RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

LYS Klasik Mi Olacak? LYS Sınavı İçin Açık Uçlu Soru Açıklaması

LYS sistemi değişiyor, açık uçlu soru dönemi mi gelecek? Bu sorular, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın açıklamaları ardından yeniden gündeme geldi. YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, daha önce de gündeme gelen LYS’de açık uçlu sorular döneminin başlayacağını duyurdu. Peki, açık uçlu sorulardan kasıt ne? Üniversite sınavı klasik mi olacak? İşte, LYS değişikliğine dair detaylar!

LYS Klasik Mi Olacak? LYS Sınavı İçin Açık Uçlu Soru Açıklaması
23.12.2016 © RAST HABER

LYS sistemin değişiklik açıklaması, öğrencilerde heyecana neden oldu. 2017 yılı LYS sınavı için açıklamalarda bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bazı soruların açık uçlu olabileceğini dile getirdi, açık uçlu sorular konusu yeniden gündeme geldi. ‘LYS’de öğretmenlik için başarı sıralaması şartı getirdik’ açıklamasında bulunan Saraç’ın açıklaması ardından üniversiteye hazırlanan öğrenciler, LYS klasik mi olacak?’, ‘Açık uçlu soru nedir?’ gibi sorulara yanıt aradı.

YÖK Başkanı’nın açıklamaları arasında üniversitede öğretmenlik bölümü okumak isteyenlere yönelik bilgiler de bulunuyordu. Saraç, açıklamasıyla öğretmenlik bölümlerine branş şartı geçileceğini bildirdi. Peki, öğretmenlik bölümlerinde başarı sıralaması kaç olacak? 2017 LYS soruları açık uçlu mu olacak? Açık uçlu soru nedir? İşte, detaylar!

ÖĞRETMENLİK BÖLÜM SIRALAMASINA ŞART GELİYOR

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın LYS sistemine ilişkin açıklamalarda bulundu. 15 Temmuz olaylarından sonra yükseköğretim kurumlarını temizlemeye çalıştıklarını ifade eden Saraç, öğretmenlik bölümü için başarı sıralaması getireceklerinin haberini verdi. Öğretmenlik başarı sıralamasında 240 bin sınırı çizen Saraç’ın en dikkat çeken LYS açıklaması ise “açık uçlu sorular” oldu.

LYS SORULARI AÇIK UÇLU MU OLACAK?

YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, daha önce de gündeme gelen LYS’de açık uçlu sorular döneminin başlayacağını duyurdu. Peki , LYS soruları açık uçlu mu olacak? Saraç, LYS sorularının açık uçlu olacağını şu sözlerle dile getirdi: “Üniversiteye girişteki ikinci aşama olan LYS’de öğrencilerin açık uçlu sorularla tanışmasını sağlayacak şekilde az sayıda soru sorulacağını ifade edebilirim. Öğrencilerimizi hiçbir şekilde tedirginliğe sevk etmemiz lazım. Açık uçlu soruya yavaş yavaş geçilecek. Bu bağlamda öğrencilerimizin açık uçlu sorularla tanışmasını istiyoruz.”

İLAHİYAT FAKÜLTESİNE GİRECEKLERE DEĞİŞİKLİK

YÖK Başkanı, yeni ilahiyat fakültesini hedefleyen için öğrencilere de bilgilendirmede bulundu. Saraç ilahiyat fakültelerinde yapılacak değişikliği şu sözlerle dile getirdi: “Yükseköğretim Kurulu olarak ilahiyat fakültelerinde artık bu yıldan itibaren ikinci aşamadan öğrenci alınacağını burada açıklamak isterim.”

AÇIK UÇLU SORU NEDİR?

YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın açıklamaları ardından “açık uçlu soru nedir?” sorusu yeniden gündeme geldi. Açık uçlu soru, basitçe evet ya da hayır olarak cevaplanamayan, şıkları bulunmayan klasik, yazılı soruları ifade eden soru tipidir. Açık uçlu soruda soruyu cevaplayanın duygu ve düşüncelerine analizle ulaşılmak istenir. Açık uçlu sorular genellikle öğretmenler tarafından klasik sınavların son sorusu olarak sorulur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER