RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Kılıçdaroğlu: Başkanlık Rejim Tartışmasıdır

Kılıçdaroğlu: Başkanlık Rejim Tartışmasıdır
15.11.2016 © RAST HABER

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin “Başkanlık, rejim tartışmasıdır. Sen Cumhuriyeti diktaya dönüştürmek istiyorsun” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Mavi Marmara’da 9 vatandaşımız öldürüldü. Kıyameti kopardılar, biz de kopardık. 20 milyon dolara Türkiye’nin itibarını sattılar. Sizin itibarınızı sonuna kadar savunmak bizim boynumuzun borcudur. 20 milyon dolar hayatını kaybeden o çocukların ailelerine verildi mi? ‘İsrail’e açılan davadan vazgeçtiğinize dair belgeyi imzalayın’ diyorlar. O davayı biz takip edeceğiz. CHP, Türkiye’nin birleştirici gücüdür.

“12 EYLÜL’E DÖNDÜLER”

12 Eylül’e döndüler. Rektörleri Kenan Evren kendisi atıyordu. Üniversitede seçim yapılması yasaklandı. Boğaziçi Üniversitesi’nde Gülay Barbarosoğlu aylar önce yapılan seçimde yüzde 86 oy almıştı. Aylarca beklettiler, atama yapmadılar. Bunların demokrasi anlayışı budur, demokrasiden dikta yönetimini anlıyorlar.

“SEÇİMİ GERİ GETİRECEĞİZ”

Biz; demokrasi, özgürlük, insan hakları, adalet diyoruz. Onlar bunlara kulaklarını kapatıyorlar. Söz veriyorum; CHP iktidarında seçimi geri getireceğiz, öğrenciler de oy kullanacak. Üniversiteyi özerk hale getireceğiz, üniversitede her şey tartışılacak. Üniversite öğrencilerinin yurt sorunu kalmayacak.

‘Rusya uçağını düşürdük’ dediler. ‘Talimatı ben verdim’, ‘hayır ben verdim’ dediler. Talimat yarışına girdiler. Yalvardılar, yakardılar. Putin hala benim istediğimi vermediniz diyor. Acaba daha Türkiye’nin nesini verecekler. Faturayı cebini düşünen politakacı değil, vatandaş ödüyor. Yumurta üreticileri iflasla karşı karşıyalar.

“DEVLETTE LİYAKAT SİSTEMİ ÇÖKTÜ”

Devlette liyakat sistemi çöktü. Devlet yönetimi sıradan bir olay değil. Devleti yöneten kişinin gelecek hedefleri olmalıdır. Onlar ceplerini düşünüyorlar, vatandaşı düşünmüyorlar. Onlar zalimlerden yanalar biz mağdurlardan yanayız. Sabaha akşam konuşuyorlar ama tamamen boş konuşuyorlar. Halk uzun vadeli düşünmez, uzun vadeli düşünen devletin aklıdır. Kendi ceplerini düşünmekten Türkiye’nin geleceğini tehlikeye attılar. 

Neredeyse her iki kişiden biri icralık durumda. 17 milyon 777 kişi borç batağında. Dolar almış başını gidiyor. Şirketler zarar ediyor. Hiçbir işadamının ağzını bıçak açmıyor. Diyorlar ki ‘Doların yükselmesi Türkiye’nin gücünü gösteriyor’. Hayatımda böyle bir danışman görmedim. Allah akıl fikir versin.

“BAŞKANLIK REJİM TARTIŞMASIDIR”

Türkiye ateş yerine dönmüş, tek dertleri var başkanlık. Olmayacak arkadaş. Ekonomiyi düzeltelim, ne istiyorsan getir destek verelim. ‘Bizim bir adamımız var, başkan olacak’. Aklını kiraya verenler ülkeyi yönetemezler. Başkanlık, rejim tartışmasıdır. Sen Türkiye’nin rejimini değiştiriyorsun. Cumhuriyeti diktaya dönüştürmek istiyorsun. Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak bizim hedefimiz.

“HERKESİN KANDIRDIĞI BİRİ TÜRKİYE’Yİ YÖNETEBİLİR Mİ?”

‘Biz kandırıldık ama sen biliyordun. Kılıçdaroğlu yargılanmalı’ diyor. Sevgili Yasin Aktay, senin partinin önüne 2004 yılında bir belge konuldu. Bu örgüt tehlikeli dediler. ‘Amma da büyütmüşsünüz’ dediler. Herkesin kandırdığı bir adam Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetibilir mi? Üç terör örgütünü başımıza siz bela ettiniz. Siz kandırılacaksınız, biz yargılanacağız… Siz saf değilsiniz, bir şey söyleyeceğim ama burada söylemesi ayıp. Birileri yargılanmalı, Türkiye’yi bu hale getirenlerin yargılanması lazım.

“MAĞDURLARA SAHİP ÇIKMAK SUÇSA…”

Devlet yönetiminde kin ve öfke yakışmaz. Devlet, mağdur yaratmaz. Mağdur ailelere ‘Ağacın kökünü yesinler’ denilmez. Biz haksızlığa uğrayan herkesin yanındayız. Mağdurlara sahip çıkmak suçsa ben o suçu işliyorum. Tüm mağdurlara sahip çıkacağım.

Yüce yaradan ‘Adaletten sapmayınız’, ‘kul hakkı yemeyiniz’ diyor. Linç edilen erlerin haklarını savundunuz mu? 8 milyon işsizi var bu ülkenin. O ayakkabı kutularına para doldurmak kimin iradesiydi, 700 bin liralık saat kimin iradesiydi? Kendi siyasi emellerinize yüce yaradanı alet ediyorsunuz. Siz kim, inanç kim? Zalime karşı duracağız, zulüm edenin karşısında duracağız. Çünkü zulme karşı susan dilsiz şeytandır.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER