RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

İsrail Gazze Sınırına Utanç Duvarı İnşa Ediyor

İsrail Gazze Sınırına Utanç Duvarı İnşa Ediyor
11.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER- BMGK 2234 sayılı bildiri ile İsrail’in işgal topraklarında site inşaatını durdurmasını isterken, İsrail Savaş Bakanı Gazze şeridi sınırlarında utanç duvarı inşa etmeyi onayladı.

Siyonist basından Yediot Ahronot gazetesi, İsrail Savaş Bakanı Evigdor Liberman’ın Gazze şeridi sınırlarında utanç duvarı inşa etmesini kabul ettiğini yazdı. Duvarın maliyeti 870 milyon dolar (3 milyar 340 milyon Şikel) olacaktır. İsrail işgal edilen Filistin topraklarında her türlü savaş cinayeti işlemiş ve işlemeye de devam ediyor. İsrail’in bu uygulamadaki temel amacı, işgal edilen topraklarda kendi hakimiyetini yaymak olduğu ifade ediliyor.

İsrail, Filistinli güçlerin işgal edilen Filistin topraklarına nüfuzunu engellemek amacı ile Gazze şeridi sınır bölgelerinde 870 milyon dolarlık bir utanç duvarı inşa etmeyi onayladı.

Yediot Ahronot gazetsinin raporuna göre; söz konusu utanç duvarı 65 km uzunluğunda, hem yer altında ve hem üstünde inşa edilecek. İsrail parlamentosu Kneset’te, Gelecek Var Fraksiyonu üyesi Haim Yelin, utanç duvarın tünel kazılmasını engellemek amacı ile de inşa edileceğini belirtti.

İsrail rejimi Filistinlilere yönelik yeni cinayetler için 870 milyon dolar bütçe tahsis ederken, BM Acil Yardım Koordinasyon Komitesi Yüksek Komiseri Pier Kerahenbol, doğu Kudüs’te yaşayan Filistinliler veya Suriye’deki kriz nedeni ile Suriye topraklarını terk etmek zorunda kalan  Filistinli mültecilerin kritik durumu hakkında uyarıda bulunarak 813 milyon dolar yardım talebinde bulundu.

Kerahenbol uluslar arası toplumun insani yardımlarına ihtiyacı olan Filistinlilerin sayısını 917 bin olarak tahmin ettiğini, bu sayının 2000 yılına nazaran 10 kat arttığını belirtti.

İsrail Savaş Bakanı Evigdor Liberman, sadece 2014 yılında Gazze şeridine karşı savaşta 6 bin 500 Filistinli ailenin evini kaybettiği bir durumda, 870 milyon dolarlık utanç duvarı inşasını onaylıyor. İsrail utanç duvarının sözde Filistinliler tarafından tünel kazılmasını engelleme amacı ile inşa edildiğini ileri sürüyor. Fakat görünüşe göre bu kararın, BMGK’nin 2234 sayılı kararına tepki ve bir nevi alaya almak hedefi ile alındığı anlaşılıyor. BMGK  23 Aralık 2016 tarihinde 2234 sayılı bildiri ile Siyonist rejimin, Filistinlilerin işgal edilen topraklarında site inşaatının derhal durdurulmasını istedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • asç ;

    İsrailin inşa ettiği kafir duvar Suriye sınırıne inşa edılen münafık duvar kadar ne zalimdir ne de hain
    Rabbimiz tüm zalimları ve zalimlardan daha zalim hainlerden daha hain münafıkları kahretsin ve lanet etsin dünyada ve ahirette

    11.01.2017 9:32 am
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER