RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

IŞİD İnsan Kaçakçılığıyla Gelir Yetersizliğini Telafi Etmeye Çalışıyor

İtalya Güvenlik İstihbarat Dairesi Genel Müdürü Alessandro Pansa, IŞİD gibi mali kaynak sıkıntısı olan terörist grupların şimdi gelirlerinin büyük bir kısmını yasa dışı bir şekilde Avrupa’ya göçmen kaçakçılığı yaparak sağladığını belirtti.

IŞİD İnsan Kaçakçılığıyla Gelir Yetersizliğini Telafi Etmeye Çalışıyor
01.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-İtalya Güvenlik İstihbarat Dairesi Genel Müdürü Alessandro Pansa, IŞİD terör örgütünün petrol gelir yetersizliğini insan kaçakçılığı ile telafi etiğini söyledi.

Petrol kaçakçılığı bu terör örgütünün en önemli gelir kaynağıydı. Irak Ordusu ve Suriye’de direniş Kuvvetlerinin askeri operasyonlarının ardından, bu terör örgütü petrol kaynaklarındaki kontrolünü kaybetti.

Alessandro Pansa, La Stampa Gazetesine verdiği röportajda şu açıklamalarda bulundu: ‘IŞİD son günlerde hissedilir derecede geri çekildi. Bu terör örgütünün petrol ve antika kaçakçılığından sağladığı gelirler yok olmak üzeredir. Bu terör örgütünün yeni gelir kaynağının insan kaçakçılığı olduğunu düşünüyorum.

Mevcut deliller, Afrika merkezli kaçakçılık şebekeleri ve IŞİD gibi terör örgütleri arasında iş birliği olduğunu gösteriyor ve Afrika’daki bu şebekeler bazı terörist gruplar için yeni gelir kaynağı sayılıyor.’

Avrupa 2014 yılında bu kıtaya akın eden görülmemiş bir göçmen dalgası yaşadı. Europol’ün açıklamalarına göre, Avrupa’ya ulaşmak için en sık kullanılan yollardan biri, Akdeniz girişleridir. Bu güzergahta, İtalya daha sonra da Yunanistan, göçmenlerin ikinci gittikleri noktalardır.

Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansının istatistiklerine göre, 2016 yılında en az 180 bin göçmen Afrika’dan İtalya’ya kaçırılmıştır.

Europol’ün açıklamalarına göre, göçmenlerin %90’dan fazlası Avrupa kıyılarına ulaşmak için kaçakçıların eline düşmüştür.

Yapılan tahminlere göre 2015 yılında insan kaçakçılığı şebekelerinin altı milyar Euro gelir sağladığı belirtiliyor. Bu gelir, ulaşım, barınma, sahte belge hazırlama gibi yapılan işler karşılığında çok yüksek bir rakam.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • asç ;

    Velayete olan düşmanlıklarından ve bu düşmanlığe bağlı sapık zihniyetleri için her sapık yolla baş vururlar
    Cehenneme kadar doğru yolu bulmasınlar

    01.02.2017 10:25 am
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER