RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

İslam İşbirliği Teşkilatı Kime Hizmet Ediyor?

İslam İşbirliği Teşkilatı Kime Hizmet Ediyor?
20.12.2016 © RAST HABER

RASTHABER- İslam İşbirliği Teşkilatı bugün, Yemen’deki durumu ve ülkenin geleceğini değerlendirmek üzere oturum düzenliyor. BM İnsani İşler Koordinatörlüğü Bürosu’nun katkıları ile düzenlenen Cidde oturumunda İslam İşbirliği Teşkilatı, Yemen’deki son durumu ve ülkenin geleceği ile ilgili gelişmeleri ele alacak.

Öte yandan BM Yemen İnsani İşler Koordinatörü Jimmy Mc Goldrick; Yemen’e yönelik kuşatmanın devam sebebiyle Yemen halkının kıtlıkla mücadele ettiğini belirtti.

Arabistan Amerika’nın desteğiyle 26 Mart 2015 tarihinde Yemen topraklarına hava akınları ve top saldırıları başlattı. Bu saldırılarda Yemen’in altyapısının ve sağlık kurumlarının çökmesinin yanı sıra on bini aşkın Yemenli katledildi.

Ancak buna rağmen Arabistan Yemen’e yönelik saldırılarında başta ABD ve İngiltere olmak üzere Batılı devletlerin desteğinden yararlanmaya devam ediyor. Üstelik BM gibi uluslararası kurum ve kuruluşlar da bu cinayetlere  karşı sessiz kalarak Suud rejiminin cinayetlerine ortak oluyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Londra yönetiminin Riyad’a silah satışını destekleyerek Suud rejiminin Yemen saldırılarında uluslararası yasaları çiğnediği yönündeki raporları reddetti. İngiltere Dışişleri Bakanlığı Suud rejiminin Yemen’de işlediği cinayetlerde haklı olduğunu ileri sürerek BM’nin de Suud rejimini desteklediğini hatırlattı.

Yemen krizinde dikkat çeken ve üzerinde durulması gereken konu; Yemen’deki katliamın uluslararası kurum ve kuruluşların ve Batılı devletlerin Suud rejimine destek vermesinden kaynaklanıyor olmasıdır.

Arabistan’ın iktisadi tehditlerine karşı uluslararası kurum ve kuruluşlar sessiz kalmayı tercih ederek bu rejimin cinayetlerine ortak olmaktadır.
Şimdi de İslam İşbirliği Teşkilatı Suriye, Irak ve Yemen krizlerinin üzerinden birkaç yıl geçtiği halde bu krizlerin çözümü yönünde hiçbir etkili adım atmadığı ve pasif bir tutum sergilediği halde Yemen krizini görüşmek üzere oturum düzenliyor.

Gerçekte İslam İşbirliği Teşkilatı’nın pasifliğinin en önemli sebebi, teşkilatın genel sekreterliğinin Arabistan’ın Cidde kentinde yer almasıdır. Bu durum İslam İşbirliği Teşkilatı’nın her türlü faaliyetinin Suud hanedanının gözetiminde ve bu hanedanın hizmetinde olmasına yol açmaktadır.

Öte yandan Suud rejimi kamuoyunu kandırmak için bazı bölgesel ve uluslararası kurum ve kuruluşlar ve özellikle İslam İşbirliği Teşkilatı ve BM ile ortak oturumlar düzenleyerek kamuoyunu Yemen’de işlediği korkunç cinayetlerden saptırmaya ve Yemen Halk Güçleri ve Ensarullah Hareketi’ni ülkeyi saran krizden sorumlu tutmaya çalışıyor.

Suud hanedanının hilekar tutumu İslam İşbirliği Teşkilatı gibi kurumların Suriye, Irak ve Yemen krizlerinde olumlu etkilerini engelliyor. Bu kurumlar kuruluş hedefleri ve görevlerinden uzaklaşarak İslam dünyasının sorunlarını çözmekten aciz görünüyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER