RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Koalisyon Terör Örgütlerine Destek Veriyor

Fırat Kalkanı harekatı kapsamında El Bab’ın dört bir tarafının kuşatıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin IŞİD de dahil olmak üzere Suriye’deki terör örgütlerine yardım ettiğini söyledi.

Koalisyon Terör Örgütlerine Destek Veriyor
28.12.2016 © RAST HABER

Gine Devlet Başkanı Alpha Conde ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, “Koalisyon güçleri şu anda verdikleri sözü maalesef tutmuyorlar. Verilen söz farklıydı ama şu anda farklı konumdalar. Öyle olsa da olmasa da biz şu anda yolumuza kararlı bir şekilde devam ediyoruz, devam edeceğiz. Çıkılan bu yoldan geri dönmemiz mümkün değil” dedi.

‘VERİLEN DESTEĞİN TESCİLLİ OLARAK ELİMİZDE BELGELERİ VAR’

Koalisyon güçlerinin Türkiye’yi IŞİD’e destek vermekle suçladığını ifade eden Erdoğan, “Koalisyon güçleri, ne diyorlardı başından, başında söyledikleri şuydu ‘DEAŞ, terör örgütüne karşı bütün mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz’ diyorlardı. Hatta bizi de DEAŞ’a destek vermekle suçluyorlardı. Şimdi hepsi ortadan kayboldu, tam aksine terör örgütüne DEAŞ da dahil olmak üzere YPG/PYD bunlara destek veriyorlar, çok açık net ortada. Hepsinin tescilli olarak bütün resimle, fotoğraflarıyla video kayıtlarıyla elimizde belgeleri var. Öyle veya böyle, şuanda biz diyordum ya kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Şehitlerimiz var, canımız acıyor ama geri dönemeyiz artık. Çünkü biz terörden arındırılmış güvenli bölge ilkesini tahakkuk ettireceğiz” diye konuştu. Fırat Kalkanı harekatının devam edeceğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

‘TERÖRDEN ARINDIRILMIŞ GÜVENLİ BÖLGE İLKESİNİ TAHAKKUK ETTİRECEĞİZ’

“Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Şehitlerimiz var, canımız acıyor. Ama geri dönemeyiz artık. Biz terörden arındırılmış güvenli bölge ilkesini tahakkuk ettireceğiz. ‘Devlet nerede, hükümet nerede’ dedirtmemek için hükümet olarak, devlet olarak ne gerekiyorsa onu yapacağız. Şu anda El Bab’da güvenlik güçlerimiz mücadelesini sürdürüyor. Sürdürmeye de devam edecek” dedi.

Türkiye’nin, Afrika’ya sömürgecilerin baktığı gibi bakmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarih boyunca dayanışmayı ve iş birliğini kendimize rehber edindik. Daha 50-60 yıl öncesine kadar elmas, altın, petrol için Afrika insanının kanını dökmekten çekinmeyenler bugün bize insanlık dersi vermeye cüret ediyor. Kendi kanlı tarihlerine bakmadan ülkemizi insan hakları ve demokrasi üzerinden eleştirmeye çalışıyorlar. Batı başkentlerinin şık kaldırımlarının altında Afrikalı kardeşlerimizin kanı ve gözyaşı vardır. Maalesef kıta ülkeleri bugün dahi sömürgecilerin işledikleri suçların, geride bıraktıkları sistemin sıkıntılarıyla yüzleşmektedir. Afrika’nın kara gün dostu olarak ilişkilerimizi derinleştirmek istiyoruz” diye konuştu.

‘ASTANA’ AÇIKLAMASI: TERÖR ÖRGÜTLERİ KESİNLİKE BUNA KATILMAYACAK’

Ankara ve Moskova’nın Suriye’de ülke genelinde ilan edilecek bir ateşkes için yürütmesi planlanan Astana sürecinden bir ateşkesin çıkıp çıkmayacağı konusundaki görüşleri sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Cenevre maalesef boş çıktı. Kaç toplantı yapıldıysa hiçbir netice alınmadı ve sonunda Sayın Putin ile yaptığım görüşmede Sayın Putin bize Astana’yı teklif etti; ama bu Astana Zirvesi’ne eğer terör örgütleri davet edilecek olursa buna biz sıcak bakmayız. Şu anda bu işler Dışişleri Bakanları seviyesinde yürütülüyor. Ama daha sonraki seviyede işin hakkı veriliyorsa, doğru yürüyorsa tabi ki bunu yine liderler seviyesinde de görüşmek suretiyle adımlar atılır; ama bu liderler seviyesinde de kimler katılacak o da önemli. Terör örgütleri kesinlikle buna katılmayacak. Terör örgütleri katılmadan bu görüşmeler başlayıp, bunu eğer bir yere kavuşturabilirsek bizleri mutlu edecektir. İlk etapta ılımlı muhalifler gibi bunun yanında İran, Rusya, Türkiye gibi katılması halinde Suudi Arabistan, Katar gibi ülkelerin burada yer alması bizim temennimizdir”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER