RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

İsrail’in Batı Şeria’daki Çıkarları

Farklı Filistinli kurumlar ve akımlar, Filistinlilere ait toprakların müsadere edilmesi doğrultusunda tasarlanan yasanın kabul edilmesini kınadı.

İsrail’in Batı Şeria’daki Çıkarları
10.02.2017 © RAST HABER

Filistin bilgilendirme merkezinin raporuna göre, 15 köy şurası ve 2 Filistinli belediye şurası ve  başta Adalet adlı Hukuk merkezi ile El-Mizan İnsan hakları merkezi olmak üzere 3 Filistinli insan hakları organizasyonu, Gazze’de bir şikayet yazarak Siyonist İsrail rejiminin üst divanından söz konusu yasayı iptal etmesini istedi.

Söz konusu kurumlar, yazdıkları şikayet mektubunda söz konusu yasanın tüm uluslararası insan hakları yasalarına zıt ve karşı olduğunu, aynı zamanda hiç bir itibar taşımadığını vurguladılar.

Adalet Hukuk merkezi bir bildiride söz konusu yasanın Batı Şeria’daki Filistinliler’in haklarını ihlal etmek anlamına geldiğini belirtti.

Bu bildirinin devamında, Siyonist İsrail rejiminin bu yasayı tasarlamasındaki hedefinin Yahudiler’in çıkarlarını temin etmek olduğu ve ne olursa olsun bu yasanın itibarsız ve yasa dışı olduğu yer alıyor.

Siyonist İsrail rejiminin Knesseti, geçtiğimiz Pazartesi günü Batı Şeria’daki arazilerin müsadere edilmesini 60 millet vekilinin oyu ile tasvip etti.

Söz konusu yasaya göre, Siyonist rejimi Filistinlilerin Batı Şeria’daki özel arazilerini müsadere etmeli ve söz konusu arazileri siyonistlere ait saymalıdır. Eğer söz konusu arazilerin asıl sahipleri, söz konusu arazilerin kendilerine ait olduğunu kanıtlayabilirlerse, o zaman bir tek siyonist rejimi onlara para ödemesinde bulunuyor ve yine kendi arazilerini kullanmaya hakkı yoktur. Bu şekilde söz konusu araziler, son problemler üzerine anlaşmaya varılana kadar Siyonist rejiminin arazileri olarak sayılacaktır.

Ayrıca bu yasa, Filistinlilerin özel arazileri üzerine inşa edilmiş 4 bin evi yasalaştırdı ve siyonist yerleşim kasabalarında inşaat hızını artırdı.

Bundan  öncede Filistin özgürleştirme organizasyonu ve Filistin Ulusal yönetimi İsrail parlamentosunda Filistinliler’in Batı Şeria’daki topraklarını almanın yasal olduğuna dair tasarlanan yasayı kınamıştı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER