RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

İsrail Yemen Halkının Direnişi Karşısında Endişeli

İsrail Yemen Halkının Direnişi Karşısında Endişeli
07.02.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Sana Valiliği Şurası Üyesi Hamir Rezzak Fars Haber Ajansı’na  verdiği röportajda Suudi rejimin Yemen halkına karşı müdahalelerinin her geçen gün arttığını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Suudi koalisyon Yemen’in altyapısına düzenlediği saldırıyla Yemen halkının tüm yaşam kaynaklarını kopardı. Düşman sadece Yemen halkını zalimce kuşatmakla yetinmedi. Düşman Yemen’in batısında tüm olanaklarını ve askeri gücünü kullanarak ve halkı aç ve susuz şekilde katlederek Bab’ül Mendep’te hâkimiyet kurup bir sonraki müzakerelerde milli uzlaşı hükümetine baskı uygulamak istemektedir.

Hava saldırıları, bombardımanlar ve Mansur Hadi’ye bağlı güçlerin saldırıları Taiz ve Meha ilçelerinde son bir aydır devam etmektedir. Bu saldırılar şuana kadar onlarca Yemenlinin yaralanmasına ve halka yönelik tüm hizmetlerin durmasına neden olmuştur. 

Şuan Meha’da bulunan halk Suudi koalisyonun kuşatması nedeniyle insani yardımlara muhtaç durumdadır. Ancak çatışmalar insani yardım kuruluşların bölgeye ulaşmasını engellemektedir. BM de Yemen’in Batı sahillerinde yaşanan insanlık faciası konusunda uyararak, Arabistan liderliğindeki Arap koalisyonunun Yemen’deki tüm yolları, köprüleri ve yaşam alanlarını tahrip ettiğini açıkladı.

Suudi düşman El-Hadide limanının kuşatma altındaki Yemenlilerin dış dünyaya açılan tek penceresi olduğunun farkındadır. Bu nedenle Yemenlilere yönelik kuşatma çemberini daraltmak amacıyla dünyanın gözü önünde bu limanı hedef aldı. Suud medyası da ülkeleri tarafından işlenen bu cinayeti örtbas etmek için El-Hadide limanının batısında patlatılan Arabistan’a ait Medine savaş gemisinin, El-Hadide limanından hareket eden kayıklar tarafından patlatıldığı iddiasında bulundu. Ancak Yemen savaşıyla ilgili verilen haberlerde yayımlanan olaya ilişkin görüntülerde geminin yakınlarında herhangi bir kayık görülmemektedir.

Suudi düşman El-Hadide limanının, Yemen halkı için Sana havaalanının kapanmasının ardından  dünyaya açılan tek pencere olması dolayısıyla ne kadar önemli olduğunu iyi bilmektedir. 

Yemen’deki savaşın devam etmesi Amerika, İsrail, İngiltere, Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer saltanat rejimlerini endişelendirmiştir. Bu ülkeler bölgede Amerika ve İsrail’in menfaatlerine aykırı yeni bir gücün ortaya çıkmasından hem korkuyor hem de böyle durumun çok zor bir durum olarak görüyorlar. Düşman tarafından Ensarullah’ın gücünü kırmak amacıyla askeri ve siyasi ofisler kurulmuştur. Ancak hesapları tutmamış ve çabaları sonuçsuz kalmıştır. Çünkü düşmanın askeri ve siyasi danışmanlarının gerçekler karşısındaki yanlış çıkarımları olumsuz sonuçları beraberinde getirdi.

Ensarullah’ın 2000 yılının başında bölgede ortaya çıkmasıyla Amerika Büyükelçisi bu hareketin yayılması konusunda uyarıda bulunmak için Saade’ye geldi. 2002 yılında Yemenli çocukların donandığı bu inançsal ve kültürel silahı durdurmak amacıyla Ensarullah’a karşı ilk savaş başladı.” 

Sana Valilik Şurası Üyesi Hamir Rezzak İsrail’in “Yemen’deki olaylar Tel-Aviv’i, İran’ın nükleer çalışmalarından daha çok tedirgin etmektedir” açıklamasına ilişkin olarak da şunları söyledi:

“Yemen’de Siyonistlerin endişelenmelerine sebep olan şey meydandaki olaylar ve askeri gelişmeler değildir. Onları endişelendiren asıl şey, Yemen halkı, ordusu ve halk komitelerinin uğruna mücadele ettikleri hedeftir. 

Bundan daha önemlisi kültürel hareket savaşıdır. Bu savaş meydanda ve siyasi alanda başarılara ve kazanımlara sebep olmaktadır. Bu kültürün yayılması Siyonist Rejim’in endişelerinin kaynağıdır. Arabistan uçakları her ne kadar Yemen’deki ekonomik ve askeri tesisleri hedef almış olsa da ancak geriye kalan şey Yemen halkının imanı ve mücadele kültürüdür.  

Siyonist Rejim eğer perde arkasında füze savunma sistemleri ve askeri danışmanlarıyla Suudi koalisyonu destekliyorsa bunun sebebi Arapların kaşına gözüne aşık olması değil bölgede kendi menfaatlerini korumaktır.

Bugün İsrail ve Amerika’nın sesi, Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden daha fazla çıkmaktadır. Ancak ilginçtir ki Yemenli mücahitler tarafından saldırıya uğrayan Arabistan toprağıdır. Yine Bab’ül Mendep, Marib ve diğer cephelerde onların yerine ölen Birleşik Arap Emirlikleri askerleridir. 

Amerika ve İsrail şunu çok iyi biliyor ki bölgedeki en büyük müttefikleri ve menfaatlerinin savunucusu olan Suud rejimini sadece Yemenliler yıkabilir. Arap ümmetini boğazladıkları bıçağın düşmesi İsrail’in bölge haritasından tamamen silinmesi anlamına gelmektedir.” 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER