RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

IŞİD’den Kurtulmanın Bedeli: 400 Dolar

IŞİD’den Kurtulmanın Bedeli: 400 Dolar
10.01.2017 © RAST HABER

Havice’den kaçıp peşmerge kontrolündeki bölgelere sığınan bir kadın, yaşadıklarını Rûdaw’a anlattı:

“Evimizden, yurdumuzdan ayrılmak için kişi başı 400 dolar verdik. 300 dolara çıkanlar da var. Bu parayı ödeme gücü olmayanlar gece geç saatlerde ilçeden gizlice çıkmaya çalışıyor ama o çok tehlikeli, yakalananlar öldürülüyor.”

Peşmerge’ye sığınan siviller, teker teker sorgudan geçiriliyor çünkü bu kişilerin IŞİD’in kontrolündeki bölgelerden sağ salim gelmesi bile şüphe uyandırıyor. 

Peşmerge komutanı Salar Zebari, “Sadece bugün 400 göçmen sınırlarımızdan giriş yaptı. Bunları teker teker sorgudan geçirmek zorundayız” dedi.

IŞİD ilçeden ayrılanlardan para almanın yanı sıra kendi mensuplarını peşmerge denetimindeki bölgelere geçirmeleri için de baskı yapıyor. Bu şekilde sızmaya çalışan 15 kişinin yakalandığı biliniyor.

Kerkük Asayiş Sözcüsü Ferhad Heme Ali, “Gelen sivilerin arasında karışan örgüt üyeleri oluyor. Bazen de kendini sivil gibi gösterip teslim olan, daha sonra da hücre yapısında yer aldıkları ortaya çıkıyor. Bu nedenle işimiz kolay değil” şeklinde konuştu.

Sadece Havice’den göçenlerin barınması için Kerkük’te iki yeni kamp yapıldı. Son 6 ay içerisinde 8 bin Haviceli ilçeden ayrılıp peşmergeye sığındı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER