RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

MGK’dan ABD’ye PYD Tepkisi

Milli Güvenlik Kurulu (MGK, yeni yılın ilk toplantısında, PYD’ye zırhlı araçlar tahsis edildiğini doğrulayan ABD yönetimine tepki gösterdi.

MGK’dan ABD’ye PYD Tepkisi
01.02.2017 © RAST HABER

Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) 2017 yılındaki ilk toplantısı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşti.

MGK sonrası yapılan açıklamada, ABD’ye yönelik tepki, “Terör örgütlerinin muhatap olarak kabul edilip, bu örgütlere çeşitli usullerle silah yardımında bulunulmasının, terörün güçlenmesine ve yayılmasına zemin hazırladığı belirtilmiştir” ifadesiyle vurgulandı.

Bildiride, Suriye ve Irak’taki son gelişmelerin de ayrıntılı şekilde değerlendirildiği, bu ülkelerden kaynaklanan terör tehditlerinin, Türkiye’nin ve bölgenin güvenlik ile istikrarına etkileri üzerinde durulduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Suriye’de gerçekleştirilen ateşkesin korunması ve güçlendirilmesi ile Astana toplantısı ayrıntılı şekilde ele alınarak, Türkiye’nin siyasi geçiş sürecinin başlatılmasına yönelik çabalarını ve i̇nsani̇ sorumluluklarını yeri̇ne getirmeye devam edeceği kaydedilmiştir.

Kıbrıs meselesine çözüm bulunması için Cenevre’de yapılan görüşmeler kapsamlı şekilde ele alınmış, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerinin korunması hususunda atılacak adımlar değerlendirilmiştir. Myanmar’da, Arakanlı Müslümanlar’ın durumu ele alınmış ve insani yardımların artırılarak devam etmesinin gerekliliği vurgulanmıştır.”

ajanslar

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER