RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Karlov’un Öldürülmesine Tepki Yağdı

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un dün silahlı saldırı sonucu öldürülmesine çok sayıda tepki geldi.

Karlov’un Öldürülmesine Tepki Yağdı
20.12.2016 © RAST HABER

AB ve NATO, Rusya’nın Karlov’a yönelik silahlı saldırıyı kınadı. AB Dış Eylem Servisi’nden yapılan açıklamada, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin saldırısı sonrasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a gönderdiği mesajı paylaşıldı.

Mogherini’nin mesajında, “Ankara’da Büyükelçi Andrey Karlov’a gerçekleştirilen akıl almaz saldırıyı duyunca derin sarsıntı yaşadım. Ailesi, çalışma arkadaşları ve Rus yetkililerle tamamen aynı duyguları paylaşıyoruz” ifadeleri kullanıldı. AB’nin Rusya’nın Türkiye’deki temsilcisine gerçekleştirilen bu saldırıyı ‘olabilecek en sert biçimde kınadığı’ belirtilen mesajda, “Bu suç teşkil eden şiddet eylemi karşısında Rusya’yla dayanışma içinde olduğumuzu ifade etmek isterim” değerlendirmesinde bulunuldu.

STOLTENBERG:BU ÇİRKİN DAVRANIŞIN MAZERETİ OLAMAZ NATO

Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi’nin öldürülmesini kınıyorum. Ailesine ve Rus halkına başsağlığı diliyorum. Bu çirkin davranışın hiç bir mazereti olamaz” ifadesini kullandı.
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramuntyaptığı açıklamada, Ankara’da düzenlenen saldırıyı kınayarak, “Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi’ne karşı düzenlenen bu aşağılık terör saldırısını kınıyorum. Tüm Rus diplomatlarıyla birlikte, Büyükelçi Karlov’un ailesi, çalışma arkadaşları ve dostlarına başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Agramunt, saldırının AKPM üyesi ülkeleri hedef alan ilk saldırı olmadığına işaret ederek, “Bugünkü saldırı istikrar, barış ve uluslararası işbirliğinin temeli olan diplomasiyi hedef alan bir saldırı olarak özel öneme sahiptir” değerlendirmesinde bulundu. Agramunt mesajında Rusya ve Türkiye başta olmak üzere, terörizmle mücadelede tüm AKPM üyesi ülkelere güçlü desteklerinin süreceğini belirtti. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ise sosyal medya aracılığıyla yaptığı kısa açıklamada, “Büyükelçi Karlov’un ailesi, arkadaşları ve Rusya yönetimine başsağlığı dilerim” ifadelerini kullandı.

HOLLANDE: HİÇBİR ŞEY TERÖRİZME GEREKÇE GÖSTERİLEMEZ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande yaptığı yazılı açıklamada Rus Büyükelçi Karlov’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesini ‘şiddetle’ kınadığını bildirdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault ise yazılı açıklamasında, “Rusya Büyükelçisinin hayatına mal olan saldırıyı büyük bir üzüntüyle öğrendim. Hiçbir şey şiddet ve terörizme gerekçe gösterilemez. Bu korkunç olay karşısında Rusya ve Türkiye’yle dayanışma içindeyiz” ifadelerini kullandı. Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Türkiye’de Rus elçisinin öldürülmesini sert bir şekilde kınandığı belirterek, düşüncelerinin elçinin ailesinde olduğu ifade edildi. Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ankara’daki Rus elçisine yapılan suikastın çok üzücü bir haber olduğunu kaydederek, Alman hükümetinin bu anlamsız eylemi kınadığını belirtti. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi Karlov’un öldürülmesini kınayarak, ailesine başsağlığı dileğinde bulundu. Plevneliev şu ifadeleri kullandı: “Dünyada radikalizmi ve insanların öldürülmesini haklı gösterebilecek geçerli hiç bir neden olamaz. Bu tür olaylar demokratik topluluğunun kararlı tepkisiyle karşılaşmalıdır.” Dışişleri Bakanlığı ise şunları paylaştı: “Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı olarak Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov’a yönelik yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Karlov’un öldürülmesi hiçbir şekilde bir açıklaması olamaz. Terörün her türlüsünü kınıyor, olayın faillerini ve saldırıyı organize edenlerin bulunmasına yönelik incelemelerin gerçekleştirilmesini bekliyoruz. Karlov’un ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni sosyal medya hesabından “Ankara’da Büyükelçi Karlov’un korkunç şekilde öldürülmesi dolayısıyla Rusya Federasyonu’na yakınlığımı belirtirim” ifadelerini paylaştı. Dışişleri Bakanı Angelino Alfano da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Roma’da Rus Büyükelçisi Sergey Razov ile görüştüğünü belirterek, “Türkiye’de Andrey Karlov’un öldürülmesinden dolayı bizim kınamamızı ve taziyelerimi kendisine ifade ettim” dedi. İtalya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da derin infial yaratan olayın İtalya tarafından güçlü şekilde kınandığı belirtilirken, İtalyan hükümetinin, Büyükelçi Karlov’un ailesine yakınlığı dile getirildi. Açıklamada, yaşanan bu trajedinin, uluslararası partnerlerle teröre karşı yoğun bir mücadele verilmesini öncelikli hale getirdiği ifade edildi.

YUNANİSTAN: BARBARACA BİR SALDIRIDIR

Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Ankara’daki Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un ölümüne yol açan terörist saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Amacı doğası gereği barışı ve diyalogu desteklemek olan bir diplomatın trajik ölümüne yol açan barbarca bir saldırıdır. Bu suikast eyleminin bölgede gerilimi arttırmaya ve bölgesel istikrarsızlığa yönelik olduğuna ilişkin endişelerimizi belirtiyoruz. Rus hükümetine ve Rus diplomatın ailesine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” ifadeleri yer aldı. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, resmi Twitter hesabından attığı mesajında “Türkiye’de Rus Büyükelçisi’nin öldürülmesini güçlü bir şekilde kınıyorum. Terörizm, demokratik bir toplumda asla yer bulamayacak” diye yazdı. İspanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada “İspanya, Rusya Federasyonu’nun Türkiye’deki Büyükelçisi Andrey Karlov’a karşı yapılan saldırıyı en güçlü ifadelerle kınamaktadır ve terörizme karşı mücadelede verdiği sözleri bir kez daha yinelemektedir. İspanya Hükümeti, bu zor dönemde Büyükelçi’nin ailesine başsağlığı diler ve Türkiye ve Rusya hükümetleriyle dayanışma içinde olduğunu ifade eder” denildi.

SIRBİSTAN: TERÖRLE HESAPLAŞMAMIZ GEREKTİĞİNİ GÖSTERDİ

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic yayınladığı taziye mesajında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Dimitriy Medvedev ve Rusya halkına hükümet adına başsağlığı diledi. Vucic mesajında, Sırbistan’ın Rus halkının acısını paylaştığını belirterek, “Bu olay, bir kez daha terörle acımasızca hesaplaşmamız gerektiğini gösterdi. Sırbistan her zaman, tüm gücüyle barışa destek olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Sırbistan Dışişleri Bakanı İvica Dacic de mesajında, Ankara’daki terör saldırısını ‘şiddetle kınadığını’ belirterek, “Öldürülen büyükelçinin ailesi, Dışişleri Bakanlığı ve tüm Rusya’nın acısını paylaşıyoruz.” dedi. Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi de resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Karlov’a yönelik hain saldırıyı şiddetle kınadığını ifade etti. Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoca ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rus büyükelçiye yönelik saldırıyı kınadığını belirterek, Kosova halkı adına büyükelçinin ailesi ve Rus hükümetine başsağlığı diledi. Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rus büyükelçiye yönelik hain saldırıyı şiddetle kınadığını kaydederek, “Dualarımız onun ailesi ile birlikte. Rusya Dışişleri Bakanlığına başsağlığı diliyoruz” ifadesine yer verdi.

AVUSTURYA: ŞİDDETİN KÖTÜ BİR YANSIMASI

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, büyükelçi Karlov’a yönelik saldırıyı kınayarak, “Rus Büyükelçiye Ankara’da yapılan suikastı güçlü bir şekilde kınıyorum. Şiddetin kötü bir yansıması. Bütün dualarımız onun ailesi için” ifadelerini kullandı. Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Macar Haber Ajansı’na (MTI) yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ankara Büyükelçisine yapılan saldırıyı sert bir şekilde kınadıklarını söyledi.
Szijjarto yaptığı açıklamada, saldırı haberi dolayısıyla şoka uğradıklarını belirterek, ”Bu trajedi, terörizmin her türlüsüne karşı mücadele etmemizin gerekliliğini gösteriyor. Büyükelçinin ailesinin yanı sıra Rusya vatandaşlarına başsağlığı dileklerimizi iletiyorum.” dedi.

Romanya Dışişleri Bakanı Lazar Comanescu yaptığı açıklamada, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’a bir mesaj göndererek, Rusya’nın Ankara’daki Büyükelçisi Andrey Karlov’un ölümüyle sonuçlanan bu akşamki saldırıyı şiddetle kınadıklarının altını çizdi. Comanescu mesajında bir Büyükelçiye yapılan aşağılık terör saldırısı ile teröre karşı mücadelenin önemine bir kez daha değindi. Rus halkıyla dayanışma içinde olduklarını da belirten Comanescu, hayatını kaybeden Büyükelçinin ailesine de taziyelerini iletti. İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström ise resmi Twitter sayfasından Rus Büyükelçi Karlov’un öldürülmesini kınayarak, “Derin şoktayım, Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Andrei Karlov’a suikastı bende derin bir şoka neden oldu. Rusya’ya ve merhumun ailesini başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı. Estonya Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada da saldırıya yönelik kınama geldi. Açıklamada saldırıda ölen Karlov ve yaralılanlar için taziye dilekleri gönderildi. Karlov suikastiyle ilgili başsağlığı dileyen Galbur “Terörün her türlüsünü kınıyor, suçluların muhakkak yargılanmasını diliyoruz” dedi.

ERMENİSTAN: AÇIKLAMASI YOK

Balayan, Facebook’tan yaptığı açıklamada “Karlov’un ailesi, yakınları ve Rusya Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye Büyükelçiliği’ndeki meslektaşlarına başsağlığı diliyoruz. Karlov’un öldürülmesinin hiçbir açıklaması yok” ifadelerini kullandı. Letonya Dışişleri Bakanı Edgar Rinkevics ‘acımasız’ olarak nitelediği saldırıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Büyükelçi’nin Türkiye’de öldürülmesi bölgede halihazırda gergin olan durumu daha da karmaşık hale getirilebilir.” Çekya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da saldırı şiddetle kınanarak “Söz konusu suç diplomasi temsilcilerinin dokunulmazlığına ve uluslararası hukuka yönelik doğrudan bir ihlal” ifadeleri kullanıldı. Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da Karlov’un öldürülmesi ve terörün her türlü formu şiddetle kınandı: “Bakanlık olarak BAE’nin şiddet ve terörün her türlü formuna sert bir şekilde karşı olduğumuzu belirtiriz.

” MISIR: KARLOV SUİKASTİ DÜNYAYI, MOSKOVA’NIN TERÖRLE MÜCADELE ÇABASINDA BİRLEŞTİRMELİ

Mısır Dışişleri Bakanı Zenaib Salem RİA Novosti’ye yaptığı açıklamada “Rus diplomatın öldürülmesi uluslararası toplumun işbirliği yapması, adımlar atması ve Rusya ile terörle mücadelede işbirliği yapmasını gerektiren bu tehdidin boyutunu gösterdi” ifadelerini kullandı.

‘TÜRK GÜVENLİK GÜÇLERİ DİPLOMATİK KURUMLARI KORUYAMADIĞINI GÖSTERDİ’

Salem ayrıca Ankara’nın güvenlikle ilgili aldığı tedbirlerdeki eksikliğini de eleştirdi: “Türk güvenlik güçleri diplomatik kurumları koruyamadığını gösterdi. Türkiye’nin terörist grupların teşkil ettiği tehlikeyi hafife alması, güvenlik sistemindeki başarısızlık terörün ve aşırıcılığın yayılmasına neden oldu. Buna Türkiye toprakları da dahil…” Salem ayrıca Mısır Parlamentosu adına taziye dileklerini ileterek, konuyla ilgili bir açıklamanın yapılacağını da bildirdi.

SUUDİ ARABİSTAN: AHLAKİ PRENSİPLERE AYKIRI

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Karlov’un öldürülmesi şiddetle kınanarak “Bu eylem uluslararası hukuka, diplomat ve uluslararası elçilerin korunması ilkelerine, insani ve ahlaki prensiplere aykırı” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada ayrıca Karlov’un ailesine başsağlığı dilekleri gönderildi.

KIRIM BAŞBAKANI AKSENOV: ACIYLA KARŞILADIK

Kırım Başbakanı Sergey Aksenov da Facebook’tan yaptığı açıklamada “Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov’un alçakça öldürülmesini derin bir üzüntü ve acıyla karşıladık. Karlov’un ailesi ve yakınlarının yanı sıra Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a en derin taziye dileklerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı. Aksenov ayrıca bu terör eylemiyle bağlantısı olan herkesin bulunup cezalandırılmasını umduğunu belirtti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER