RAST HABER- Sondakika İslami haber RASTMEDYA RAST YAYINLARI

Mısır ile Arabistan Arasındaki Çatlak Büyüyor

Mısır ile Arabistan Arasındaki Çatlak Büyüyor
21.12.2016 © RAST HABER

RASTHABER- Son aylarda Suriye’de yaşanan gelişmeler ve Çeçenistan’da El-Ezher âlimlerinin katılımıyla düzenlenen Ehl-i Sünnet Konferansı gibi meydana gelen olaylar, Arabistan’ın Mısır’a karşı öfkelenmesine neden oldu ve görünüşe göre iki tarafın ilişkileri bozuldu.

Suriye konusundaki ihtilaflar, El-Ezher âlimlerinin katılımıyla gerçekleşen Çeçenistan’daki Ehl-i Sünnet Konferansı’na Vahabi şeyhlerin davet edilmemesi ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükrü’nün Birleşmiş Milletler genel toplantısının oturum aralarında İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif ile görüşmesi Riyad’ın Kahire’ye karşı öfkelenmesinin ana nedeniydi.

Arabistan Kralının Mısır’a gerçekleştirdiği ziyaret sonrası Senafir ve Tiran adaları Arabistan’a verildi ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El-Sisi bu hareketiyle Kral Salman’a olan hizmetini göstermiş oldu. Ama son aylarda Riyad ve Kahire arasında özellikle Suriye konusunda sorun ve ihtilaflar var.

Burada en dikkat çeken konulardan biri Çeçenistan’da El-Ezher âlimlerinin katılımıyla gerçekleşen ve Vahabi şeyhlerin davet edilmediği Ehl-i Sünnet konferansıdır. Bu olaydan Mısır’ın Ehl-i Sünnet dünyasında Arabistan’a karşı saf tuttuğu sonucuna varılabilir.

Arabistan ve Mısır’ın önceliklerinin farklı olması

Arabistan ve Mısır’ın öncelikleri çeşitli konularda ve en önemli olarak Suriye ve Yemen konusunda farklıdır. Şöyle ki, Arabistan, İran’ın Yemen’de Suriye’de ve Irak’ta nüfuzunu durdurmak ve bu amacını Ehl-i Sünnet’in İhvan-ı Müslimin gibi İslamcıları tarafından gerçekleştirmek istemektedir.

Diğer bir konu ise Arabistan’ın, Türkiye ve Katar’ı müttefiki olarak görmesi esasına dayalı olarak, çeşitli zaman aralıklarında Mısır, Katar ve İhvanlılar arasında ateşkes oluşturma düşüncesine girmesidir.

Suudilerin bu çabası karşı tarafta Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El-Sisi’nin hoşuna gitmemiştir. Çünkü Sisi, İhvanlıların Mısır, Yemen, Suriye ve Libya’ya gücü yeniden ele geçirmesine karşıdır.

Suriye konusu, Mısır ve Arabistan arasındaki ihtilaf noktalarının en önemlilerinden biridir

Mısır lideri, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın görevde kalmasının ülkedeki radikal ve tekfirci unsurları zayıflatacağına ve Esad’ın yokluğunun bir boşluk yaratacağına, bu boşluktan da tekfirci radikal grupların yararlanacağına ve böylesi bir durumun bölgede bir faciaya neden olacağına inanıyor.

Ama karşı tarafta Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El-Cübeyr çeşitli yerlerde yaptığı açıklamalarda Esad’ın devrilmesi vurgusunda bulunuyor.

Arabistan’ın düşüncelerini göz önünde bulundurarak İran ile ilişkilerde bulunmak

Mısır İran ile ilişkilerde Suudilerin düşüncelerini göz önünde bulundurmuyor. Fakat Amerika ve Siyonist rejimin isteklerini dikkate alıyor. Çünkü yıllardır çeşitli ülkelerden mali yardım alıyor yani Camp David Anlaşması’nın imzalanmasından sonra Amerika iki milyar 300 milyon dolarlık mali yardımla, Hüsnü Mübarek döneminin son yıllarında Mısır’a en büyük yardım yapan ülkeydi.

Arabistan da Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte Mursi’nin devrilmesinden sonra Sisi’ye 12 milyar dolarlık yardım sözü verdi ve bu sözünü de büyük ölçüde yerine getirdi.

Mısır’ın Yemen savaşından çekilmesi ve Arabistan’ın öfkesi

Arabistan Mısır’a yaptığı yardımları dikkate alarak, Mısır hükümetinin Mısır kara kuvvetlerinin Yemen’e girmesi talebine olumlu cevap vereceğini zannetti ama böyle olmadı. Mısır sadece Ensarullah’a yardım yapılan kanalı engellemek için Deniz Kuvvetlerinin Bab El-Mandeb’de devriye görevi yapmasını onayladı. Ama Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri Kuvvetleri Yemen topraklarına girmişlerdi. Sonuç olarak, Arabistan’ın milyar dolarlık yardımlarının ardından Mısır kuvvetlerinin Suudilerin istediği operasyonlara katılmayı onaylamaması, Arabistan’ın hoşnutsuzluğuna ve öfkesine neden oldu.
Arabistan ve Mısır arasındaki ihtilafların şiddeti ve zayıflığı

Arabistan ve Mısır arasındaki ihtilaflar Kral Abdullah Bin Abdülaziz’in ölümünden sonra fazlalaştı ve ondan sonra her ne kadar Kral Salman’ın Mısır’a gerçekleştirdiği ziyaret ve Tiran ve Senafir adalarının Arabistan’a verilmesi gibi farklı zaman aralıklarında azalsa da Suudilerin Yemen’e saldırması gibi yaşanan gelişmelerle birlikte daha da arttı.

Ama burada en önemli noktalardan biri şudur; Suudiler Mısır’ın da diğer Körfez ülkeleri gibi itaatkâr olduğunu düşünüyorlar ve Riyad’ın bu ülkeye yaptığı mali yardımlar nedeniyle, Suudilerin İran ve Suriye düşmanlığı gibi duruşunu Mısır’ın da onaylayacağını zannediyorlar. Ancak daha sonraki gelişmeler Suudi liderlerin hesaplamalarında hata yaptıklarını gösterecektir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER