RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

İşgalci İsrail Rejimi ,Mahmud Abbas’ı Barış Sürecini Sekteye Uğratmakla Suçladı

İşgalci İsrail rejimi Başbakanı Benyamin Netanyahu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı barış sürecini sekteye uğratmakla suçladı.

İşgalci İsrail Rejimi ,Mahmud Abbas’ı Barış Sürecini Sekteye Uğratmakla Suçladı
30.12.2016 © RAST HABER

Siyonist İsrail rejiminin Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, işgalci rejimin Başbakanı Benyamin Netanyahu barış sürecinden umutsuz ve suçu Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a attı.

Netanyahu, “Abbas, dillendirdiği 3 ‘hayır’la barış sürecinin sekteye uğramasına sebep oluyor. Abbas, Yahudi devletine, müzakerelere, nefret ve provokasyonun durdurulmasına ‘hayır’ diyor. Bu nedenle barış sağlanamıyor” iddiasında bulundu.

Sputnik’in verdiği habere göre, Ülkesinin güçlü bir devleti olduğunu, kara, hava ve denizde güçlü bir ordusu bulunduğunu iddia eden Netanyahu, İsrail’in bölgede istikrarsızlığa yol açmadığını bilakis güven ve istikrar limanı olduğunu savundu.

ABBAS İSRAİLLİ YETKİLİLERLE GÖRÜŞTÜ

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise Filistin yönetiminin, uluslararası kararlara dayalı adil ve kalıcı barışın sağlanmasını gerçekleştirme çabalarına bağlı olduğunu söyledi.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, Abbas, İsrailli eski bakan ve milletvekillerinden oluşan bir heyeti Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki başkanlık binasında kabul ederek, Filistin yönetiminin, uluslararası kararlara dayalı adil ve kalıcı barışın sağlanmasını gerçekleştirme çabalarına bağlı olduğunu yineledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Yahudi yerleşim birimleriyle ilgili 2334 sayılı karar tasarısını onaylamasını, “barış yanlıların gerçek zaferi” olarak değerlendiren Abbas, BMGK kararının, iki devletli çözüm ilkesi, uluslararası meşru kararlar ve Arap Barış Girişimi ile Filistin-İsrail çekişmesini sona erdirecek müzakerelere sevk edecek bir kapıyı açtığını kaydetti.

Birkaç hafta önce gerçekleşen Fetih Hareketi’nin 7’nci Genel Kongresi’nden dolayı Filistin Devlet Başkanı Abbas’ı tebrik eden İsrailli heyet de İsrail ve Filistin için önem arz eden çevre ve su alanlarında taraflar arasında işbirliğinin olmasına dikkati çekti.

İsrailli heyette yer alan eski bakan ve milletvekillerinin isimlerine ilişkin bilgi verilmedi.
İsrail’in, işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini “derhal ve tamamen” durdurmasını içeren karar, Cuma günü 14 oyla BMGK’da kabul edilmişti.

BMGK’den söz konusu kararın geçmesinde, şimdiye kadar İsrail’e yönelik eleştirilerin karşısında duran ve 2011’de İsrail’in yasa dışı yerleşim birimlerini kınayan karar tasarısını veto eden ABD’nin ilk defa çekimser oy kullanması etkili olmuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, geçen hafta BMGK’da İsrail’in yasa dışı yerleşim yerlerini “derhal ve tamamen” durdurmasını öngören tasarının kabul edilmesinin ardından kendilerine yöneltilen eleştirilerle ilgili düzenlediği basın toplantısında, “İki devletli çözüm, İsrailliler ile Filistinliler arasında adil ve kalıcı bir barışı sağlamanın tek yoludur.” ifadesini kullanmıştı.

ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump ise işgalci İsrail’e olan yakınlığı ve verdiği destek ile tanınıyor. Seçim öncesi Trump’ın vaadleri arasında ABD elçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması iddiası da var. Kudüs işgal altında bulunduğu için uluslararası hukuka göre işgalci İsrail’in başkenti olması ve bu şekilde tanınması mümkün değil.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER