RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

İsrail’den BMGK Kararına Tepki

BMGK’da kabul edilen Filistin topraklarında yerleşim birimi faaliyetlerinin durdurulması tasarısının ardından İsrail’den ABD’ye tepki geldi.

İsrail’den BMGK Kararına Tepki
24.12.2016 © RAST HABER

BMGK kararı olarak, başta Doğu Kudüs’te olmak üzere Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimi inşa etme faaliyetlerinin durdurulmasını öngören karar tasarısı kabul edildi. ABD’nin tasarıyı kabul etmesi sonrasından İsrail’den ABD’ye tepki geldi.

İSRAİLLİ BAKAN: ABD, ORTADOĞU’DAKİ TEK DOSTUNU TERK ETTİ

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, oylamada çekimser kalan ABD’nin İsrail’i terk ettiğini söyledi.

Bakan Steinitz, “Bu yerleşimlere karşı bir tasarı değil, bu İsrail karşıtı bir tasarı. Yahudi halkına ve Yahudi devletine karşı bir tasarı. ABD basit şekilde Ortadoğu’daki tek dostunu terk etti” dedi.

BMGK kararına uymayacağını açıklayan İsrail, tasarıyı sunan ülkelerdeki elçileri geri çağırdı

BMGK’nın İsrail’in Filistin topraklarındaki yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini ‘derhal ve tamamen’ durdurmasını talep eden kararının ardından İsrail tasarıyı sunan Yeni Zelanda ve Senegal’deki elçilerini istişare için ülkeye geri çağırdı.

 Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, BMGK’nın kararına uyulmayacağı belirtilirken, Yeni Zelanda ve Senegal’den dönecek elçilerle değerlendirme yapılacağı ifade edildi.

SENEGAL’E YARDIMLAR İPTAL EDİLDİ

İsrail Dışişleri Bakanlığı’na da Senegal’e yönelik yardım programlarının iptal edilmesi talimatı verildi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER