RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

IŞİD Terör Eylemlerinde Bu Yöntemleri Kullanıyor

IŞİD Terör Eylemlerinde Bu Yöntemleri Kullanıyor
05.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER- Irak’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı, Necef ve Bağdat’taki son terör saldırılarına değinerek şunları söyledi: IŞİD bomba yerleştirmek ve intihar yelekleri kullanmak gibi geleneksel yöntemlere başvuruyor.

Irak’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı ve parlamento üyesi Muvaffak El-Rabii, Tesnim Haber Ajansı’na verdiği röportajda yeni yılın ilk günlerinde gerçekleşen Necef ve Bağdat’taki terör saldırılarına ilişkin şunları söyledi:

“IŞİD bomba yerleştirmek ve intihar yeleği kullanmak gibi geleneksel yöntemlere başvuruyor.”

IŞİD’in Necef ve Bağdat’ta düzenlediği terör saldırılarında vermek istediği mesaj

Muvaffak El-Rabii IŞİD’in Bağdat ve Necef’te sivillere yönelik art arda düzenlediği saldırılara değinerek şunları söyledi:

“Teröristler yeni yılın ilk gününde düzenledikleri bu saldırılarla, biz hatta koruma altındaki kutsal mekanlar da olmak üzere istediğimiz her yere girebiliriz mesajı vermek istemişlerdir.

Teröristlerin bu mesajı yanlıştır. Çünkü onlar bu saldırıları savaş cephelerinde ve Neyneva’da aldıkları yenilgileri ve Irak’ta işgalleri altında bulunan toprakların dörtte üçünden fazlasını kaybetmelerini telafi etmek için yapmışlardır.”

IŞİD geleneksel bir terör örgütüdür

El-Rabii yeni yılda Irak’ta düzenlenen saldırıların istihbarat zayıflığı ve Irak güvenlik teşkilatları ile çeşitli şehirlerde ve ülkenin başkentinde koordinasyon olmamasından kaynaklandığını belirterek şunları söyledi:

“Bu durum maalesef bizim güvenlik teşkilatlarımızın hazırlıklı olmadığını gösteriyor. Öyle ki IŞİD artık kendi hükümetleri ilan ettikleri bölgelerin sınırlarını korumaya çalışıyor ve bir terör örgütü haline geldi ve klasik terör örgütleri gibi güvenli bölgelere bomba yerleştirmek ve intihar yelekleri kullanmak gibi yollara başvuruyor.”

Irak Ordusunun performansı 2014 yılına oranla arttı

Muvaffak El-Rabii, Irak Ordusu’nun gücüne ilişkin olarak şunları söyledi: “Benim bu güç konusundaki değerlendirmem, Irak Ordusu’nun bugün 2014 yılına oranla çok daha iyi bir durumda olduğudur. En azından moral, eğitim, düzen ve disiplin olarak çok daha üst seviyelerde oldukları söylenebilir ama henüz istenilen seviyede değiller.

Irak Ordusu’nun çeşitli şehirlerden çekilmesi ve onların sınır noktalarına dönmesi yakın bir zamanda gerçekleşmeyecektir.”

El-Rabii, bazı Arap ve bölge hükümetlerinin ve bazı Irak yetkililerinin Irak kuvvetlerinin ve Haşd-i Şaabi’nin Musul’a girmesini eleştirmesi ve etnik bir savaş çıkacağına değinmesi hakkında şunları söyledi: “Maalesef bu açıklamalar bazı Körfez ülkelerinin medyasının klan yaklaşımını göstermektedir. Iraklı bazı politikacılar da onlarla birlik olmuşlardır. Onların amacı Irak’ta yeni bir demokratik tecrübeyi ortadan kaldırmaktır.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER