RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

IŞİD Musul’da 45 Kişinin Organını Çaldı

Neyneva Eyaleti yerel kaynakları IŞİD terör örgütünün Musul’un sağ kıyısında bulunan hastanelerdeki yaralılarından 45 kişinin organlarını satmak için çaldığını açıkladı.

IŞİD Musul’da 45 Kişinin Organını Çaldı
06.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER- Yerel bir kaynak şu ifadelerde bulundu: “Musul’un sağ kıyısındaki hastanelere ameliyat olmak için giren bazı kişiler ameliyattan çıktıktan sonra sadece kendileri için gerekli ameliyatın gerçekleşmediğini, böbreklerini de kaybettiklerini anladılar.

Bu olay hatta IŞİD’in hastanelerde yatan kendi mensuplarında da yaşanmış, IŞİD onların organlarını da hastanelerde bulunan doktorları aracılığıyla çalmıştır.Mevcut bilgilere göre, 45 kişinin organı çalınmıştır.”

Söz konusu kaynağın ifadesine göre, IŞİD uluslararası organ mafyası ile işbirliği yapıyor ve bu yolla para kazanıyor. Çünkü IŞİD, hampetrolden sağladığı gelir kaynaklarının büyük bir kısmını kaybetmiş durumdadır.

IŞİD, 17 Ekim 2016’da başlayan Neyneva eyaletini kurtarma operasyonlarında bugüne kadar büyük kayıplar verdi.

Bu terör örgütü Musul’un sol kıyılarını tamamen kaybetti ve aynı zamanda çok sayıda petrol kuyusu da bu örgütün kontrolünden çıktı ve hava saldırılarında IŞİD’in önemli bankaları ortadan kaldırıldı.

El-Anbar’da 16 IŞİD’li öldürüldü

 El-Anbar’daki Irak Ordusu yedinci bölük komutanlığı, 16 IŞİD terör örgütü mensubunun öldürüldüğünü ve bu eyaletin batısındaki operasyonlarda bu gruba ait iki bomba yüklü aracın imha edildiğini açıkladı.

Irak Ordusu yedinci bölükten bir kaynak şunları söyledi: “Bu operasyon yedinci bölük kuvvetleri ve El-Cezire operasyon kuvvetlerinin katılımıyla ve kabile kuvvetlerinin ve koalisyon uçaklarının desteği ile Ramadi’nin batısında bulunan Hadise ve Aneh bölgeleri arasında gerçekleşti.”

Bu kaynağın ifadesine göre, öldürülen 16 IŞİD mensubunun arasında iki intihar eylemcisi de bulunuyordu. Operasyonlarda IŞİD’in üç karargâhı imha edildi.

IŞİD’in Deyali ve Selahaddin sınırındaki saldırısı geri püskürtüldü

 Tümgeneral Casim El-Saadi, IŞİD’in Deyali ve Selahaddin eyaletleri arasında bulunan El-Metibehe bölgesindeki saldırıların geri püskürtüldüğünü belirtti.

Casim El-Saadi şu ifadelerde bulundu: “Deyali polis kuvvetleri güçlü bir şekilde bu saldırı ile mücadele ettiler ve bölgede güvenlik sağlandıktan sonra IŞİD mensupları takip altına alındı.”

Deyali ve Selahaddin arasındaki sınır bölgesi zaman zaman şiddet eylemlerine şahit olmaktadır.

Bakuba’da IŞİD’e ait dört karargâh ve bir tünel bulundu

 Deyali eyaletinde yerel bir kaynak, Bakuba şehrinin kuzeydoğusunda bulunan Hamrin gölü bölgesinde, IŞİD teröristlerine ait bir tünel ve bu terör örgütü mensuplarının ana toplanma merkezlerinden birinin de aralarında yer aldığı dört karargâhın bulunduğunu belirtti.

Bakuba şehrinin 35 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Mikdadiye Bölgesel Konsey Başkanı Adnan El-Tamimi şunları söyledi: “Güvenlik güçleri, Haşd-i Şaabi kuvvetlerinin desteği ile Hamrin Gölü bölgesini kapsamlı olarak teftiş edip incelediler. Bölgede IŞİD’e ait dört karargâh ve bir tünel buldular ve sekiz bombayı imha ettiler.

Bu karargahlardan biri 50 metrelik bir tünel ile bağlantılıydı ve bütün deliller bu karargâhın IŞİD mensuplarının Hamrin Gölü bölgesinde ana toplanma merkezi olduğunu gösteriyor.

Operasyonlar kesin bilgiler doğrultusunda gerçekleşiyor ve IŞİD’in karargahlarının büyük bir kısmı takviye araçları, gıda, battaniye, elbise ve patlayıcı maddelerle dolu.”

Musul havaalanının bombalanmasından sonra IŞİD mensuplarının cesetleri bölgeden boşaltıldı

 Neyneva eyaletinde yerel bir kaynak şunları söyledi: “IŞİD terör örgütü Musul havaalanının bombalanmasında öldürülen aralarında dört liderinin de bulunduğu 10 mensubunun cesedini bölgeden boşalttı.

IŞİD aynı zamanda havaalanı etrafında sıkı güvenlik çemberi oluşturdu ve yakın bölgelerdeki araçların ve halkın geçişini yasakladı. Bu durum IŞİD’in havaalanı bombardımanında çok sayıda kayıp verdiğini gösteriyor. Bu bombardıman cuma gecesi yaşanmıştı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER