RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

IŞİD’in Yeni Komuta Merkezi

IŞİD’in Yeni Komuta Merkezi
08.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-ABD merkezli dünyaca ünlü Foreign Affairs dergisi, IŞİD’in Suriye ve Musul’da aldığı yenilgilerin ardından kendine yeni bir merkez seçtiğini öne sürdü.

Foreign Affairs  dergisinde yayımlanan Vera Mironova ve Karam Alhamad’ın kaleme aldığı yazıya göre; IŞİD, son altı aydır Deyrizor’u kendisine yeni ve güvenli bir konuşlanma alanı olarak belirlemiş durumda. Suriye’nin güneydoğu bölgesinde, Irak sınırı yakınlarında bulunan Deyrizor kasabası şu anda büyük ölçüde IŞİD kontrolü altında.

Öte yandan IŞİD Deyrizor’u askeri bir yığınak haline getirmiş durumda. Deyrizor Rakka ve Musul arasında bulunuyor.Deyrizor’un  coğrafi şartları nedeniyle doğal bir kale görevi görmesiyle biliniyor. Nitekim ormanlık alanlara sahip olan bölge olası hava saldırılarını zorlaştırmakla birlikte etki seviyelerini de düşürüyor. Deyrizor’da ayrıca Suriye’nin en zengin petrol yatakları bulunuyor.

Musul’da düzenlenen operasyonların ardından IŞİD militanları ve kendilerini destekleyen aileler kenti terk ederek Deyrizor’a yerleştiler. Deyrizor, IŞİD’in gücünü geri kazanmak için kullandığı yeni konuşlanma bölgesi haline geldi.

IŞİD, Deyrizor’da etkinliğini arttırırken, kentin kuzey bölgesinde siperler ve hendekler açmak için hapishanede yatan mahkumları kullandığı ileri sürülüyor. Fırat nehri üzerinde bulunan köprülerin koalisyon güçleri tarafından yıkılmış olması sebebiyle Palmira’da bulunan ve askeri amaçlarla kullanılan araçlar Deyrizor’a aktarılıyor.

Bu durum kentteki askeri mühimmatın rekor seviyede artmasına neden olurken, örgütün kasabadaki konumunun güçlenmesindeki önemli etkenlerden biri haline geldi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER