye bataklığına atanlarla mücadele etme yerine, teröristlerle mücadele edenlerle mücadele etmek istiyor.

    05.01.2017 10:52 am
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER