RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

‘Koalisyon, Fırat Kalkanı’na Destek Vermeyecekse İncirlik Kartı Gündeme Gelecek Mi?’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, bir gazetecinin Fırat Kalkanı operasyonunu hatırlatarak, “Koalisyon güçleri eğer bize destek vermeyecekse İncirlik kartı gündeme gelecek mi?” sorusuna “Biz, ne olduğunun farkındayız ama şu anda İncirlik’le alakalı bir görüşme söz konusu değil” yanıtı verdi.

‘Koalisyon, Fırat Kalkanı’na Destek Vermeyecekse İncirlik Kartı Gündeme Gelecek Mi?’
02.01.2017 © RAST HABER

Çalık, Malatya Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nü ziyaretinin ardından gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, “Fırat Kalkanı harekatı var. Sayın Cumhurbaşkanı’mız da her fırsatta koalisyon güçlerinin destek vermediğini söyledi. Koalisyon güçleri eğer bize destek vermeyecekse İncirlik kartı gündeme gelecek mi?” sorusunu Çalık, şöyle cevapladı:

‘BİZ SÖZDE DEĞİL BİLEREK ÖZDE TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE EDİYORUZ’

”Bizim Fırat Kalkanı harekatına sözde de olsa destek veriyor görüntüleri bizim özellikle uygulamak istediğimiz politikalara engel değil. Biz özellikle burada bir güvenli bölge oluşturulması konusunda çok ciddi destek istedik geçmiş dönemde. Ama bu güvenli bölgeyi koalisyon güçleri oluşturmayı beceremedilerse şayet biz kendi imkanlarımızla Fırat Kalkanı harekatı başta olmak üzere bu güvenli bölgenin oluşturulması için 911 kilometrelik sınırımızın temizlenmesi ve orada var olan başta DEAŞ olmak üzere bütün terör örgütleriyle mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Biz sözde değil bilerek özde terör örgütleriyle mücadele ediyoruz. Koalisyon güçleri de eğer DEAŞ’la eğer PKK’yla, PYD’yle mücadele etmek istiyorlarsa Fırat Kalkanı Operasyonu başta olmak üzere oradaki mücadeleye destek vermeleri gerekir.”

Çalık, Türkiye’nin, dünyanın ve Ortadoğu’nun barışı için üstüne düşeni yaptığını vurgulayarak, diğer koalisyon güçlerinin de bunu yapması gerektiğini dile getirdi.

‘İNCİRLİKLE ALAKALI BİR GÖRÜŞME SÖZ KONUSU DEĞİL’

İncirlik’le alakalı herhangi bir kanaatin söz konusu olmadığını bildiren Çalık, şu ifadeleri kullandı: ”Amerika bugüne kadar bizim stratejik müttefiklerimizden biridir. Ama bizim terör örgütleriyle vermiş olduğumuz mücadelede yeteri derecede desteği gördük mü?

Görmediğimizi çok net ifade etmemiz gerekir. Bunu Avrupa Birliği için de Amerika için de Müslüman coğrafyalar için de söyleyebiliriz. Terör örgütlerinin hiçbiriyle bizim mücadele ettiğimiz kadar mücadele etmediler ve terör örgütlerinden de kimisini hiç tanımadılar.

PKK’yı DEAŞ’ı terör örgütü olarak ilan ederken PYD’nin ilan edilmemiş olması ve Türkiye’nin terörle mücadelesinde bu konuda yalnız bırakılmış olması, amaçlarının ne olduğunu bizim görmemize vesile oluyor. Dolayısıyla biz, ne olduğunun farkındayız ama şu anda İncirlik’le alakalı bir görüşme söz konusu değil.”

ajanslar

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • asç ;

    Tüm dünya biliyorki TC, IŞID için değil mazlum kürtleri insan haklarını kavuşmalarını engellemek ve onları fıratın batısından uzaklaştırmak için Fırakat Kalkanı operasıyon yapıyor
    TC IŞID’tan rahatsız değil onları haylaz ve söz dinlemez çocukları olarak görüyor
    Yazıklar olsun gerçeklere gözünü kapatnlara ve gerçeklerı sapıttanalar yazıklar beyinsiz Kürtlere ve basiretsiz şiilere

    02.01.2017 2:18 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER