RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Kılıçdaroğlu: AYM’ye Gitmeyeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin bugünkü grup toplantısında anayasa değişikliği referandumunda CHP’nin ‘hayır’ kampanyasının nasıl yürüyeceğine dair konulara değindi ve ‘Son söz milletindir. AYM’ye gitmeyeceğiz’ dedi. CHP Lideri’nin konuşması boyunca AYM’ye gidip gitmeyeceği günlerdir tartışan dilekçe dosyasının kürsüde durması da dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu: AYM’ye Gitmeyeceğiz
14.02.2017 © RAST HABER

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin bugünkü grup toplantısında anayasa değişikliği referandumunda CHP’nin ‘hayır’ kampanyasının nasıl yürüyeceğini açıkladı ve ‘son söz milletindir’ diyerek ‘AYM’ye gitmeyeceğiz’ dedi

Referanduma sayılı günler kala siyasi liderlerin evet ya da hayır kampanyalarını yürütmek için nasıl bir yol izleyecekleri de şekillenmeye başladı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da ‘hayır’ kampanyasının yol haritasını bugünkü grup toplantısında açıklıyor.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

“Kredi kartı ve tüketici kredisi borcu eski parayla 424 milyar lira vatandaşın bankalara borcu var. Bu borçla ilgili olarak iktidar kanadından bir Allah’ın kulu çıkıp “Sizi kurtaracağım” diyor mu? Diyemez. Onlar da eninde sonunda “Hayır” diyecekler, göreceksiniz. 424 milyar lira, yani eski parayla 424 katrilyon lira henüz izah safhasına girmemiş para. Bir de 18 milyar lira var. Vatandaşın derdi ne bakın. Sadece bu mu? Vatandaş borç yatağına teslim edildiği gibi faiz yüküne de teslim edilmiştir. Faiz miktarı 48 milyar lira. Vatandaş sadece geçen yıl bu kadar faiz ödedi. Son on üç yılda 312 milyar lira faiz ödedi. Peki? İcra dairelerindeki dosya sayısı kaç? 26 milyon dosya var icra dairelerinde. Türkiye’de yaşayan vatandaşların yarısı icralık. Bunlar işsizliği doğuruyor. Her evde işsiz var. Onlarda paralar, dolarlar, ayakkabı kutuları, kasalar, kasaları içinde dolarları var. Hepsi var onlarda. Ama bizim vatandaşın evinde işsiz çocuklar var. Bekliyor yıllardır, aylardır bekliyor “Çocuğum iş sahibi olacak mı?” diye.

“KENAN EVREN BİLE YAPAMADI”

“Bir darbe girişimi oldu, hep beraber mücadele ettik ve darbeyi püskürttük. Ama 20 Temmuz’da başka bir darbe oldu, OHAL ilan edildi. Binlerce insan hapse atıldı, 1 milyondan fazla aile mağdur edildi. 12 Eylül darbesi ile 20 Temmuz darbesi arasındaki farkları söylüyorum size. 12 Eylül darbesinde ihraç edilen öğretmen sayısı 3 bin 854 kişi. 160 günde ihraç edilen 30 bin 470 öğretmeni kapıya koydular. Banka hesaplarına el koydular. Ömür boyu kamuda çalışmayacaklar. Özel sektörde çalışmak istiyorlarsa da kimse korkudan iş veremez. Kenan Evren’in bile yapamadığını bunlar yaptı. Çoluk çocuğu aç bırakmak kimin görevi, kim yapabilir bunu. 12 Eylül döneminde akademisyen sayısı 120 akademisyen. Bu dönemde ihraç edilen akademisyen 4 bin 811.

“Bir akademisyenin hangi koşullarda yetiştiğini bunlar biliyorlar mı? Bu çocukların daha üniversite yıllarında başarılı olduklarında, yurt dışına gidip eğitimlerini daha görkemli hale getirdiklerini, bu hocaların bütün çabalarının daha güzel bir ülke ve bizim çocuklarımız için olduğunu, alın teri döken bu hocaların bizim saygı duymamız gerektiğini bilmiyorlar mı?

“AKLA BAKIN, AKLA…”

Vatandaşın derdine bakın bunlara bakın bir de.  “Kim hayır derse bunlar terörist sayılır” diyorlar. Akla bakın, akla. En güzel cevabı bir şehit annesi veriyor. “Ben şehit anasıyım, hayır diyorum. Sen benimle tabuta mı sarılacaksın. Sen ne hakla beni tehdit edersin. Ben de seni tehdit ediyorum, hakkım haram olsun” diyor şehit annesi. Bunlar “Hayır” diyenleri 15 Temmuz’un yanında olmakla suçluyorlar. İster evet desinler ister hayır, tüm vatandaşlarımız başımızın tacıdır. 

“CUMHURBAŞKANI TARAFLI MI OLSUN, TARAFSIZ MI OLSUN?”

“Bütün vatandaşlarımıza soruyorum; Cumhurbaşkanı taraflı mı olsun, tarafsız mı olsun. Cumhuriyet kurulduğundan beri tarafsız, neden tarafsız olması lazım?  Cumhurbaşkanı devletin sigortasıdır arkadaşlar. Başkan ne yapar bütün partilerin liderlerini toplar bir sorun olduğunda. Oturun bakalım ne yapacağız der. Cumhurbaşkanını bir partinin başkanı olarak görürsek devletin sigortası atmış olur.

“Diyoruz ki; kışlaya, camiye, adliyeye siyaset girmesin. Niye kışlaya siyaset girmesin? Hepimizin çocukları askere değil, sadece bir partinin değil. Oraya siyaset girerse demokrasi tehlikeye girer. Camiye siyaset girmesin, herkes gidiyor camiye. siyaset girdiği zaman kavga başlamayacak mı? Adliyeye siyaset girmesin diyoruz adalet hepimize lazım. Siyaset buralara girdiği zaman Türkiye’nin çivisi çıkar. 

“BAKIN BU YETKİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E VERİLMEMİŞ”

“Bir kişi çıkıp “Meclis’i feshediyorum” diyebilir mi? Diyemez diyorsan gidip hayır diyeceksin kardeşim. Bakın bu yetki Mustafa Kemal Atatürk’e verilmemiştir arkadaşlar. Ya getirdiklerini bunlar bilmiyorlar herhalde. Mevcut anayasada var diyorlar, ‘Seçimden sonra 45 gün hükümet kurulamazsa fesheder’ deniyor. Bu makul olabilir. Yeni sistemde gerekçe yok, cumhurbaşkanı kalkıp ‘Ya sabah akşam beni eleştiriyorlar, ben bunu feshedeyim’ diyebilir. Ben sana düşünerek sandığa git derken bunları söylüyorum. Bir kişi kalkıp, milli iradenin yüzde 100 yansıtıldığı meclisi feshetmemelidir.

“YA ARKADAŞLAR, ‘DOĞRU MUDUR, YANLIŞ MIDIR’ DİYE SORAMAYACAK MİLLETVEKİLLERİ”

“Başkan tuttu kendisine bin 500 tane bakan yardımcısı tayin etti. Belirledi. Bunlardan birisinin adı yolsuzluğa karıştı. TBMM bu başkan yardımcısı ve bakanlar hakkında gensoru dahi veremez. Ya arkadaşlar, “Doğru mudur, yanlış mıdır” diye soramayacak milletvekilleri. Kul hakkının ne kadar önemli ve değerli olduğunu bilirsiniz. Milletvekilleri bu soruyu soramıyorsa sen sandığa gidip buna karşı çıkarak “Hayır” oyu kullanmalısın. Yine sevgili vatandaşım elini vicdanına koy ve düşün. Bir kişiye yetki veriyorsunuz, devletin yapısını ve işleyişini düzenleyecek. Ben bir kararname ile Merkez Bankası’nı kapattım. Bazı bakanlıkları kaldırdım diyebilir mi bir kişi? Diyebilir. Kim müsteşar olacak, kim genel müdür olacak, kim büyükelçi olacak bir kişi belirleyecek.

“ADAM TBMM’Yİ FESHETMİŞ, SENİ Mİ KAPATMAYACAK?”

“Bir ülke böyle bir maceranın içine sürüklenebilir mi? Efendim bunu kimse yapmaz, ne demek kimse yapmaz? TBMM’den KHK çıkarma yetkisi alıyorlar terörle mücadele için, alakasız alakasız kararlar veriyorlar. Kalkıyorlar hocalarımızı kapının önüne koyuyorlar. Bu yetkiyi birisine verirseniz Türkiye felakete sürüklenir. Çıkıp diyebilir ki bir kararnameyle bütün muhtarlıkları kapattım. Sen istediğin kadar ‘Ben muhtarım, seçildim kapatamazsın’ de. Adam TBMM’yi feshetmiş, seni mi kapatmayacak? Başbakanlığı kapatıyor ya. Bütün muhtar kardeşlerime sesleniyorum, ben demokrasiyi nasıl savunuyorsam sen de savunacaksın.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  Kılıçdaroğlu: AYM’ye Gitmeyeceğiz

  DEDİKTEN SONRA, NASIL DA MÜTHİŞ BOZULDU AK PARTİ YÖNETİMİ GÖRDÜNÜZ MÜ ?!…

  Kılıçdaroğlu: AYM’ye Gideceğiz

  DEDİĞİ ZAMAN DA, BU CHP ZİHNİYETİ HEP BÖYLEDİR İŞTE, HALKA GİTMEYE GÜVENMİYORLAR DA MİLLET AVM’YE GİDERKEN BUNLAR AYM’YE GİDİYORLAR DİYE ALAY EDİYORLARDI !

  YANİ ANLAYACAĞINIZ CHP, AYM’YE GİTSE BİR TÜRLÜ, GİTMESE BAŞKA TÜRLÜ AKP’NİN GÖZÜNDE NEDENSE ?!…

  DOĞRULARI DA, ALLAH RIZASI İÇİN YAZMAK ZORUNDAYIZ; YANLIŞ MI AMA ?!…

  KÜSMEK, GÜCENMEK YOK !

  DÜZEYLİ ELEŞTİRİYE SAYGIDA ANLAŞTIK MI ?!…

  14.02.2017 4:59 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER