RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

İran’ın Füze Denemesi ABD’yi Kudurttu!

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Tahran yönetiminin balistik füze denemesinin hem bölgeye hem de ABD’ye tehdit teşkil ettiğini vurgulayarak, ‘Bugün itibariyle İran’ı resmen uyarıyoruz.’ dedi.

İran’ın Füze Denemesi ABD’yi Kudurttu!
03.02.2017 © RAST HABER

ABD’nin İran’ın testiyle ilgili BM Güvenlik Konseyi’ni toplantıya çağırmasının ardından ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, “İran’ın orta büyüklükte bir füze testi yaptığını doğruladık. Bu kesinlikle kabul edilemez. ABD naif değildir” demişti. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ise Haley’in tepkisini bir adım daha ileriye götürüp Tahran yönetiminin balistik füze denemesinin hem bölgeye hem de ABD’ye tehdit teşkil ettiğini söylerken, “Bugün itibariyle İran’ı resmen uyarıyoruz” dedi. Flynn, bu uyarının ne olduğuna dair ise bir açıklama yapmadı.

Önceki gün Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn, Donald Trump yönetiminin İran’ın son dönemdeki eylemlerinden hoşnut olmadığını belirtti. Tahran’ı hem balistik füze denemesi hem de Yemen’de İran destekli Husilerin bir Suudi gemisine saldırısı sebebiyle suçlayan Flynn, “Bunlar, İran’ın Ortadoğu’daki istikrarsızlaştırıcı eylemlerini uluslararası kamuoyuna açıkça gösteriyor” ifadelerini kullandı.

‘İRAN MİNNETTAR OLMALIYDI’

 Flynn, “Obama yönetimi Tahran’ın kötü niyetli adımlarına gereken cevabı vermekte başarısız olmuştur. Trump yönetimi ise İran’ın, Ortadoğu’da ve bölgenin ötesinde güvenlik, refah ve istikrarı tehlikeye atan, aynı zamanda Amerikalıların hayatlarını riske atan bu eylemlerini kınıyor” ifadelerini kullandı. Donald Trump, dün sabah Twitter’dan İran’ı hedef almaya devam etti. Trump, “İran, balistik bir füze ateşlediği için resmen uyarıldı. ABD’nin onlarla yaptığı berbat anlaşma için minettar olmalıydılar. ABD, yardımlarına koşup 150 milyar dolarlık hayat kurtaran anlaşmayı yapmadan önce İran artık sonuna gelmiş ve çökmeye hazırdı” ifadelerini kullandı.

TAHRAN: TEHDİT İŞLEMEZ

İran ise test edilen füzelerin nükleer başlık taşımaya uygun olmadığını ve bu nedenden dolayı 2015’de yapılan nükleer anlaşmayı ihlal etmediklerini açıkladı. BMGK’nın 2231 sayılı kararında İran’ın, nükleer başlık taşıyabilecek balistik füze denemesi yapması yasaklanmıştı. İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehgan, füze testinin savunmaya yönelik olduğunu söylerken, “Kimse bizim kararımızı etkileyemez” dedi. Tahran’dan daha sert bir tepki ise İmam Hamenei’nin baş danışmanı Ali Ekber Velayeti’den geldi. Velayeti: , “Deneyimsiz birinin İran’ı tehdit etmesi ilk kez olmuyor. Amerikan hükümeti, İran’ı tehdit etmenin işe yaramadığını anlayacak. İran’ın kendisini savunmak için hiçbir ülkenin iznine ihtiyacı yok” ifadelerini kullandı.

hürriyet

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER