RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

IŞİD Çocukları İntihar Eylemlerinde Kullanıyor

IŞİD terör örgütü bir video yayımlayarak; Yezidi çocukları Musul’da düzenledikleri intihar eylemlerinde kullandıklarını itiraf etti.

IŞİD Çocukları İntihar Eylemlerinde Kullanıyor
15.02.2017 © RAST HABER
RASTHABER-IŞİD terör örgütüne ait bir askeri kampta eğitilen Yezidi kabilesinden çok sayıda çocuk örgüt tarafından yapılan intihar saldırılarına katılmaya zorlanıyor. 
 
Yine konuyla ilgili verilen bilgilere göre, Musul’da Irak güçlerine karşı düzenlenen saldırı Yezidi kabilesinden iki kardeş tarafından gerçekleştirildi. 
 
IŞİD tarafından yayımlanan videoya göre, bu kardeşlerden biri olan Emced Ebu Yusuf El-Sencari intihar saldırısını gerçekleştirmeden önce, IŞİD terör örgütüne ait askeri kampta eğitim gördükten sonra intihar eylemcisi listesine yazıldığını söyledi. Bu iki kardeş Irak’ın Sancar ilçesindeki Tel-Gasbe köyündendir. 
 
IŞİD 16 Irak vatandaşını kaçırdı
 
Öte yandan, Irak yerel yetkililerince verilen bilgilere göre, IŞİD terör örgütü Enbar ilçesindeki El-Rehaliye bölgesinde yaşayan 16 kişiyi kaçırdı. 

El-Rehaliye bölgesel yönetim sorumlusu Mueyyid Ferhan konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Ramadi ve El-Rehaliye’de bulunan Beni caddesindeki Ruze bölgesinden 16 sivil IŞİD terör örgütü tarafından kaçırıldı.  Irak Başbakanı Haydar El-İbadi ve Enbar bölgesi operasyon komutanından en kısa sürede bu kişilerin kurtarılmasını istiyoruz.”

IŞİD 2015 yılının yazından bu yana Irak’ın batı ve kuzey bölgelerini kontrol altına almış ve bölgede birçok kez terörist eylemde bulunmuştur. 

Iraklı güçler şuan IŞİD terör örgütünün ülkedeki son kalesi olan Musul’u teröristlerin işgalinden kurtarmaya çalışıyor. 

Musul 2015 yılından bu yana IŞİD’in işgali altındadır; bu şehrin kurtarılması operasyonu Irak Ordusu’nun bu örgüte karşı yaptığı en önemli ve en zor operasyondur. 

Musul’u geri alma operasyonu 17 Ekim 2016’da başladı. Iraklı güçler hava kuvvetlerinin desteğiyle bölgenin önemli bir bölümünü kurtarmayı başardı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER