RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

İsrail’in Hizbullah’ın Füze Gücü Karşısındaki Zafiyeti

İsrail gazetelerinden Haaretz Lübnan Hizbullah Hareketi’nin füzelerinin yıkım gücünün ve menzilinin arttığına değinerek, İsrail’in bu füzeler karşısındaki zayıf yönlerini değerlendirdi.

İsrail’in Hizbullah’ın Füze Gücü Karşısındaki Zafiyeti
31.01.2017 © RAST HABER

RASTHABER-Haaretz gazetesi, İsrail Bakanlar Kurulu uzman danışmanlarının, İsrail rejiminin bir anda on binlerce kişinin ölümü ve yüzbinlerce kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanacak olan Hizbullah füzeleri tarafından hedef alınması durumunda ve kimyasal konularda zayıf noktaları bulunduğuna değindiğini yazdı.

Haaretz internet sitesi, Hayfa limanında bulunan kimyasal fabrikaların ya da İsrail’in diğer nükleer tesislerinin üzerinde konuşulacak kadar önemli olmadığını aksine bilinen bir tehdit olduğunu buna karşın Hizbullah’ın füzelerinin menzillerinin, yıkım gücünün ve hedefe isabet oranın artmasının bu tehlikeyi eskisinden daha ciddi hale getirdiğini ifade etti.

Haaretz ayrıca güvenlik uzmanlarının Hizbullah’a ilişkin uyarılarının İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya ve diğer yetkililere sunulduğunu belirtti.

Haaretz, İsrailli kaynaklardan naklen, Hizbullah’ın artan füze gücüne değinerek şunları yazdı: “Bu gücü dikkate alarak İsrail’i tehdit eden tehlikeler de daha ciddi bir şekilde gündeme gelecektir. Lübnan Hizbullah Hareketi gelişmiş karadan karaya füze sistemlerine sahiptir ve bu füzelerin kullanımı yeni bir olay değildir. Ama bu füzelerin yıkım gücü, hacmi ve Hizbullah’ın bu füzeleri elde etmesi son yıllarda daha kapsamlı hale gelmiştir. Şu anda Hizbullah 33 günlük savaş döneminde sahip olduğu teçhizatların onlarca katına sahiptir.”

İsrail’in mevcut askeri değerlendirmesi, Lübnan Hizbullah Hareketi’nin 40 menzilli Grad füzelerinden 200 menzilli Zilzal , 110 ve 250 kilometre menzilli Fatih ve 75 kilometre menzilli Fecr füzelerine kadar çeşitli 130 bin füzeye sahip olduğunu gösteriyor.

Hizbullah aynı zamanda füze fırlatmak için yeraltında sağlam mevzilerde bulunan depar cihazlarına kamyonların üzerine monta edilmiş hareketli depar cihazlarına sahiptir.

Hizbullah gelecekte yaşanacak muhtemel bir savaşta İsrail’e günlük olarak 1500’ü aşkın füze fırlatabilir. Oysaki bu sayı 33 günlük savaşta sadece 200 füzeydi.

Binyamin Netanyahu’nun 2015 yılında Birleşmiş Milletler Genel toplantısında yaptığı konuşma, Hizbullah’ın SA 22 karadan karaya füzeleri ve Yakhont denizden karaya füzeleri gibi gelişmiş silah sistemlerini Suriye’den Lübnan’a intikal ettirmede başarılı olduğunu gösteriyor.

Ayrıca 7 Ocak’ta da İsrail İç Güvenlik Araştırmalar Merkezi bu yıl İsrail’e karşı muhtemel tehlikelerin derecesi hakkında yayımladığı yeni güvenlik raporlarında Hizbullah’ın İsrail’in varlığı için en büyük tehlike olduğunu belirtti.

Bir kopyası İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivin ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail güvenlik yetkililerine gönderilen bu raporda, Hizbullah’ın gelişmiş silahları, insansız hava araçları, şehadet operasyonları, karadan havaya füzeleri ve gemisavar sistemleri konusunda uyarıda bulunuldu. Raporda şu ifadeler yer aldı:

“Hizbullah kuvvetleri kuzey sınırlarında bulunan kasabaları işgal etti ve İsrail’in önemli ve stratejik bölgeleri Hizbullah’ın şiddetli saldırılarının tehlikesi altındadır.”

Raporun devamında İsrail’e karşı diğer risk faktörlerine değinilerek rejim yetkilileri, muhtemel saldırılar için askeri hazırlıklarını korumaları gerektiği ve önceki savaşlardan ders almaları konusunda uyarıldı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER