RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

İsrail’in İmdadına Trump Yetişti

ABD Başkanı Donald Trump’ın devreye girmesiyle Mısır, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerini kınayan karar tasarısını oya sunmaktan birden vazgeçti. İsrailli bir yetkili yaptığı açıklamada, Donald Trump’ın ekibiyle temasa geçtiklerini söyledi.

İsrail’in İmdadına Trump Yetişti
23.12.2016 © RAST HABER

Washington’ın tasarıya çekimser oy vermeyi değerlendirdiği söylenmişti. ABD’nin bu yönde oy kullanması, tasarının kabul edilmesinin yolunu açabilirdi. Daha sonra İsrailli bir yetkili yaptığı açıklamada, Donald Trump’ın ekibiyle temasa geçtiklerini söyledi.

Mısır’ın tasarısı, İsrail’in yeni yerleşimler inşa etmesini durdurması gerektiğini ve inşaatların uluslararası hukuku ihlal ettiğini söylüyordu.  ABD geleneksel olarak veto hakkının bulunduğu BM Güvenlik Konseyi’ndeki İsrail karşıtı kararları engelliyor.  

Ancak Obama yönetiminin, iktidardaki son ayında bu stratejiden vazgeçeceği ve tasarının onaylanmasına izin vereceği yönünde spekülasyonlar yapılıyordu.  Trump yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail ve Filistinliler arasındaki barış taraflar arasında doğrudan görüşmelerle gelecek, BM’nin koşullar dayatmasıyla değil. Bu, İsrail’i müzakerelerde çok kötü bir konuma getiriyor ve tüm İsrailliler için çok haksız bir durum” demişti.  Oylamanın ertelenmesinin ardından İsrailli bir yetkili, Obama yönetimini ABD çekimser oy kullanmaya karar verirse Trump’la görüşecekleri uyarısında bulunduklarını söyledi ve doğrudan Trump’tan müdahale etmesini istediklerini doğruladı. 

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el isi Trump’la bir telefon görüşmesi yaptı. Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, iki liderin Trump yönetimine konuyu ele alma fırsatı verilmesi konusunda görüş birliğine vardıkları kaydedildi.

ajanslar

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER