RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Meclis’e ve Millete Pranga Takıyorlar!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mevcut sistemi prangalı sistem olarak tanımlamasına muhalefetten tepki geldi: Asıl pranga bu sistemle TBMM’ye vuruldu

Meclis’e ve Millete Pranga Takıyorlar!
12.02.2017 © RAST HABER

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Aksaray’da dün de İstanbul’da yaptığı konuşmada  partili cumhurbaşkanlığı sistemini savunurken söylediği “Bu sistem var ya bu sistem, bu bizim bileklerimizde prangaydı. 16 Nisan’da bileklerimizdeki bu prangaları söküp atmaya var mıyız?” sözlerine muhalefet partileri tepki gösterdi.

Aydınlık’a konuşan muhalefet partililerin açıklamaları şöyle:

‘KONTROLSÜZ PRANGALI BİR SİSTEM YARATIYORLAR’
 CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan: Getirdikleri sistem, Türkiye için gerçek ve ciddi bir pranga yaratıyor. On beş yıldan bu yana, tek başına iktidarda istediklerini yapan bir güce sahipler. Ne isteyip de yapamamışlar? Sistem bunlara hiçbir engel çıkarmadığı için FETÖ’yü devletin kalbine götürüp yerleştirdiler. Bir pranga varsa 15 yıldan beri kontrolsüz bir şekilde kurdukları iktidardır. Şimdi bunu daha kontrolsüz hale getirmeye çalışıyorlar.  Daha büyük bir pranga yaratmaya çalışıyorlar. Bugün Türkiye terörde bu noktaya gelmişse 15 yıllık pranganın eseredir. Başka bir prangadan bahsediyorlarsa bilemem. Bunların cumhuriyet ile kuruluş değerleriyle sorunları olduğunu biliyoruz. Bu hesaba dayalı olarak cumhuriyeti bir pranga olarak görüyorlarsa, cumhuriyet, sadece uluslararası emperyalizmin Türkiye üzerindeki emellerinin karşısında bir prangaydı. Bunlar o prangayı çözmeye çalıştılar buna güçleri yetmedi. Ama Türkiye’yi 15 Temmuz darbe felaketine getirdiler.

‘YASAMA YETKİSİNİN TBMM’YE AİT OLMASI ERDOĞAN İÇİN BİR PRANGADIR’

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz: Erdoğan, 16 Nisan’da Anayasa değişikliğiyle “100 yıllık prangayı söküp atacağız” diyor. Erdoğan bu söylemiyle anayasa değişikliğinin hedefini ve saflaşmayı doğru tanımlıyor.
Dayatılan anayasa değişikliğiyle yüzyıllık Cumhuriyetimiz hedef alınıyor. Saflaşma, Cumhuriyet güçleriyle Cumhuriyet karşıtı güçler arasındadır. Milli egemenliğin temsilcisi olan Meclis, bu tanımlamaya göre prangadır. Meclis’in yürütmeyi denetlemesi, yürütmeye pranga vurulması olarak kabul edilmektedir. Yasama yetkisinin TBMM’ye ait olması Erdoğan için bir prangadır. Cumhurbaşkanının da tek başına yasama yetkisine sahip olması, kanun çıkarabilmesi istenmektedir. Keza, yargısal pranganın sökülüp atılması için de hukuk devletinden vazgeçilmeli, üst yargı organları Cumhurbaşkanınca belirlenmelidir.
Özetle, ‘100 yıl’ tanımlamasından da açıkça anlaşıldığı gibi, Cumhuriyet ve Meclis hedef alınmakta, “prangaların sökülüp atılması” ile olağanüstü yetkilerle donatılmış Cumhurbaşkanından ibaret denetimsiz yürütme hedeflenmektedir.
Milletimiz bunu kabul etmez. Cumhuriyetimizin “pranga” olarak nitelendirilmesine “Hayır” diyecektir.

‘PRANGALI’ SİSTEMDE, EYALET SİSTEMİNİ Mİ GETİREMEMİŞLER?

‘Türk Milliyetçileri Hayır Diyor Platformu’ üyesi  MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu: Getirdikleri anayasa değişikliğini savunabilmek için gülünç şeyler söylüyorlar. Prangaymış. 15 senedir istedikleri kanunu çıkartıp ama hep aldanan insanların böyle bir ifade kullanmaları gülünç oluyor. Pranga olarak ne engellemiş kendilerini? Eyalet sistemini mi getirememişler? Onu mu demek istiyor? Demokrasiyi getirmek istemişler de engel mi olmuş? Kanunlar mı çıkaramamışlar? Yargıyı bağımsız hale getirmek istemişler de getirememişler mi?  Ne engel olmuş hangi ve neyin prangasıymış? Ekonomiyi, dış politikayı berbat etmişler. Sonra da prangadan bahsediyorlar.
Getirdikleri sistem söylediklerinin tam tersine özgürlükçü bir sistem değildir. Yargıyı kontrol altına alan tek insanın hakimiyetine bırakan,  Meclis yerine kişiye KHK ile yasa çıkarma yetkisi veren bir sistem getiriyorlar. Şimdi yasama ve yürütmenin tek kişinin emrinde olan bir sisteme özgür bir sistem denmez ki. Tam tersine despot bir sistem denir. Hukuk dışı bir sistem getiriyorlar.  Prangadan bahsediyor. Getirdikleri sistem tek parti sistemi dahi olmayacak. Çünkü tek parti döneminde bile yargı ve yasama tek kişinin elinde değildi.  Tek partinin elinde ama tek kişinin elinde değildi. Bunların getirdiği sistemde yargı ve yasama tek kişinin elinde olacak.

‘PRANGALARI MİLLETİN AYAKLARINA GEÇİRECEKLER’

Anayasa Profesörü Süheyl Batum: Bir referanduma gidiyoruz. Referandumda bir metni oylayacağız. Metin belli. İçine yetkiler koymuş. Buna göre her şeyi, yasamayı, yürütmeyi ve yargıyı cumhurbaşkanına vermiş.  Şimdi biz neyi oylayacağız? Metni. Metni oylarken, metnin dışında her şey söyleniyor. “Prangaydı”, “Hayır veren PKK ile ve FETÖ ile beraber olmuş demektir.” Söylenenler tamamen bunlar. Aynı konuşmanın içinde “yol yaptık, köprü yaptık” diyor. Nasıl? Pranga varken bunları yaptık. Böylece nereye dönüyoruz. Her şeyi cumhurbaşkanına veriyoruz. Peki bunlar demiyorlar mıydı “Tek adam milli şef döneminde hiçbir şey yapılmadı, baskı getirdi” diye. Biz o köprüleri yolları yaparken baskıya dönmek için mi tekrardan tek adam rejimini getiriyoruz? Sadece cumhurbaşkanı değil, herkesten “100 yıllık pranga bitti”, “200 yıllık baskı bitti”, “Vesayet bitecek” lafları duyuyorum. 2010 da biz bunları izliyorduk. Malını anlatmak yerine dönüyor, “bana güvenin, prangayı kıracağız” diyor.  Malına güvenen içeriğini anlatmaz mı? Sen bu paketin içeriğini anlatan bir ‘evetçi’ duydun mu? Nereden kaynaklanıyor bu? Demek ki, referanduma sundukları metine kimse güvenmiyor ve inanmıyor. Ne yaptıysalar prangalı vesayet rejimi dedikleri rejimde yapmışlar. Şimdi nereye gitmek istiyorlar? Tek adam rejimine. Hani tek adam rejiminde hiçbir şey yapılmamıştı. Oraya mı dönmek istiyorlar?  Ben söylüyorum bu anayasa değişikliği tek adam rejimi getirecek, her şeyi bir kişiye verecek. Benim için kimin olacağı önemli değil. Bana göre, tek adam rejimi demek tek adam için engel olan prangaları çözüp, o prangaları milletin ayağına vurmak demektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

 • MALCOLM-XX ;

  Meclis’e ve Millete Pranga Takıyorlar!
  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mevcut sistemi prangalı sistem olarak tanımlamasına muhalefetten tepki geldi: Asıl pranga bu sistemle TBMM’ye vuruldu

  ——————

  BAŞKANLIK TARTIŞMALARINDAKİ TÜM TEZLER VE KARŞI TEZLER, TARTIŞMALAR HİKAYEDİR BOŞTUR !…

  TÜM ANA DERT VE SIKINTININ ÖZETİ , ‘PARLAMENTER DEMOKRASİNİN RUHUNA FATİHA VE TEK ADAMIN VİCDANINA KALMIŞLIK VAZİYETLERİ, BAĞIMSIZ ADALETİ BUNDAN SONRA HAK GETİRE DURUMLARI VE DAHA SI YANİ EN ÖNEMLİSİ DE , ‘CUMHURBAŞKANININ YARGILANABİLİRLİĞİNİN İMKASIZLIK KOŞULLARININ BU MİLLETE DAYATILARAK YARGIDAN UZAK, MUTLU, MÜREFFEH BİR HAYAT GARANTİSİ ELDE ETMEKTİR !…

  TÜM ‘EVET’ ÇABALARININ ÖZET ANLAMI BUDUR, ‘HAYIR’ OYLARININ VE ÇABALARININ ANLAMI DA EŞİT, ONURLU VE ADİL BİR VATANDAŞLIK ÖZLEMİDİR TÜM KAMU KURUMLARI KARŞISINDA ÖZELLİKLE ADALET VE YARGI KURUMLARI KARŞISINDA YALNIZCA !!!…

  REİSİ ŞAYET CUMHUR’UNDAN DAHA ÖNEMLİ VE AYRICALIKLI DEĞİL İSE TABİİ Kİ ?!…

  ”REİS’İN YANINDA CUMHUR’DA KİM OLUYORMUŞ Kİ ?” DİYEN HERKESLER DE YANİ HALKI ZERRE KADAR ÖNEMSEMEYEN VE TÜM ÖNEMİ REİSE VEREN HERKES EVET OYUNU GÖNÜL RAHATLIĞIYLA VERİP , HALKIN GELECEĞİNİ ÇOK RAHAT BİR BİÇİMDE KARARTABİLİR , HİÇ SORUN DEĞİL BİZİM AÇIMIZDAN !!!…

  12.02.2017 3:05 pm
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER