RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

İslamcıların İslam İnkılabına Bakışları Değişti mi Yoksa Başından Beri Böyle miydi?

İslamcıların İslam İnkılabına Bakışları Değişti mi Yoksa Başından Beri Böyle miydi?
13.01.2017 © RAST HABER

Bir zamanlar İslam devleti hasretiyle yürekleri yanıp tutuşan inkılabçı müslümanlar, İran İslam Cumhuriyetinin zafere ulaşmasıyla bu arzularına kavuştuklarını düşündüler. Bazıları İran’a gönüllü veya zorunlu hicret hazırlıkları başlattılar. Ailece İslam devletinin gölgesinde yaşama düşüncesi bile son derece mutlu ediyordu.

Bunlar için İran’ın anti emperyalist siyasetleri, mustaz’afları destekleme, evrensel adalet düzenine hazırlıktan ziyade neye mal olursa olsun İslam ahkamının dört dörtlük uygulandığı, dindar bir toplumsal düzenin kurulması önemliydi.

Bu devrimci İslamcılar zihinlerinde tasarladıkları arzular yumağından bir İslam devleti kurmuşlardı; hadislerden okuduklarından duydukları Medineyi fazılanın/ideal toplumun özellik ve güzelliklerden, cennet nimetlerinden donaltılmış bir devlet kurmuşlardı hayallerinde.

Bu sözde devrimci İslamcılar, “hayali İslam devletiyle gerçeklerin İslam devletinin” farkını anlayamayacak kadar ütopyacıydılar.
İslamcılar kendilerini, bu hayali düşüncelerine öyle kaptırmışlardı ki kendilerinden başkasını beğenmez, kimsenin kendilerinden daha iyi anlayabileceğini kabul etmezlerdi. Kendilerini herşeyin odak noktasına oturtarak kendilerini mihver görüyorlardı, neticede “hodmihverlik” oluşmuştu ruhlarında.

Artık kendilerini hak ölçüsü görüyor, İslam devletinin doğruluğunu da kafalarındaki hayaller ülkesi ile tatbik etmeye çalışıyorlardı.
İslam devletinin kendi kafalarındaki gibi olması gerektiğini düşünüyor, zamanla kafalarındaki ütopyacı modele uymayan devletin İslami olmadığını söylemeye başladılar.

Ama İslam İnkılabı önderlerinin İslam Cumhuriyetini arzulanan İslam Devletine bir başlangıç olarak nitelemelerini hep duymazlıktan geldiler.

Yıllarca inkılabı tanımak isteyenlere kendi kafalarındaki İslam devleti modelini anlattılar, inkılabın dayandığı ilkeleri ve geleceğe yönelik hedeflerini öğrenmek isteyenleri bundan vazgeçirdiler.

Kendilerini mezhepler üstü görüyor ve yeni bir yol çıkararak mezhebi takıntıları olmadıklarını göstermeye çalışıyorlar. Bu mezhebsizlik görüşlerine de İmam Humeyni’den (r.a) delil getirmeye çalışıyorlar; “İmam kimsenin mezhep değiştirmesini istemiyor, İmam buna karşıdır” diyorlardı.

Dün yıkmak istedikleri laik sisteme daha yakın hissediyorlar kendilerini. Daha adil davranıyormuş bölgesel meselelerde. Daha anti emperyalistmiş. Daha anti siyonistmiş ve…

Son gelinen noktada işleri güçleri Şiiler aleyhine propaganda başlatıp İslam Cumhuriyetinin Ortadoğu’da takip ettiği siyasetin doğruluğunu gölgelemek ve halkların uyanışını engellemekdir.

İran üzerinden Şiiliği karalama, Şiilik üzerinden İran’ı yıpratmayı düşünüyorlar.

Bu ayrıntılı değerlendirme için:

https://rasthaber.com/turkiyeli-islamcilarin-utopya-islami/

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  SAYGIDEĞER YAZAR MEHMET YAVUZ ARKADAŞIMIZ, İNSANİ VE İSLAMİ KARDEŞLİK ANLAYIŞI ÖNEMSEMİŞ VE BİZE DOĞRU O SAYGIDEĞER ADIMINI ATMIŞ, TABİİ Kİ BU BAĞLAMDA BİZ KARDEŞLERİNE DÜŞEN GÖEREV DE, KARDEŞİNE İKİ ADIM GİDİP, KARDEŞİMİZİ TANIMAK VE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNMAK OLMALIDIR GÜZEL VE YAPICI YAKLAŞIMLARINDAN DOLAYI KABUL BUYURURSA ELBETTE Kİ.

  Müslümandan kaçıp “zebunkûş” celladın olmayan merhametine sığınan bîçarelerin üzerine aşağılayıcı kahkahalar eşliğinde sidik yağdırılması, sözün bittiği yerdir.

  ( SANIRIM SAYGIDEĞER YAZARIMIZ ŞEYTAN İSRAİL VE ONUN İSLAM İÇERİSİNE SOKMUŞ OLDUĞU ‘KAFA KESİCİ, CİĞER SÖKÜCÜ HANÇERİ OLAN IŞİD, EL KAİDE, EL NUSRA VS. GİBİ İSLAMSI, İSLAM GÖRÜNÜMLÜ TERÖR ZERZEVATLARINDAN BAHSEDİYOR !…

  Evet, çiçek bahçesine benzinle, barutla, silahla, ateşle girilmez.

  Kafa kesmeyi, insanları diri diri yakmayı, hür ve özgür olarak yaratılmış bir insanı köle veya cariye olarak görmeyi “cihad” zanneden anlayışlara bel bağlanmaz.
  Bahçenin içinde bitmiş “ayrık otları ve dikenler” ile mücadele, bu medeniyet tasavvuru ile yapılmalıdır.
  Diğer çiçeklere ve bahçenin tamamına zarar vermeden…
  Hikmet, rahmet ve “Sulh-barış en hayırlı olandır” rahmanî anlayışı ile…

  BİZ KARDEŞLERİNDEN DE SAYGI, BAŞARILI ÇALIMALARININ DEVAMI VE ESENLİK DİLEKLERİMİZLE.

  15.01.2017 3:19 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER