RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Koalisyon El Bab’da Güç Gösterisiyle Yetinmiş

Amerikan yönetimi, geçen hafta IŞİD’in yoğun ateşi altında kalan ‘Fırat Kalkanı’ operasyonundaki Türk askerleri ve ÖSO mensupları için ‘Türkiye’nin isteği üzerine’ koalisyon uçaklarının havalandığını, ancak sadece güç gösterisi yaparak ateş açmadıklarını bildirdi.

Koalisyon El Bab’da Güç Gösterisiyle Yetinmiş
04.01.2017 © RAST HABER

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, günlük basın toplantısına yılbaşı gecesi Reina’da 39 kişinin öldüğü saldırıyı kınayarak başladı. Cook, “IŞİD’in Irak ve Suriye’de alan kaybettikçe masum sivillere yönelik yüksek profilli saldırılar gerçekleştirmeye çalışacağını biliyorduk” dedi.

Sadece güç gösterisi

Cook, toplantıda Suriye’nin El Bab bölgesinde geçtiğimiz hafta yoğun IŞİD ateşi altında kalan Türk askerlerine, Türkiye’nin isteğine karşın hava desteği verilmemesiyle ilgili bir soruya da, “Koalisyon uçakları Türkiye’nin isteği üzerine havalandı ve o bölgede uçuş yaptı” diye yanıt verdi.

Sorunun “Yalnızca uçuş mu yaptılar, hava saldırısı düzenlemediler mi” diye devam ettirilmesi üzerine Pentagon sözcüsü, “Hava saldırısı yapılmadı, bir tür güç gösterisi yapıldı” diye konuştu.

Cook, IŞİD’e yönelik neden hava saldırısı düzenlemediklerine ilişkin operasyon ayrıntılarının elinde bulunmadığını söylemekle yetindi.

Koordinasyona devam

Amerikalı sözcü, Türkiye’nin El Bab’da ‘önemli fedakârlıklar’ da yaptığını belirterek, Türkiye’yi her anlamda desteklediklerini söyledi.

Cook, bir gazetecinin “Türkiye’nin El Bab’da IŞİD’e karşı hava desteği isteğinin sonuçsuz kalması Obama yönetiminin örgütle mücadelede müttefikleri bir arada tutma konusunda başarısız olduğunun göstergesi değil mi?” sorusunu da şu yanıtı verdi: “Hayır, ben öyle düşünmüyorum. Bu konuları her gün Türk müttefiklerimizle konuşuyoruz ve bu konularda dikkatli koordinasyonlar yapmayı sürdürüyoruz. Her özel görüşmenin ayrıntısına girmeyeceğim ama bu konuda orada olup bitenle ilgili bu kadar emin olmamızın nedeni Türk hükümeti ile sahadaki askeri iletişim de içinde olmak üzere çok üst düzeylerde yaptığımız koordinasyondur. Bunu yapmayı sürdüreceğiz.”

‘Türkiye’nin gerekçeleri var’

Pentagon sözcüsü, “IŞİD’in Türkiye’deki yılbaşı saldırısını üstlenmesi de göz önüne alınınca Türkiye’nin ne kadar çok nedeni ve gerekçesi olduğunu görebilirsiniz. Biz de, koalisyon güçleri de Türkiye’ye yardım etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bu yalnızca IŞİD’i Irak’tan ve Suriye’den kovmakla ilgili değil, yurt güvenliği ile ilgili, bu Türkiye’yi de ABD’yi de içeriyor” diye konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER