RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Kılıçdaroğlu: Kanun Hükmünde Kararnameler Usulsüz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2 Ocak’tan sonraki Kanun Hükmündeki Kararnamelere ilişkin “Bu tarihten sonra yayımlanan bütün kararnameler usulsüz. Süre ve kapsam bakımından sıkıntılar var. Bu kararnameler yetki bakımından da sorunlu” dedi.

Kılıçdaroğlu: Kanun Hükmünde Kararnameler Usulsüz
14.02.2017 © RAST HABER

CHP MYK Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Yaklaşık 4 saat süren basına kapalı görüşmede, referandum süreci masaya yatırıldı. Toplantıda üniversite hocalarının ihracı ve ‘’hayır’’ diyen gazetecilere yönelik baskılar da gündeme geldi.

‘AHLAK SINIRINI AŞIYOR’

Cumhuriyet‘ten İklim Öngel‘in haberine göre; alanda, sosyal medyada veya partinin görevlendireceği başka bir yerde çalışmak için başvuran gönüllü sayısının her zamanki seçim dönemlerine göre çok daha olduğu dile getirildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Hayır diyenler 15 Temmuz’un yanında” ifadelerine ilişkin olarak da bu tarz yorumların “ahlaki sınırları aştığı” değerlendirmesi yapıldı.

CHP’nin değişikliği anayasa mahkemesine götürüp götürmeyeceğiyle ilgili PM, YDK ve milletvekilleri ortak toplantısında alınan görüşler, il ve ilçe başkanlarının değerlendirmeleriyle birlikte 250 sayfayı geçen kapsamlı bir raporun da ardından kurmaylar AYM’ye ilişkin görüşlerini son kez dile getirdi, son söz Kılıçdaroğlu’na bırakıldı.

CHP’nin AYM kararını bugün Kılıçdaroğlu’nun gerekçeleriyle birlikte grup toplantısında açıklaması bekleniyor. Kılıçdaroğlu’nun gerek son grup konuşması gerekse PM, YDK ve milletvekilleriyle yaptığı ortak toplantının açılışında söyledikleri CHP’nin AYM’ye gitmeyecği yönünde bir sinyal olarak yorumlanmıştı. Partide de AYM’nin saray kontrolünde olması nedeniyle AYM’ye gitmeme eğilimi ağır basıyor.

‘KHK’LER USULSÜZ’

Toplantıda Kılıçdaroğlu KHK’lerin, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir sahtekarlık olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı’nın Bakanlar Kurulu’na en son 2 Ocak’ta başkanlık ettiğini, bu tarihten sonra 9 kararname çıktığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “2 Ocak’ta yapılan toplantının ardından 6 Ocak’ta bir dizi kararname yayımlandı. Bu tarihten sonra yayımlanan bütün kararnameler usulsüz. Süre ve kapsam bakımından sıkıntılar var. Bu kararnameler yetki bakımından da sorunlu. Saray karar veriyor, bakanlar imza atıyor, geriye dönük imza hali söz konusu, suçüstü haliyle karşı karşıyayız. Bunun en büyük kanıtlarından biri de 2 Ocak toplantısına atfen bir kararnameyle ihraç edilenlerden bazıları, aynı toplantıya atfen ilan edilen bir başka kararnameyle göreve iade ediliyor” dedi. Bunun böyle olmasının hukuken mümkün olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Kar lastiğinin FETÖ’yle mücadeleyle ne ilgisi var? Bu anayasayla bunu yapanları, referandumda istediği değişiklikler geçse kimse dizginleyemez. Hukuk tamamen askıya alınır” uyarısında bulundu.

MEDYAYA BASKI

Medyaya yapılan baskıların da gündeme geldiği toplantıda Kılıçdaroğlu “hayır” diyenlere saldırı olurken “evet” diyenlerin göklere çıkarıldığını kaydetti. Sosyal medya hesabından “hayır” tercihini açıkladığı için Kanal D tarafından işine son verilen haberci İrfan Değirmenci için “Doğruya doğru yanlışa yanlış diyen bir gazeteci işinden edildi” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, Değirmenci özelinde bir meslek ve bir kuşağın tehdit altında olduğunu, Cumhuriyet değerlerinin sindirilmeye çalışıldığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Bu mesleğin, bu baskıya boyun eğmemesi gerekiyor” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER