RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Kaçırılan Libya Uçağından Sevindiren Haber Geldi!

İç hatlar seferinde Trablus’a giderken kaçırılıp Malta’ya indirilen Libya uçağındaki yolcular serbest bırakıldı, televizyonlar tahliyeyi canlı yayınladı.
Korsanlar gözaltına alınırken, Libya televizyonu uçağı kaçıranlardan birinin Kaddafi yanlısı partinin başı olduğunu duyurdu.

Kaçırılan Libya Uçağından Sevindiren Haber Geldi!
23.12.2016 © RAST HABER

Kaçırılıp Malta’ya indirilen Afrikiye havayollarına ait Airbus A320 yolcu uçağındaki yolcular, serbest bırakıldı. Malta Başbakanı Joseph Muscat, Libya uçağındaki tüm yolcuların tahliye edildiğini duyurdu.

Yolcuların ve bazı kabin ekibinin güvenli bir yere götürülmesinden dakikalar sonra korsanlar uçaktan çıktı ve gözaltına alındı. Korsanlardan birinin yeri öpmesi, televizyon görüntülerine yansıdı.

İçindeki 118 kişiyle birlikte iki saldırgan tarafından kaçırılan uçaktaki tahliye işlemini televizyonlar canlı yayınladı. Görüntülerde önce otobüsler hareket etti, ardından uçağın kapısı açıldı. Serbest kalan yolcular, otobüslerle güvenli bölgeye alındı.

111 yolcusu bulunan uçakta bunlardan 82’si erkek, 28’si kadın ve biri de çocuk çocuktu.

Libya televizyonu, uçağı kaçıranlardan birinin Kaddafi yanlısı partinin başı olduğunu duyurdu.

HAVADA İKİ KEZ YÖN DEĞİŞTİRDİ

El bombaları taşıyan saldırganlar, kaçırdıkları uçağı patlatmakla tehdit ediyordu. Reuters haber ajansının havalimanından geçtiği fotoğraflarda özel timlerin uçağın etrafını sardığı görülüyordu.

İç hatlar seferi yapan ve güneybatıdaki Sebha’dan Trablus’a gitmekte olan uçak, yolundan çevrildi. Malta’ya yönlendirilen uçak yerel saatle 11.32’de Luqa Havaalanı’na indi. Havalimanı kaynakları, uçağın havada birkaç kez rota değiştirdiğini bildiriyor. Kaçırılan uçak önce Malta’ya doğru yöneldi, havadayken Trublus’a doğru geri döndü ve son olarak yeniden Malta’ya yönlendirildi.

Uçağın gökyüzündeki güzergah değişikliği, Flightradar24 sitesinde de görüldü. Rotasından saptırılan uçağın indiği havalimanıyla Libya’nın kuzey kıyıları arasında yaklaşık 500 kilometre bulunuyor.


Malta Başbakanı Muscat, uçağın kaçırıldığının duyulmasıyla güvenlik güçlerinin operasyon için hazırlandığını açıklamıştı. Muscat, Twitter üzerinden attığı mesajda, “Libya’da iç hat seferi yapan bir uçağın Malta’ya yöneldiği ve bir kaçırılma durumunun söz konusu olabileceği bilgisini aldım. Güvenlik görevlileri ve acil durum ekipleri hazır bekliyor” yazmıştı.

ajanslar

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER