RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Kaynak: Suriye’de Kontrollü Kamp Kuruyoruz

Kaynak: Suriye’de Kontrollü Kamp Kuruyoruz
27.12.2016 © RAST HABER

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Suriye sınırında oluşturulacak sığınmacı kampıyla ilgili “Bu bölgede 650 bin dönüm arsa bulduk. Öyle bir yer oluşturalım ki hem Türkiye’nin dışında olsun hem rejimin tehdidi altında olmasın hem de bizim iç güvenliğimize zarar veremesin istedik” dedi.

Hürriyet’i ziyaret eden Kaynak, özetle şöyle konuştu:

‘YERLER ÇOK KIYMETLENMİŞ’

 “Hatay’da Türkiye’nin yakınındaki yerler çok kıymetlenmiş vaziyette. Buralara Suriye savaş uçakları gelemiyor. O tarafa yaklaştığında bizim hava savunma sistemimiz uçaklara kilitleniyor. Bu bölgede 650 bin dönüm arsa bulduk. Öyle bir yer oluşturalım ki hem Türkiye’nin dışında olsun hem rejimin tehdidi altında olmasın hem de bizim iç güvenliğimize zarar veremesin istedik. İnşaatı tamamlandı. Bu kamp Atme kampı gibi kontrolsüz olmasın istiyoruz. Kontrollü bir kamp olsun istiyoruz. Zaten orada kampın girişi-çıkışını kontrol etmezsek DEAŞ’çısı da gelir El Kaide’cisi de…”

GÜVENLİ KÖY PROJESİ

“Kilis’te sivil hayat kurmak için çalışmalar yapıyoruz. Azez ve Çobanbey’de 650 bin insan var. 180-190 bin insan açıkta. Köy evleri yaparsak burada toprak verimli. Zeytin, fındık, pamuk yetiştirilebilir. Kendi hayatlarını yürütsünler.” 

‘DUVAR BAHARA BİTECEK’

“Cilvegözü’ne 12 km. mesafede toplama merkezi yaptık. Duvarın dibine bir zemin hazırladık. Zaten 1000-1500 kişi sınırı zorluyor bunlar mülteci de değil, kaçakçı. ‘Duvar bitsin sonra bu merkezi bitirelim’ dedik. Duvar bahar ayında biter. Göç beklemiyorum. Tahliyeler başlayınca İHH’nın oradaki kampına destek verdik. 30-35 bin kişilik kapasite oluşturacağız.”

GROZNİ KORKUSU

“Muhalefet, İdlib de Grozni gibi olur diye korkuyor. Allah korusun, Rusların Grozni’de yaptığı gibi toplu katliam olur endişesi var. ‘1500 savaşçı kaldı’ diyorlar. Onlar da bırakıp çıkmışlar. Rusya ve İran ile gerekli görüşmeler yapılırsa, o insanların orada barınma ihtimali sağlanırsa, böyle bir kampa ihtiyaç olmayabilir.”

‘EL BAB BİTTİĞİNDE GÜÇ KAYBI OLACAK’

“Musul’da operasyonlar devam etmiyor. Musul civarında, operasyonlar durunca tamamen Menbiç’e yığınak yapmışlar. Menbiç’ten önce de El Bab’a… Bu kadar uzamasının nedeni bu. Rakka’ya Musul’dan baskı yok. El Bab bittiğinde güç kaybına uğrayacaklar.”

KALMA-GİTME EĞİLİMİ YARI YARIYA

“Savaş ve krizlerde doğum oranı da artıyor. Nesli devam ettirme güdüsü oluyor. Türkiye’den Suriye’ye geri dönüşün ne kadar olacağını tahmin etmek de mümkün değil. Bulunduğunuz yerde eğitim, sağlık ne kadar iyi ise o ülkede kalmak istersiniz. Kalma ve gitme eğiliminin yarı yarıya olduğu kanaatindeyim.”

!KORUYUCU AİLEYE VERİLEBİLİR’

“Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İHH ile birlikte Reyhanlı’da yetimhane kurdu. Suriye tarafında 4 bin civarında yetim olduğu söyleniyor, bence bu sayı çok daha fazla. Bu çocukları yetimhaneye yerleştirmek istiyoruz. Koruyucu ailelere verilmesi de düşünülüyor. Çok da talep var. Bunun üzerinde çalışıyoruz.”

‘KAYIP NESİL İHTİMALİ VAR’

“Kamplar dışına gözümüzü çevirmeliyiz. Kamplardakiler bir şekilde kontrol ediliyor. Dışarıda 2.5 milyon insan var. 3 ay sonra gidecek diye eğitimi, kadını hayata katmayı es geçmişiz. Bu sene eğitim oranında artış oldu. Buraya geldiğinde 15 yaşında olan bir çocuk daha eğitimli olsaydı… Ortada bir kayıp nesil ihtimali var. Bu kayıp nesil Türkiye’de kalsa da Suriye’ye gitse de Avrupa için büyük bir tehlike. Bunun için bir proje yapacağız.”

‘MESLEKSİZ, UMUTSUZ OLACAKLAR’

Bunlar Türkiye’de kalsa da gitse de mesleksiz umutsuz olacaklar, ya DEAŞ ya El Kaide’ye yazılacaklar.

‘BİZ YAPALIM SİZ DENETLEYİN’

“Sağlığa 120 bin avro, eğitime 190 bin avro ayrıldı. AB cari harcamalara bu parayı vermek istiyor, inşaata vermek istemiyor. Ameliyatları açık alanda yapma şansımız yok. Bu kısım aşıldı gibi. Şimdi ise kendi sivil toplum kuruluşları vasıtası ile yapılsın istiyorlar. O zaman da miktarın çoğu konaklama, müşavirlik hizmetlerine gidiyor. Ben de ‘biz yapalım siz denetleyin’ diyorum. Ortak bir noktada buluşup bu projeyi hayata geçireceğiz.”

‘TANKIMIZI ALMAN MALI TANKSAVAR KATLEDİYOR’

 “Kaynak, El Bab’da 16 askerin yaşamını olduğu o gecenin perde arkasını da anlattı: “Bölgede görevli vali, kaymakam, sağlık müdürü ve bir paşadan o geceyi dinledim. Tipi ve sis nedeniyle ne yol ne iz kalmış. Olay sınırımızın 67 kilometre derininde gerçekleşiyor. Peki DEAŞ’a bu havanı kim verdi? Ben söyledim Macaristan ve Hırvatistan Devlet Başkanlarına, mülteci gelmesinden korkuyorlardı. Dedim ki ‘DEAŞ ile biz mücadele ediyoruz ama bizim tanklarımızı Alman malı tanksavar katlediyor. Ellerindeki Docka’ları nereden alıyorlar?’ Milli Savunma Bakanımız da geçen hafta açıklamasında ‘4 tank ele geçirdik’ dedi. Düzenli ordu gibi…”

‘SURİYE’DEKİ TAPUNU GETİR’

“Bugün Türkiye’de 2 milyon 770 bin civarında Suriyeli Mülteci var. Suriye’de her şey stabil hale gelsin ki geri dönebilsinler. Eski Kilis Valisi bir proje başlatmış. ‘Herkes Suriye’deki tapularını getirsin’ demiş. Kıbrıs’ta nasıl Rum tarafı tapuları ile tazminat istiyor. Yarın barış olduğunda bu veriler olsun. Kilis valimiz ile konuştum, çalışma yapılıyor.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • bahadır yuksel ;

    Sayın bakan Arap bahari olunca hepiniz elini avucu ovusturarak yer kapma sevdasına girdiniz suriye kolay lokma olmadığını gördünüz..esat suçluysa siz daha suçlusunuz esat savaşı başlatmadi savaşı başlatan öso teröristleri dır darbeci öso

    27.12.2016 1:26 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER