RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

IŞİD Kimyasal Silah Üretiyor

IŞİD Kimyasal Silah Üretiyor
08.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER- Amerika Savunma Bakanlığı (Pentagon) salı günü yaptığı açıklamada; IŞİD terör örgütünün Musul Üniversitesi’nde kimyasal silah ürettiği konusunun yapılan araştırmalar sonucunda netleşeceğini belirtti.

Modern bir yapıya sahip olan Musul Üniversitesi, 2014 yılında IŞİD terör örgütü tarafından işgal edilen Irak’ın en tanınmış üniversitesidir. 
Irak Emniyet Güçleri, geçtiğimiz ay Musul’un doğusunu kurtarmak amacıyla başlattığı operasyon kapsamında Musul Üniversitesi’ni IŞİD terör örgütünün elinden kurtarmayı başarmıştı.
Pentagon sözcüsü Jeff Davis ise, bölgeden toplanan numülerin IŞİD terör örgütünün Musul Üniversitesi’ne ait laboratuvarı kimyasal silah üretmek için kullandığını gösterdiğini açıkladı.
Davis ayrıca “Teröristler toz halindeki maddeyi birincil silah üretmek için kullanmaktadır” ifadesinde  bulundu. 
Davis IŞİD’in kimyasal silah üretimine ilişkin şunları söyledi: “Üretilen bu maddenin I. Dünya Savaşı’nda kullanılan tehlikeli hardal gazıyla hiçbir ilgisi yoktur. 
Bu maddenin üretilmesindeki hedef daha çok deride kişiyi ölüme götürecek güneş yanığına benzer bir yanık oluşturmaktır. Bizim elimizde bu maddenin bir kişinin ölümüne sebep olduğu yönünde hiçbir delil yoktur. Teröristler Irak güçlerinin saldırısından önce, kimyasal madde üretim malzemelerinin yerini değiştirmiştir. Büyük ihtimalle başka bir yerde kimyasal silah üretmeye devam ediyorlar. 
IŞİD terör örgütü ayrıca Musul’un doğusuna yaptığı saldırıları sürdürmektedir. Bölgeye küçük insansız hava araçlarıyla el bombası atmaktadır. 
Pentagon sözcüsü de konuya ilişkin olarak; “Bu olay hergün ortalama birkez yaşanmaktadır” dedi. 
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER