RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

İran’dan Suudi Rejim’e Cevap

İran’dan Suudi Rejim’e Cevap
08.01.2017 © RAST HABER

İslami İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Arabistan savunma bakanı ve veliahdının İran aleyhindeki açıklamasına tepki göstererek, ”Arabistan tekfirci ve terörist gruplara destek vererek bölgeyi kargaşaya sürüklemiştir” dedi.

Behram Kasımi, başta Arabistan olmak üzere bölge ve dünyanın asıl oyuncularının bölgede barış ve huzurun sağlanması siyasetlerini gözden geçirmelerinin zaruri olduğunu belirtti.

Kasımi, tekfirci terörizmin  kökünde hiç kuşkusuz vahhabiliğin bulunduğunu belirterek, Arabistan’ın bir taraftan Suriye, Irak ve Yemen’de  halkların kanın dökülmesinin müsebbibi olduğunu ve diğer taraftan da  siyonist İsrail rejimi ile işbirliği yaparak  Arap dünyası ve Filistin ülküsü dahil müslümanlar aleyhinde işlenen cinayetlerin ortağı olduğunu söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, batılı istihbarat kuruluşlarının yayınladığı raporlarda bu zamana kadar defalarca  dünya genelinde tekfirci ve radikal gruplar ile Arabistan resmi kuruluşları arasında irtibatın olduğunun teyit edildiğinin yer aldığını belirterek, Arabistan savunma bakanının İran aleyhindeki açıklamasının da aslında  gerçeklerin ortaya çıkarılması karşısında  kamuoyunu saptırmaya dayalı bir girişim olabileceğini söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, Arabistan yetkililerinin  bu gibi neticesi olmayan kamuoyunu saptırmaya dayalı  açıklamalar yerine  siyasetlerini değiştirmesinin daha yerinde olacağını ve tahripçi  siyaset ve girişimlerinin sonuçlarını  yeniden gözden geçirmeye davet etti.

Arabistan savunma  bakanı Muhammed Bin Selman,  Amerika’da bir dergiye verdiği demeçte, ‘İran 3 meselenin temsilcidir. O da, sınırsız ideolojiler, istikrarsızlık ve terörizm’ iddiasında bulunmuştu. 

parstoday

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER